بازار مشترک مردم دو طرف دریای آمو

شماره 67/دو شنبه 29 سنبله 1389/20 سپتمبر 2010

 مردم نواحي مرزي افغانستان و تاجيکستان در دو طرف درياي آمو، از بازارهاي مشترک استفاده ميکنند.
احداث پلهاي ارتباطي بالاي دريايي آمو و تاسيس بازارهاي مشترک در مناطق مرزي ولايات بدخشان افغانستان و بدخشان خودمختار تاجيکستان، بسياري نيازمنديهاي باشندگان اين مناطق را مرفوع ساخته است. 
افغانستان و تاجيکستان قبلا توافق کرده بودند که شش پل ارتباطي بالاي درياي آمو در ولسواليهاي مرزي ولايت بدخشان افغانستان و بدخشان تاجيکستان اعمار گردد. تاهنوز سه پل اعمار شده و به بهره برداري سپرده شده و پلهاي ديگري نيز قرار است اعمار شود. 
ولسواليهاي اشکاشم، شغنان و درواز ولايت بدخشان افغانستان با مناطق اشکاشم، شهر خارغ و درواز بدخشان تاجيکستان هممرز هستند. اين مناطق دو طرف سرحد، از بازار مشترک استفاده ميکنند. 
پلي که ولسوالي شغنان افغانستان و شهر خارغ تاجيکستان را به هم وصل ميسازد، پنج سال قبل از امروز با کمک بنياد آقاخان ساخته شد. ساکنان اين مناطق اکثر مواد مورد ضرورت خويش را به ويژه در فصل سرما از اين طريق انتقال ميدهند.
يکي از بازارهاي مشترک به نام «تيپ» در شهر خارع تاجيکستان ايجاد شده است. جان بابايف نظرداد، نماينده مرکز اقتصادي شهر خارغ در بازار مشترک «تيپ»، ميگويد اعمار پلي که باشندگان دو طرف سرحد درياي آمو را با هم وصل ميسازد، گامي مثبت براي بهبودي وضع اقتصادي ساکنان اين مناطق است.
جان بابايف نظرداد ميگويد: «بازار براي ساکنان جمهوري اسلامي افغانستان و هم جمهوري تاجيکيستان اهميت نهايت کلان دارد». 
باشندگان مناطق دوردست ولايت بدخشان افغانستان به مشکل ميتوانند به مرکز اين ولايت دسترسي داشته باشند. براي برخي از اين مناطق، در صورت وجود پلهاي ارتباطي، دسترسي به بازارهاي تاجيکستان به مراتب آسانتر است تا مرکز ولايت بدخشان. 
سمونيار جمعه خان، کميسار سرحدي ولسوالي شغنان افغانستان، احداث پل و ايجاد يک بازار مشترک در اين منطقه را از ضرورتهاي مبرم و حياتي براي ساکنان اين ولسواليها عنوان ميکند. جمعه خان ميگويد: «بازار مشترک دوستي بين هر دو کشور، افغانستان و تاجيکيستان را پيوند ميدهد».   به دليل فعاليت طالبان و جنگجويان مرتبط با القاعده در منطقه، امنيت مرزها به مسالهاي حساس تبديل شده است. براساس گزارشها، جنگجويان اوزبيک مربوط به طاهر يولداش بيشتر در تلاش رسيدن به شمال افغانستان هستند. اما به گفته مسوول سرحدي ولسوالي شغنان، از زمان تشکيل بازار مشترک تااکنون هيچ گونه مشکل تحنيکي و يا امنيتي که باعث اخلال در فعاليت بازار گردد، پيش نيامده است.  نماينده مرکز اقتصادي شهر خارغ ميگويد، گاهي ديده ميشود که برخي ازادارات  براي متشبثين خصوصي موانعي خلق ميکنند تا از آنها رشوت بگيرند. به گفته او، اين مشکل موجب دلسردي تاجران ميگردد.  نظرداد ميافزايد: «بسيار شکايتها از گمرک ميشود، از سرحد بانان ميشود، اما به زودي آنها حل ميشوند». او ميگويد: «هرچند مردم غريب هستند اما اين بازار به زندگي مردم تاثير مثبت نموده است».  به گفته جان بابايف نظرداد، از حدود دو سال به اين سو ماموريت بازار مشترک با همکاري و تفاهم اتحاديه اروپا در تلاش رفع مشکلاتي است که مردم اين مناطق دورافتاده با آن روبهرو هستند.Ÿ
   دویچه وله

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s