از اندیوالی و برادر خواندگی خام آقای کرزی با طالبان تاکج بحثی های شگفت انگیز کرزی با متحدان

شماره (185) چهارشنبه (1) اسد 1393 / 23 جولای 2014

محمدداود سیاووش
در حالیکه بخاطر برادر خواندن طالبان، آقای کرزی روحیۀ بدنۀ بزرگی از نظام را منزجر ساخته و با رهایی گروهی طالبان از زندان ها مناسبات کشور با جامعه جهانی را به بحران کشیده، به نظر میرسد این اندیوالی و برادرخواندگی هیچگونه اساس واقعی نداشته و به فریب رسیدن به سراب در آرزوی آب شباهت دارد.
وقتی گارد خاص رییس جمهور در مسیر رفتن به ارگون مورد کمین قرار میگیرد، توقع آنست که از میان آن هزاران و ده ها هزار اندیوال آقای کرزی در صفوف طالبان کسانی پیدا شوند که اسیران را رها سازند، در حالیکه بر عکس آن اسیران مظلوم نه تنها رها نمیشوند بلکه توسط این اندیوالان به قتل رسیده و در بدل رهایی 34 طالب از زندان جسد های شان تبادله میشود.
این حادثۀ دردناک در حالی صورت میگیرد که شایعاتی وجود دارد که عنقریب 4000 زندانی باقیمانده طالبان را رییس جمهور کرزی از حبس رها خواهد کرد و در گذشته قوماندان برجستۀ طالبان را که اکنون در رهبری جبهات قرار دارند رییس جمهور از حبس رها ساخته است.
جالب آنست که رییس جمهور در سفر به ارگون هنگام ملاقات با مردم هیچگونه اشارۀ صریح و مستقیم به عاملان آن فاجعه که بیش از 90 کشته و چندین زخمی به جا گذاشت نکرده در عوض از بازسازی مسجد و احداث نقشۀ جدید شهر و توزیع زمین به خانواده های شهدا سخن گفت که در واقع به نمک پاشیدن بالای زخم قربانیان شباهت داشت.
این صدا هنگامی همزمان از ارگ بلند میشود که در بُعد جهانی رییس جمهور کرزی با ابراز نگرانی از حضور ناظرین بین المللی و ابراز عدم تمایل در پا در میانی جامعه جهانی در انتخابات افغانستان بحران دیگری آفریده. جیم مورن عضو ارشد کنگرس امریکا بر خلاف اظهارات رییس جمهور ابراز میدارد که امریکا در حل بحران انتخابات افغانستان به تقاضای حامد کرزی میانجیگری میکند و در این حال مورن کرزی را به داشتن موقف دوگانه متهم نموده میگوید: اگر ایالات متحده تا این حد به افغانها کمک نمیکرد، افغانستان ممکن تا کنون زیر پاشنه های روسیه یا تحت کنترل طالبان و یا زیر کنترل پاکستان میبود و هر کدام از اینها میتوانستند بخشی از افغانستان را تصاحب کنند. مورن با اشاره به رییس جمهور کرزی میگوید: او میداند تنها دلیلی که وی (آقای کرزی) به حیث رییس جمهور باقیمانده بخاطر شمولیت ایالات متحده و فعالیت ایالات متحده بوده. اما در یک بُعد غیر مترقبه جان آلن یکی از قوماندانان قبلی امریکا در افغانستان اظهاراتی در تائید موقف رییس جمهور کرزی دارد.
ناظرین اوضاع با مطالعه این پارادوکس ها و پیامد های آن میگویند:
1- اگر برادرخواندگی آقای کرزی با طالبان واقعی بود، چرا طالبی پیدا نشد از افراد گارد خاص او در اسارت دفاع کند؟
2- اگر مخالفت آقای کرزی با امریکا واقعی باشد، با کدام نیرو وی طی چارده سال در ارگ ریاست جمهوری بر مسند قدرت تکیه زده؟
منافع ملی و مصالح علیای کشور حکم میکند که در این مرحلۀ حساس رهبری دولت با زبان واحد سخن گوید و با دیدگاه واحد بسوی افق تسلیمی قدرت به رییس جمهور بعدی متمرکز شود، در غیر آن موضعگیری های افراطی و تفریطی لحظه کنونی در ابعاد داخلی و خارجی به معنی شگاف نمودن کشتی در قلب توفان خواهد بود.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s