سوداگران مرگ

شماره 82/شنبه 9 سرطان 1390/30 جون 2011

خاواک

آنهایی که روز ها در پست های بلند دولتی کار میکنند و شب ها به همکاری با شورشیان میپردازند و تلاش میورزند تا مواد مخدر را به خارج بفرستند کی ها اند؟

باز هم طبق گزارش سازمان ملل افغانستان در بازار دل آزار شرمندگی مواد مخدر پس از میانمار مقام دوم را حاصل کرد.
این در حالیست که مسأله مبارزه با مواد مخدر از تیتر اول اخبار فعالیت های دولت افغانستان افتاده و به نحوی مقامات با موجودیت این پدیده سنگین عادت کرده و از وجود صد ها جوان معتاد در زیر پل شاه دو شمشیره، پل سرخ و خرابه های اطراف و اکناف شهر مسوولان مملکت تکان نمیخورند و از کنارشان با خیال راحت در موتر های آخرین مودل و با قطارهای اسکورت میگذرند.
مراجع رسمی حکومت اظهار میدارند که 1300 تن مواد کیمیاوی به خاطر تولید مواد مخدر به افغانستان وارد میشود و طبق ارقام رسمی حکومت در آمد مواد مخدر 65 میلیارد دالر در بازار های جهان میباشد.
با این حال معلوم نیست آن دو میلیارد دالر کمک به خاطر مبارزه با مواد مخدر در کجا به مصرف میرسد. طبق ارقام رسمی 9 میلیون نفر در افغانستان و کشور های همسایه به مواد مخدر معتاد اند که از آنجمله یک میلیون معتاد در افغانستان میباشد در حالیکه دولت ظرفیت درمان تنها ده هزار تن آنان را دارد.
مقامات سازمان ملل در امور مبارزه با مواد مخدر میگویند:
«دستۀ وجود دارند که روز های در پُست های بلند دولتی کار میکنند و شب ها به همکاری با شورشیان میپردازند و تلاش میورزند تا مواد مخدر را به خارج بفرستند، مبارزه در برابر این دسته نهایت دشوار است زیرا یک دسته دیگر هم در کنار اینها وجود دارد و آنان به این باور اند که چرا باید در برابر مواد مخدر که حدود 250 هزار نفر به کشت و تولید آن میپردازند و از این راه میلیارد ها دالر به دست می آید مبارزه کرد.»
با استماع این سخنان شاید برای هیچکس سوالی باقی نماند که چرا افغانستان سرتاج مواد مخدر جهان شده، مردم میپرسند:
-1 اگر سازمان ملل دسته هایی را می شناسد که روز ها در پُست های بلند دولتی کار میکنند و شب به همکاری با شورشیان میپردازند و تلاش میورزند تا مواد مخدر را به خارج بفرستند چرا آن ها را دستگیر نمیکند؟
-2 اگر سازمان ملل دسته هایی را می شناسد که به این باور اند که چرا نباید با مواد مخدر مبارزه شود چرا در برابر آنان عمل نمیکند؟
-3 اگر دولت افغانستان میداند که 1300 تن مواد کیمیاوی به فابریکات مواد مخدر به افغانستان می آید چرا جلو آنرا نمیگیرد؟
-4 اگر دو میلیارد دالر به خاطر مبارزه با مواد مخدر سالانه جهان کمک میکند دستآورد آن چیست؟
-5 اگر حکومت میداند که در کشور یک میلیون معتاد وجود دارد و ظرفیت درمان ده هزار نفر، چرا از آن دو میلیارد دالر برای ایجاد درمانگاه ها استفاده نمیکند؟
واقعیت مسأله آنست که اکنون حتا مردم عادی افغانستان میدانند که در مبارزه با مواد مخدر در کشور صداقت وجود ندارد و به نحوی وقت کشی، روز گذرانی و زر اندوزی معمول میباشد. ورنه کجا شد آن لیست قاچاقبران مواد مخدر؟ آنچه مسلمست اینکه زنجیری از شبکه مافیا از بالای زمین دهقان تا بنادر، شاهراه، خطوط هوایی و تا جاده های بزرگترین کشور های غربی به این کار مصورف اند، چنانکه مقامات مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل میپذیرند که: کشاورزان افغان به کشت تریاک میپردازند اما تجارت آن در افغانستان نیست، هیروینی که در جاده های لندن عرضه میشود از سوی افغانها به فروش نمیرسد بلکه این کار حلقه یی از جنایتکاران جهان است.Ÿ

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s