داس مرگ

شماره 55/شنبه 9 عقرب 1388/31 اکتوبر2009

ستاک

دفتر مبارزه با جرایم مواد مخدر سازمان ملل اخیراً گفته که افغانستان هنوز 93 درصد مواد خام را برای تولید هیروئین در سطح جهان فراهم میکند.
در گزارش این سازمان آمده که هر سال در حدود 150 تن مواد مخدر به ویژه هیروئین از افغانستان به پاکستان قاچاق میشود.
بی بی سی از قول انتونیو ماریا کوستا مسوول اجرائی دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل میگوید:«مناطق مرزی افغانستان و پاکستان به بزرگترین منطقه در جهان برای تجارت هر چیز تبدیل شده است، از تجارت مواد مخدر گرفته تا تجارت اسلحه و وسایلی که در ساختن بمب از آن کار گرفته میشود، حتی تجارت انسانها و پناهجویان.»
در گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل(UNDOC)آمده که قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه سالانه به مرگ سی هزار نفر در این کشور می انجامد، این رقم بیشتر از تعداد سربازان ارتش سرخ در افغانستان میباشد که طی ده سال در افغانستان کشته شده اند.
ارقام در مورد کشورهای ناتو تکان دهنده تر است. گزارش خاطر نشان میسازد که مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان به کشور های عضو ناتو سالانه بیش از ده هزار نفر را به کام مرگ می کشاند، آماری که به قول دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل پنج مرتبه بیشتر از تلفات ناتو در افغانستان طی هشت سال اخیر میباشد، در این گزارش آمده که طالبان از تجارت مواد مخدر عواید سرشاری را به دست می آورند.
انتونیو ماریا کوستا میگوید:«بسیاری از این افراد برای ارگانها اطلاعاتی خارجی و افغانی شناخته شده هستند اما چرا نام های این افراد بر اساس قطعنامه 1735 و 1822 در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار نمیگیرد تا سفر و دارایی آنان ممنوع شود؟»
در گزارش آمده که افغانستان بیش از 90 درصد تریاک جهان را تولید نموده و بیشتر آن مبدل به هیروئین میشود که یک شکل غلیظ تر مواد مخدر میباشد. این مطالعه سازمان ملل تخمین میزند که مقامات افغانستان سالانه تنها دو فیصد ادویه غیر قانونی را در این کشور ردیابی میکنند، گزارش افغانستان و کولمبیا را مقایسه میکند که در آن مقامات 36 درصد کوکائین تولید شده را ردیابی و تخریب میکنند.
معلوم نیست که جهان با وجود آگاهی به این ارقام تکان دهنده هنوز چرا دست زیر الاشه نشسته و به قول معروف داس خود را در مزارع کوکنار افغانستان با کلوخ تیز میکنند.Ÿ

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s