بی توجهی به حال هنرمندان کشور تا به کی؟

شماره 49/سه شنبه 30 سرطان 1388/21 جولای 2009

جیلانی شمس

با کمال تأسف که حالت هنر و هنرمندان کشور خراب و خراب تر شده میرود و چراغ های درخشان موسیقی کشور که زمانی بنیان گذاران موسیقی کشور خصوصاً رادیو تلویزیون ملی افغانستان بودند یکی پی دیگری خاموش و جهان فانی را در داخل و خارج وداع نمودند.
تقریباً دو ماه قبل آواز خوان حنجره طلایی کشور مرحوم استاد زلاند که از سه سال به اینطرف مریض بود با حالت کوما در شفاخانه لاس انجلس امریکا با جهان خدا حافظی نموده چندی قبل خیاشنه وی ژیلا خوانندۀ پرآوازه رادیو تلویزیون ملی که فکر میکنم دومین خواننده اناث بعد از میرمن پروین بود از جهان رفت، وی خواننده خوش صدا و پر شور بود، وی هم نسبت مریضی سرطان در ورجنیای امریکا با جهان وداع نمود و یک ماه قبل استاد شیفته هنرمند سابقه دار کشور در کانادا.Zheela
نا گفته نماند که خانم ژیلا هنرمند خوب و محبوب کشور در جوانی هنر آواز خوانی را در رادیو تلویزیون ملی قبل از خواهرش سارا زلاند شروع نموده بود که سرمشق خوب بود برای دیگر آوازخوانان طبقه اناث که به رادیو و بعدا تلویزیون ملی شروع به آوازخوانی نمودند. به گفته خانم سلما بسیاری خانم های آوازخوان از سبک وی پیروی مینمودند وی آواز سحر انگیز و جذاب داشت. به گفته محترم استاد عبدالوهاب مددی خانم ژیلا بهترین و دلکش ترین آوازخوان زن بود که آوازش نظیر نداشت. به گفته محترم مددی خانم ژیلا در داخل و خارج افغانستان درخشید. به گفته محترم ارمان که زمانی استاد مکتب موسیقی کشور بود: خانم ژیلا و خانم پروین مکتب و سبک جدید از خود بجا گذاشتند که بعداً خانم رخشانه، مهوش، هنگامه، سلما و حتی خواهرش سارا زلاند از مکتب و سبک وی پیروی مینمودند. خانم ژیلا خواندن های دو گانه با زنده یاد احمد ظاهر نیز نموده، وی شاگر استاد خیال بود، به دعوت محمد رفیع هنرمند پر آوازه هند سفری به هندوستان نمود و مدت یک هفته مهمان وی بود و از وی خواهش شد تا در فلم های هندی بخواند. وی با محمد رفیع آهنگی با مطلع «ای تازه گل تو زینت گلزار کیستی» خواند، خانم ژیلا چند بار خواننده برازنده سال شد و مدال هایی از طرف رادیو افغانستان اخذ نمود. خانم ژیلا در سال (1983) به امریکا هجرت نمود و در آنجا در کنسرت های هنرمندان اشتراک مینمود اما به زودی گوشه گیری اختیار نمود و آخرین کنسرت وی (8) سال قبل در لاس آنجلس با خواهر زاده اش وحید زلاند بود. خانم ژیلا در (1943) در کابل تولد شد در سال (1960) آوازخوانی را آغاز نمود و در (28) جون (2009) در ورجنیای امریکا به اثر مریضی سرطان وفات نمود از خانم ژیلا یک دختر به اسم فرزانه و یک پسر به اسم فریدون باقیمانده است. با تأسف به گفته خانم سلما هنرمندان بعد از مرگ شان یاد میشوند و رادیو ها و تلویزیون ها در باره هنرمندان صحبت هایی مینمایند. اینکه چرا در زندگی یاد ایشان نمیشود و مورد نوازش و تشویق قرار نمی گیرند سوال بر انگیز است. از هنرمندان سابقه که در قید حیات اند چه در داخل چه در خارج باید یاد شود و همه تشویق شوند، از هنرمندان جوان که فعلاً در داخل کشور اند باید به حال شان توجه شود یاد نمودن بعد از مرگ هنرمند و فرستادن نامه تسلیت آمیز به فامیل هایشان کار فوق العاده نیست. ما باید هنرمندان را در زمان حیاتشان تشویق و ترغیب نماییم و کمک های جدی مادی و معنوی برای شان بنماییم. دولت وظیفه دارد که نگذارد تا هنر موسیقی اصیل با مرگ هنرمندان رو به خاموشی و نابودی رود، مثلاً امروز بوجود آمدن و پر نمودن جای استاد سر آهنگ سرتاج موسیقی، استاد رحیم بخش، استاد زلاند، احمد ظاهر، ساربان، خانم ژیلا و غیره هنرمندان و موسیقی دانان خوب کشور ما آسان نیست، آنان در زمان حیات خویش نیز به نسبت عدم توجه دولت شکایات داشتند اما زیادتر نسبت علاقه شخصی و تشویق دوستان و علاقمندان به منزل بالا رسیدند ورنه واقعاً دولت در قسمت شان کوتاهی و جفا نموده است.
من بیاد دارم روزی استاد گرامی مرحوم سر آهنگ را بدفتر کار خود به چای دعوت نمودم، بیچاره شکایت داشت، برایم گفت شاگردان من در هندوستان صاحبان خانه های قشنگ موتر ها و غیره اند اما من بخاطر عشق و علاقه به وطن و هموطنان به وطن بازگشت نمودم و امروز نسبت خرابی اقتصادی آمده ام که از نزد تحویل دار معاش خود را پیشکی بگیرم، واقعاً غم انگیز و درد آور است، زندگی استاد نام دار کشور به این نوع.
وزارت اطلاعات و فرهنگ باید توجه جدی برای زنده نگهداشتن موسیقی اصیل و مدرن و تشویق هنرمندان چه در داخل و چه در خارج نماید.
امروز با به وجود آمدن رسانه های تصویری و شنیداری شخصی از هنرمندان سابقه کشور که در کشور های مختلف جهان بود و باش دارند دعوت بعمل می آید که به کشور بیایند و برای مردم از طریق کنسرت ها و از راه چینل های تلویزیون هایشان برنامه پخش نمایند.
طبعاً پول رفت و آمد و بود و باش شان با تحفه های جداگانه از طریق مراجع دعوت کننده برایشان پرداخته میشود، چنانکه یکبار یک هنرمند سابقه رادیو تلویزیون را دعوت نمودم که شخصاً با هم دیدو باز دید نماییم نسبت دلیلی که داشت از آمدن به رادیو تلویزیون ملی معذرت خواست، قسمیکه فهمیدم برایشان مرجع دعوت کننده اجازه نداده بود به جای اصلی شان که بزرگ و نامدار شدند بروند یا بخوانند.
متأسفانه رادیو تلویزیون ملی تا الحال به دعوت هنرمندان سابقه از کشور های مختلف اقدام نکرده که بیایند و از طریق تلویزیون ملی با باشندگان این سرزمین گفت و شنود داشته باشند، یقیناً مسأله اول پرابلم پولی است، در حالیکه اگر اتفاق نظر همه جانبه با وزارت اطلاعات و کلتور وجود میداشت و مسوولین به موضوعات بی توجه نمی بودند رادیو تلویزیون دو سال قبل بیست ملیون افغانی بودجه داشت که باید به صورت درست و معقول به مصرف میرسید که نشد. در حالیکه با این پول ممکن بود که چند هنرمند سابقه دار به کشور دعوت میشد و از طریق تلویزیون ملی کنسرت های به مردم میدادند و یا یک قسمت تعمیر رادیو تلویزیون که تقریباً از سی سال به حال زار افتاده و در بهار و زمستان تخریب شده میرود ترمیم میشد. راه های درست و معقول مصرف موجود بود. اما سیستم کاغذ پرانی و اخذ اوامر و طرح پلان مصرف بودجه ماه ها وقت ضرورت داشت تا اینکه بالاخره این پول به وزارت مالیه واپس داده شد چون در این دستگاه همه کار ها خود سرانه و بدون تفاهم و نظریه دسته جمعی کارکنان و چیز فهمان رادیو تلویزیون ملی صورت میگیرد که متأسفانه ما امروز نتیجه را منفی میبینیم.
از این پول باید، خریداری چند موتر سرویس جدید برای حمل و نقل مأمورین رادیو تلویزیون و یا خرید چند اپارتمان و تقدیم آن به مأمورین رادیو تلویزیون به اقساط مختلف (صورت میگرفت).
بهر حال امیدوارم که در آینده نه چندان دور از هنرمندان چه در داخل چه در خارج در زندگی شان تشویق و ترغیب به عمل آید و کمک های مادی و معنوی برایشان زمینه سازی گردد.
من مسوولیت ارگان رادیو تلویزیون ملی را که مادر نشرات سمعی و بصری کشور است نه رقیب (آنان) بسیار مهم، ارزشمند و بسیار لازمی برای مردم این کشور میدانم و نقش این ارگان را در قسمت تربیه و تشویق هنرمندان و تقویه بودجه و بوجود آوردن مرکز موسیقی و تهیه کورس های هنری بسیار لازمی و ضروری و مؤثر میدانم باید تلاش نمود تا هنرمندان تشویق شوند و به پا ایستاده شوند و موسیقی اصیل افغانی را به سطح عالی برسانند.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s