پس لرزه های رسواترین انتخابات تاریخ افغانستان

شماره(184) چهارشنبه 25 سرطان 1393 / 16 جولای 2014
1470211_895646730450274_8592287904281858024_nx

نوشته : محمد داود سیاووش

با آنکه ظاهراً با تلاش جان کیری وزیر خارجه امریکا، بر رسوایی تقلب انتخابات، به امید تشکیل حکومت وحدت ملی پس از شمارش کل آرا سرپوش گذاشته شد. در شرایط عدم انتشار سند تفاهم مبنی بر میکانیزم تشکیل این حکومت از هر زاویه که به این تفاهم نظر شود تصویر یک شرکت سهامی، مشارکت سیاسی، ائتلاف سیاسی و… را نشان میدهد که به خیال اختلاف در عنب و ازم و استافیل و انگور سخنگویان و طرفداران هر دو طرف بخاطر برداشت های متفاوت از مفهوم مشت به میز های گرد رسانه ها کوفتند و گلو ها پاره کردند تا آنکه سر انجام جان کیری مانند آن مرد قصه از راه رسیده با ارائه مفکوافغره تشکیل حکومت وحدت ملی همچون تحفۀ آن انگور به اختلاف ماجرای رسوایی دو کاندیدا پایان داد.
چرا روند سومین انتخابات ریاست جمهور به این رسوایی کشید؟ و چرا آبرو ریزی ارکان قدرت افغانستان تا آن حد بالا گرفت که جان کیری به داد شان برسد؟
تشکیل و ترکیب کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی از نظر بسیاری از آگاهان به قصد ایجاد همین سناریو و با کارگزاری چهره های ماجرا آفرین کارگزاری شده بود.
در حالیکه عده یی از کسانیکه با پر دموکراسی در کلاه و چادرشان از غرب به کشور برگشته و بر کرسی های بلند دولت تکیه داده بودند با هر نوع عضویت نمایندگان جامعه جهانی در ترکیب کمیسیون ها به قصد همین ماجرا مخالفت میکردند در ترکیب این کمیسیون ها افرادی گماشته شد که اصلاً با حق شهروندی مخالفت ورزیده سایر اقوام افغانستان را مهمانان در گذشته خوانده بودند.
سکوت دستگاه ریاست جمهوری پس از رسوایی نوارهای ضبط شده و جر نمودن ادعای تقلب از طرف برخی مسوولان و حتا خموشی جامعه جهانی در روز های نخست پرسش های زیادی را نزد مردم ایجاد کرد که سر انجام عکس العمل التهابی و هیجانی تیم مدعی مبنی بر تشکیل حکومت موازی موی بر اندام محافل داخلی و بین المللی راست نموده همه را وادار به انعطاف در این رابطه ساخت.
از نظر کارشناسان خموشی دستگاه ریاست جمهوری در این روند به آن مفهوم تعبیر میشود که مطابق سناریوی از قبل تعین شده با ادامۀ اختلافات و کشیدن ماجرای رسوایی انتخابات به محکمه طوری وقت کشی میشد که التوای این موضوع پس از ماه دسمبر با عدم امضای موافقتنامه امنیتی امریکا را در تنگنای دشوار قبول ادامۀ کار آقای کرزی و قبول شرایط وی قرار میداد، اما اعلان نتایج مقدماتی دور دوم در حالیکه تیم اصلاحات و همگرایی کمیسیون های انتخابات را تحریم کرده و با ضرب الاجل اعلان آن مخالف بود و تعین خط قرمز تیم تحول و تداوم مبنی بر اعلام حتمی نتایج مقدماتی در موعد معینه و غوغای دو میلیون رأی تقلبی و ادعای یک میلیون رأی اضافی با بر افراشتن خیمه ها در اطراف و اکناف شهر و نصب تصاویر دکتر عبدا لله با رکلام رییس جمهور منتخب چنان دستگاه دولت، تیم تداوم و جامعه جهانی را تکان داد که جان کیری سناریوی دو ساله طراحان را طی دو شبانه روز واژگون ساخت.
خطر تجزیه و از هم پاشیدن نظام و همایش ها و حتا رزمایش های مخالفت با نتایج مقدماتی، طرفین را به این نتیجه رساند که بدون مداخلۀ یک میانجی پر قدرت و افسه قال زورآور برچیدن دامن این رسوایی نا ممکن بوده و احتمال وقوع یک فاجعه از آن متصور است.
با آنکه هنوز نزد مردم این سوال مطرح است که چرا وزیر خارجه افغانستان به استقبال جان کیری در میدان هوایی نرفت و محتوای آن کاغذی که خلاف عرف تشریفات دیپلوماتیک رییس تشریفات وزارت خارجه افغانستان به کیری مخفیانه سپرد چیست؟ اما به هر حال با تلاش های نفسگیر جان کیری و یوناما سر انجام غایله ظاهراً مهار شد و حریق مدهش سیاسی که در پیش بود اطفا و تحت کنترل درآمد.
آنچه به حیث پس لرزه های این رسوایی میتوان یاد نمود اینست که:
اولاً همزمان با توافق هر دو نامزد به تفتیش صد فیصد آرا و انتقال صندوق ها از ولایات توسط یوناما با بازشماری آنها تحت نظر یوناما و نمایندگان دو نامزد چرا اعلامیۀ مشترکی توسط دو نامزد در پایان نشست خبری پیرامون میکانیزم تفاهمات بعدی منتشر نشد؟ و در ثانی چرا بلافاصله پس از کنفرانس مطبوعاتی دو نامزد اظهارات ضد و نقیض مبنی بر درک متفاوت از حکومت وحدت ملی از طرف نمایندگان شان صورت گرفت؟
معاون دکتر عبدا لله مفهوم حکومت وحدت ملی پس از شمارش آرا را در آن میداند که برندۀ انتخابات رییس جمهور و بازنده رییس شورای اجرایی خواهد بود، در حالیکه نمایندۀ دکتر غنی میگوید توافق بر سر تقسیم قدرت نبوده، فعلاً آنچه بدست آمده یک توافق کلان تاریخی است مبنی بر اینکه نامزد بازنده به جای اینکه مثل کشورهای دیگر برون از حکومت بماند و اپوزیسیون و منتقد حکومت باشد، سهیم و شریک قدرت شود.
این برداشت های متفاوت از طرح کیری بیشتر به برداشت های متفاوت همان چهار مردی میماند که:
چارکس را داد مردی یک درم
آن یکی گفت این به انگوری دهم
آن یکی دیگر عرب بُد گفت لا
من عنب خواهم نه انگور ای دغا
آن یکی ترکی بدو گفت این بنم
من نمیخواهم عنب خواهم اُزم
آن یکی رومی بگفت این قیل را
ترک کن خواهم من استافیل را
و در این حال سوالی مطرح میشود که آیا بازهم پس از شمارش آرا به جان کیری ضرورت نخواهد بود که با تحفۀ مفهوم حکومت وحدت ملی همگان را بسوی دکۀ شیرین قدرت ببرد و این تیم هایی را که «ز سر نام ها و اصطلاحات غافلند» خموش سازد؟
آنچه ناگفته میماند اینست که در صورت تحقق این توافق موقعیت رییس کمیتۀ اجرائیه یی که تیم تحول و تداوم آنرا به کسی قبلاً وعده نموده به کجا خواهد کشید و موقعیت معاونان اول در شرایطی که رییس کمیتۀ اجرائیۀ فرمانی به قدرت میرسد در هیرارشی نظام در کجا خواهد بود؟ و این دو سال چگونه در تشریک قدرتی سپری خواهد شد که برادران، حضرات و پیران به بهای موضعگیری مخالف به نفع هر یک از دو کاندیدا با هم در رقابت و اختلاف افتاده اند؟ و از جانبی سرنوشت آن به اصطلاح فعالان مدنی و گروههای سیاسی که با مدغم شدن به این تیم ها هویت خود را قربانی کردند به کجا خواهد کشید؟
از نظر کارشناسان هرگاه سرکردگان گروه هایی که در دو تیم تشکل یافته اند دور هم در یک قلعۀ قدرت بنشینند شاید برای شهروندان عادی و عامی در چند صد کیلومتری این طیف قدرت نیز جایی برای نشستن در گلیم نظام باقی نماند و از همینجاست که میتوان نتیجه گرفت در نظامی که برای تبریک گفتن رقیب و کنار رفتن از قدرت و قرار گرفتن در اپوزیسیون برای هیچ یک از طرفین ممکن نباشد و همگان به چوکی و قدرت آونگان و آویزان باشند نمیتوان از هیچگونه اصلاحات و پیشرفت و ترقی و انکشاف سخنی به میان آورد، چون در آن حال اپوزیسیونی وجود ندارد و سردمداران خود کوزه و خود کوزه گر و خود گل کوزه شده هست و بود نعمات مادی و معنوی کشور را به نفع گروه ها، تیم ها، احزاب، سازمان ها و دسته بندی های قومی، زبانی، گروهی خواهند بلعید.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s