قصه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان و جهان مفت شده!

شماره 63/چهارشنبه 23 سرطان 1389/14 جولای 2010
کوه بچه
در حالیکه رییس جمهور افغانستان خارجی ها را به خاطر عدم جلوگیری قاچاق مواد مخدر از طریق بنادر افغانستان مقصر میداند و جامعه جهانی دولت افغانستان را به خاطر افشا نکردن لیست قاچاقبران مواد مخدر مورد انتقاد قرار میدهد، بازنده اصلی در این میان مردم افغانستان میباشند، چون طبق آخرین آمار هشت در صد مردم در جریان این بگو مگو ها معتاد این آفت شده اند.
کارشناسان بار اندازی این مسوولیت را از دوش جامعه جهانی و دولت افغانستان کاملاً غیر مسوولانه میدانند چون اگر زیر کاسه نیم کاسه نیست چرا آن لیست که از دوره علی احمد جلالی تا کنون بر سر زبانهاست افشا نمیشود و باز اگر واقعاً پای جامعه جهانی در این مسأله دخیل نیست چرا در ولایاتی که حضور جامعه جهانی بیشتر است کشت و قاچاق مواد مخدر اضافه تر است و چرا به انکشاف ولایاتی که کوکنار کشت نمیکنند توجه نمیشود تا مردم ولایاتی که کوکنار می کارند از ان اندرز بگیرند. از رایوهایی که خود را آزاد می نامند، صدای کسانی به گوش میرسد که میگویند اگر فلان وفلان کار ها را دولت انجام ندهد ما کوکنار می کاریم- آیا این شیوه به ذات خود نوعی تشویق مردم به کشت کوکنار نیست؟ و یا در رسانه ها به نشر میرسد که گویا اطفال در جمع آوری حاصل کوکنار سهم میگیرند.
آنچه مسلم است اینکه: کشت، ترافیک و قاچاق مواد مخدر محصول همین شرایطی میباشد که جامعه جهانی و دولت افغانستان بر سرنوشت مردم افغانستان حاکم اند و اینکه هر کس میخواهد خود را کنار بکشد و طرف مقابل را مسوول نشان دهد مضحک خواهد بود.
آگاهان میگویند بیایید طور آزمایشی صلاحیت تعین، تقرر و تبدیلی کدر های مناطق کوکنار خیز را به دست مردم بدهید، بیایید مسأله امنیت زمینی و هوایی مناطق قاچاق مواد مخدر را به دست ادارات واقعاً مسوول بدهید، بیایید قاچاقبران مواد مخدر را از زندان رها نکنید و بیایید سیستم مافیایی سلسله زنجیری را که از ایالات متحده تا اروپا و آسیا و تا بالای زمین دهاقین فعالیت دارد افشا کنید آنگاه ببینید چه واقع خواهد شد. مردم سوال مینمایندآیا مواد مخدر توسط خر از بالای زمین دهقان تا بازار های اروپا و امریکا انتقال مینماید. آیا موتر های حامل مواد مخدر در سرک های افغانستان بدون حمایت سلاح رفت و آمد کرده میتوانند؟ و خلاصه آیا واقعاً کسانیرا که در این ماجرا دست دارند از سالار مواد مخدر افغانستان که در ایالات متحده زندانیست تا فرد عادی که در شبکه های مخفی داخل افغانستان فعالیت مینماید مسوولان نمی شناسند؟ و اگر می شناسند و دستگیر نمی کنند و جزا نمیدهند مقصر کیست. مردم عقل، شعور و منطق دارند و تمام اسرار پشت پرده را اکنون بیش از هر وقت دیگر به درستی درک میکنند.Ÿ

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s