مجلس نمایندگان پیشنهاد یک کرسی به اهل هنود را رد کرد

شماره 134/ پنجشنبه 3 اسد 1392/ 25 جولای 2013

مجلس نمایندگان یا ولسی جرگه اختصاص یک کرسی پارلمان به اهل هنود رد کرد. در حالیکه مطابق ماده ی 22 قانون اساسی هر نوع تبعیض و امتیاز بین اتباع افغانستان ممنوع است و اتباع افغانستان اعم از مرد و زن در برابر قانون دارای حقوق و جایب مساوی میباشند، انکار از حق اهل هنود در عضویت به پارلمان مغایرت صریح با قانون اساسی دارد و بخشی از مردم افغانستان به این طریق از حقی که قانون به آنها داده محروم میشوند.

در گذشته این حق به اهل هنود داده شده بود و گجندر سینگهـ یکی از هندوباوران افغانستان عضویت پارلمان را داشت. اقدام اخیر پارلمان باعث ناراحتی اهل هنود و در سکهـ افغانستان گردیده است. قابل یادآوریست که اهل هنود و سکهـ در عرصه ی تجارت و بانکداری در افغانستان شایستگی خوبی در گذشته نشان داده اند و این حق را دارند که در تمام عرصه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از حقی که قانون اساسی برایشان داده برخوردار باشند.Ÿ

***

پارلمان به تعطیل رفت و وزیر داخله به سرپرستی

در حالیکه مجتبی پتنگ وزیر داخله توسط مجلس نمایندگان یا ولسی جرگه به اکثریت آراء سلب اعتماد شد و آقای پتنگ ادعاهایی را بر علیه هفتاد وکیل پارلمان پس از سلب اعتماد در کنفرانس خبری مطرح کرد و موضوع غرض بررسی از طرف رئیس جمهور به ستره محکمه ارجاع شد، بنظر میرسد با به تعطیلات تابستانی رفتن پارلمان موضوع ادعای وزیر داخله و سلب اعتماد پارلمان از وی تا آخرین ماههای کار تیم حاکم لاینحل و ملتوی مانده، وزیر داخله به صفت سرپرست مانند آقای سپنتا در پُستش باقی خواهد ماند و به این ترتیب مشکل دیگری بر مشکلات قوای مقننه و اجرائیه در تاریخ در این دوره رقم خواهد خورد.

***

سازمان ملل از فساد در دولت افغانستان نگران است

مارک بادون معاون هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در یک نشست مشترک خبری با شماری از مقام های افغانستان از نگرانی سازمان ملل در قبال وضعیت حقوق بشر و فساد اداری در افغانستان سخن گفت. بقول بادون هر چند حکومت افغانستان در کنفرانس های بین المللی مبارزه قاطعانه علیه فساد را وعده داده است اما از قرار معلوم تا حال پیشرفت قابل ملاحظه صورت نگرفته.

به گزارش منابع خبری، افغانستان به سطح جهان پس از سومالی دومین کشور فاسد از نظر مالی و اداری شمرده میشود.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s