عطا محمد نور: جامعه جهانی در مبارزه علیه مواد مخدر دروغ میگوید

شماره 37/یکشنبه 7 میزان 1387 مطابق 28 سپتامبر 2008

والی بلخ در شمال افغانستان جامعه جهانی بویژه مقامات کشورهای غربی را از بزرگترین مافیایی مواد مخدر در جهان خواند.

  عطامحمد نور که در همایش تجلیل از روزجهانی صلح درشهر مزارشریف در شمال افغانستان سخن می گفت، تاکید کرد که تجارت و قاچاق مواد مخدر درجهان توسط مقامات کشورهای آمریکا،انگلستان، فرانسه و کانادا صورت می گیرد و بدون دست داشتن مقامات ارشد این کشورها رسانیدن تریاک افغانستان به غرب ناممکن می باشد.

 هرچند پیش ازین مقامات دولتی و حتی رییس جمهوری افغانستان با چنین صراحتی جامعه جهانی را در کار قاچاق و تجارت مواد مخدر مورد انتقاد قرار داده اند اما این نخستین بار است که یک مقام ارشد دولت اینکشور از حامیان این کار دردولت های انگلستان،فرانسه ،کاناداو حتی قصر سفید سخن گفته می افزاید:

 «همیشه جامعه جهانی برای ما و شما می گویند که قاچاقبران تان کی ها هستند،معرفی کنید،دستگیر کنید ما حالا از آنها سووال می کنیم که قاچاقبران حرفه ی شما که در پوست ،کالبد،خون و رگ رگ دولت و حکومت کشورهای شما جازده و حضور دارند و مواد مخدر را از راه زمین و کشتی برایتان می رسانند(کی ها اند) و آنها را چرا شما معرفی نمی کنید؟ برای لندن که اطرف اش بحر است آن هواپیمای مدرن افغان و آن کشتی افغانی که در جاده های پرزرق و برق لندن تریاک (افغانستان) را برساند کجاست  آن امکانات؟ و این تریاک که به جاده های اروپا فرانسه ،مسکو بلاخره در واشنگتن و کانادا می رسد، اینرا جز کسانیکه در چوکات و رگ و پوست خود دولت جانداشته باشند،امکانات نداشته باشند، افغان چطور می تواند که به واشنگتن به قصر سفید تریاک را برساند؟».

 اگرچه آقای نور در همایش تجلیل از روزجهانی صلح برای مقامات و مسوولین افغان سخن می گفت، اما سخنان او بیشتر در افشا سازی ناکامی های جامعه جهانی در کار مبارزه با مواد مخدر درینکشور بود.

 به گفته «نور» جامعه جهانی در امر مبارزه با مواد مخدرصداقت لازم را نداشته و شعاری که ازسوی کشور های غربی عنوان می شود یک دروغ است:» درمورد مبارزه علیه مواد مخدر می خواهم یک حرف بگویم که، ما صادقانه و قامت افراشته علیه مواد مخدر مبارزه می کنیم ، همان کشور، جریان ، ارگان حتی وزارت (مبارزه با مواد مخدر) که جدی از ما حمایت کرده و از آنهایکه درمبارزه ی خود موفق شدند موفق هستند،دست آورد دارند،همان حمایتی را که کرده اند چه است؟ بعد من قبول کنم که مبارزه علیه مواد مخدر صادقانه است، هرگز نیست ، دروغ است،پوچ است و من می خواهم با صراحت بگویم که دنیا(کشورهای همکار)در مبارزه علیه مواد مخدر درافغانستان دروغ می گوید و تکرار می کنم که دروغ می گوید».

 والی بلخ همچنین با لحن قاطعی از عملکرد فراقانونی نیروهای ائتلاف و ناتو در افغانستان انتقاد کرده گفت که این نیروها به حاکمیت ملی ، قانون اساسی و فیصله های شورای ملی افغانستان بی اعتنا بوده و آنرا زیر پا می گذارند:»دوست های خارجی اکثریت مطلق شان که عملیات می کنند و در قضیه افغانستان ذیدخل هستند یک، حاکمیت ملی ما را حترام نمی کنند،دو به قانون اساسی ما احترام ندارند، سه فیصله های شورای ملی خانه مشترک مردم ما راقبول ندارند و احترام نمی کنند».

 انتقاد های ازین دست مقامات افغان  از کشورهای غربی، برای ناکامی در کار مبارزه با هراس افگنی و مواد مخدر درگذشته  بیشترینه سبب برکناری و یاهم سلب صلاحیت این مقامات گردیده است.Ÿ 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s