فاجعه محیط زیست در لب جر خواجه بغرا

شماره 100/چهارشنبه 8 قوس 1391/28 نومبر 2012

گزارشگر: کاووس سیاووش

آب هاي آلوده وكثف جر خواجه بغرا مردم محل را به امراض اسهال،پيچش، گلودردي وغيره مبتلا نموده، محيط زيست را از نظر آب، هوا وخاك فوق العاده آلوده ساخته است .اين جر كه زماني به خاطر احداث فابريكه حفر شده بود اكنون به يكي از گنديده ترين وآلوده ترين نقاط شهر كابل مبدل گرديده وباعث شيوع امراض گوناگون دراين منطقه فقير نشين شده است. در اين جر آب هاي كثيف از مناطق پنجصد فاميلي، منطقه سه صدو پانزده، زور آباد سراي شمالي، پروان سه وغيره سرازير شده منطقه را از نظر هوا بويناك ساخته است.

محمد اصغر باشنده لب جر ميگويد: آب هاي كثيف يك بر چهارم كابل از كوتل خير خانه، زور آباد، پنجصد فاميلي، تايمني، خواجه بغرا، كلوله پشته، شفا خانه هاي پروان سه و هوتل ها به اين جر ميريزد كه از اثر آن مردم به مريضي هاي اسهالات، سالدانه، بخارهاي جلدي وغيره دچار شده اند .

محمد امين دهاتي باشنده محل كه از آلودگي آب منطقه شكايت دارد ميگويد:

مشکلی که ما از ناحیه ی جر داریم اینست که آب ایستاده جر باعث این شده که آب های آشامیدنی چاه های خانه هایی ما را ملوث بسازد و برای خودم از این ناحیه مشکل هضمی پیش شده قسمت معده ی من درد میکند، وقتی که من نزد دکتر مراجعه کردم دکتر مرا حتا از همین آب چاهی که در حویلی داریم به خاطری که با آب جر ملوث شده پرهیز کرده حتا گفت که با آن سر و جان تان را نشویید، حتا استفاده بخاطر بعضی کار هایی که در خانه مثل شستن ظرف ها و بعضی کار های دیگر را نیز منع کرد و دلیل اصلیش هم همین ایستاده بودن آب جر میباشد که جریان ندارد و جریان پیدا نمیکند و در ضمن بسیار زیاد امراض دیگری را باعث شده مثل خشکی دماغ، گلو دردی، ریزش های بی وقت و اسهالات که از همین خاطر دکتر ما را پرهیز کرده که حتا ما از چاه هایی که داخل حویلی داریم استفاده نکنیم.

بريالي باشنده ديگر محل كه از آلودگي هواي منطقه مريضي عايد حالش شده ميگويد:

من خودم تکلیف دماغ پیدا کرده ام، پیش دکتر که مراجعه کردم وی به من گفت که تو خود را از اینطور کثافت دور کن ولی چون خانه ی ما اینجاست و پول بیشتری هم ندارم که خارج بروم مجبور استم همینجا زندگی کنم، با این کثافات هر روز سر و کار داشته باشم. ما از دولت همین عذر یا شکایت را داریم که همین جر پیش خانه ی ما را جور کند تا ما از این مریضی ها رهایی یابیم، حتا چاه های درون حویلی های ما کثیف شده، خانه های ما بوی میدهد ما نشسته نمیتوانیم، داخل خانه ها ما حیران استیم چه کنیم.

احمد نجیب یک باشنده محل میگوید:

مدت سی سال است که در این منطقه ما زندگی می کنیم همین جری را که شما می بینید یک جریست که آب گنده و کثافات کل منطقه خیر خانه در همینجا جمع میشود راه بیرون رفت ندارد که سر راهش باز باشد که آب برود، از این آب بسیار مکروب ها تولید میشود، طفل های ما مریض است، خود ما مریض استیم، همیشه همه ی ما گلو درد استیم، تابستان که میشود از بوی و پشه و همین چیز ها ما بسیار به تکلیف استیم. ما میخواهیم که سر همین جر پوشیده شود قبلاً هم گفتند که از طرف پنجصد فامیلی شروع کردند که تا این جا این را جور میکنیم سمنتش میکنیم، جورش کردند تا سرک 5 به سرک 5 که رسید کار متوقف شد دیگر همه همین آب گنده را سر ما مردم جاری ساختند و این آب ها هم راه برای رفتن ندارند و ما به تکلیف استیم. خواهشمند استیم که سر این پوشانیده شود دو طرفه اش سمنت شود که تا از مکروب و از همین جنجال خلاص شویم، ما هم انسان استیم، بشر استیم، اولاد دار استیم، در همین منطقه زیست میکنیم. منحیث یک انسان، منحیث یک بشر خواهش میکنیم کسی که در رأس همین کار است ما را از مکروب، مریضی و این چیز ها نجات بدهد چون هیچ در خانه ما از بوی و تعفن داخل شده نمیشود.

غلام رضا باشنده ی محل میگوید:

از این جر ما بسیار به تکلیف استیم، این بوی میدهد بسیار مرداری است همه طفل های منطقه مریض است، بسیار به تکلیف استیم باید مسوولان غم همین جر را بخورند.

عبدالهادي باشنده محل با شكايت از چقر بودن ساحه لب جر خواجه بغرا نظربه دوطرف آمدورفت آب ميگويد:

از بلاك هاي سره مينه تا هوتل پروان ديوارهاي استنادي ايجاد شده كه آب در ان منطقه دند نمي شود ودر منطقه ميدان هوايي بلول نصب شده كه سطح آن نظر به منطقه ما بلند ميباشد. چون در دوطرف ارتفاع بلند است همه آب هاي تشناب ها، مرداب ها وگنداب ها در محيط زيست ما تجمع نموده آب، هوا وحتي خاك را آلوده ساخته كه باعث بيماري هاي گوناگون اطفال وخانواده ها شده.

مردم محل به خاطر حل اين معضل پيشنهاد مينمايند كه:

1- دو طرف جر ديوار استنادي گرفته شود.

2- جرپاك كاري شود.

3- سطح جر كانكريت شود.

4- بالاي جر پوش شود.

5- پلچك هايي كه پايين تر از سطح كوچه ها ساخته شده تجديد ساختمان شود.

6- كلينيك صحي به خاطر تداوي مريضان تاسيس شود.

7- قبل از هر اقدام ديگر جر دوا پاشي گردد تا از شيوع بيشتر امراض جلوگيري شود.

8- جر از ساحه میدان هوایی تا تره خیل و هود خیل پاک کاری شود تا آب جریان پیدا کند.

امیدواریم مسوولان امور این سطور را بخوانند و مشکلات اهالی این منطقه فقیر نشین را حل کنند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s