آهنگ حمایت از ببر

شماره ( 186) چهارشنبه 15 اسد 1393 / 6 اگست 2014

به بهانه روز حمایت از ببر

Tiger-Wallpapers-HD

تنها 400 قلاده ببر سومارتایی در سراسر جهان باقی مانده است. برای نجات این حیوان از خطر انقراض، باغ وحش ملی و موسسه زیست شناسی حفاظت اسمیتسونیان «پروژه آهنگ در خطر» را شروع کرده است. بر اساس این طرح، آهنگی ساخته شده که اگر بازتولید و بازپخش نشود، از بین می رود. این آهنگ توسط گروه موسیقی راک آلاسکایی «پورتگال دِ من» ساخته شده است. موضوع از این قرار است که 400 صفحه گرامافون از «آهنگ در معرض انقراض» برای 400 شخصیت تاثیر گذارفرستاده شده. دریافت کنندگان آهنگ باید هر چه وسیعتر در انتشار و پخش آن تلاش کنند وگرنه این آهنگ «منقرض» خواهد شد. راه انتشار هر چه بیشتر این آهنگ هم، دیجیتالی کردن صفحه گرامافونی آن است.

واشنگتن- اگر شما باغ وحش را تنها به عنوان مجموعه ای از حیوانات غمگین در نظر می گیرید که در قفس حبس شده اند، معلوم می شود از پارک ملی جانورشناسی اسمیتسونیان دیدار نکرده اید.
در حدود 2000 حیوان از 400 گونه مختلف در این پارک 66 هکتاری واقع در شمال غربی واشنگتن زندگی و رشد می کنند. این باغ وحش ملی که تنها باغ وحش ایالات متحده است که بودجه فدرال به آن تعلق می گیرد، در سال 1889 تأسیس شد تا از نظر مراقبت از حیوانات، علوم، آموزش و سازگاری با محیط زیست نقش رهبری داشته باشد.
هر ساله بیش از 2 میلیون نفر از سرتاسر جهان از این باغ وحش بازدید می کنند. چیزی که بسیاری از افراد هرگز موفق به دیدن آن نمی شوند، مجموعه ای از گونه های در معرض خطر و سپاه کوچکی از دانشمندان و کارشناسان حیات وحش است که در موسسه زیست شناسی حفاظت اسمیتسونین (SCBI) در این باغ وحش به مطالعه این حیوانات می پردازند.
SCBIکه بر روی زمین های تپه ای به مساحت 1295 هکتار در فرانت رویال، ایالت ویرجینیا واقع شده است به آموزش کارشناسان حیات وحش در زمینه زیست شناسی حفاظت و تکثیر گونه های نادر با روش های طبیعی و یا تولید مثل مدد یافته اختصاص دارد.
دکتر استیون ال مانفورت، مدیر SCBI، به گروهی از خبرنگاران خارجی که به عنوان بخشی از برنامه مرکز مطبوعات خارجی وابسته به وزارت امور خارجه ایالات متحده، اخیراً از این تسهیلات بازدید کردند، گفت: «ما کانون حفاظت برای کل موسسه اسمیتسونین هستیم.»
به گفته مانفورت، هیچ موسسه دیگری مجموعه تخصصی لازم را برای این کار ندارد که شامل 500 دانشمند دارای مدرک دکتری، به علاوه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان و تعلیم دیدگان دوره های فوق دکتری شود. از سال های دهه 1960، تمامی این قوای مغزی باعث شده این باغ وحش بتواند 4,800 مقاله علمی را منتشر سازد، که بسیار بیشتر از تعداد مقالات منتشر شده توسط هر باغ وحش دیگر است.
مانفورت می گوید مأموریت SCBI تنها درک تنوع زیستی نیست بلکه اتخاذ نقش فعال در نجات این تنوع زیستی – هم در ایالات متحده و هم در سرتاسر جهان است. دانشمندان SCBI در 25 کشور از جمله در پاناما، پرو، گابون، نامیبیا، بوتسوانا، تایلند، مالزی، مغولستان، چین، هند و جامائیکا فعالیت می کنند.
مانفورت گفت: «کار ما علم بنیادی است، اما ما از علم استفاده می کنیم تا به حل مشکلات حفاظت کمک کنیم و تلاش داریم به تربیت نسل بعدی دانشمندان کمک کنیم.»
به گفته مانفورت، SCBI همچنین از یکی از بهترین برنامه های علم تولید مثل در جهان برخوردار است. او گفت: «این مسئله حائز اهمیت است چون ما عملاً چیز زیادی در مورد شیوه تولید مثل گونه های جانوری نمی دانیم.»
این غزال اوریکس شاخ شمشیری ماده که در روز 15 اپریل سال 2010 بچه غزال خود را در موسسه زیست شناسی حفاظت اسمیتسونیان در باغ وحش ملی به دنیا آورد، نخستین مورد در طی 13 سال در این باغ وحش بود. غزال اوریکس در محیط وحش منقرض شده است.
مانفورت گفت، از بین 5,500 گونه پستاندار شناخته شده، اطلاعاتی در مورد زیست شناسی و رفتار تولید مثل حدود 220 گونه داریم، که اغلب حیوانات آزمایشگاهی یا پرورش یافته در مزرعه هستند. او گفت: «بنابراین، از نظر درک چگونگی شیوه تولید مثل برخی از این گونه ها داده های بسیار کمی را در دست داریم.» «ما آنها را به قفس می اندازیم و آنها دیگر تولید مثل نمی کنند و ما دلیل آن را نمی دانیم.»
اما به تدریج، برخی از این 25 گونه از پستانداران و پرندگانی که در SCBI نگه داری می شوند، راز خود را برملا می کنند. از این بین می توان به یوزپلنگ وحشی اشاره کرد.
یوزپلنگ وحشی حیوانی است که اتحادیه حفاظت جهانی، که بیش از هزار سازمان دولتی و غیردولتی در آن عضویت دارند، آن را در فهرست حیوانات «آسیب پذیر» ذکر کرده است. تخمین زده می شود که فقط 7,500 تا 10,000 یوزپلنگ بتوانند در محیط وحش دوام بیاورند. به نظر می رسد سریعترین حیوان روی خشکی جهان نتوانسته است از یغمای جنگ انسان ها، شکار و نابودی زیستگاه خود پیشی بگیرد.
مانفورت گفت، تنها در حدود 30 درصد از یوزپلنگ هایی که در اسارت هستند تولید مثل می کنند. اما با جمع آوری و تجزیه و تحلیل صبورانه نمونه های جنین، دانشمندان کشف کرده اند که وقتی یوزپلنگ های ماده به صورت گروهی نگهداری می شوند، که در بعضی باغ وحش ها بدین صورت است، مقتدرین ماده در گروه هورمونی را ترشح می کند که باعث باز داشتن چرخه تولید مثل سایر یوزپلنگ ها می شود.
مانفورت توضیح داد که در حیات وحش، یوزپلنگ های ماده تنها زندگی می کنند و یوزپلنگ نر از قلمرو ماده های مختلفی عبور می کند تا جفتی را بیابد که او را بپذیرد. بنابراین، در SCBI، چهار و نیم هکتار به یوزپلنگ های ماده اختصاص داده شده و هر کدام از آنها حیاط اختصاصی خود را دارند. یوزپلنگ های نر از جلوی آنها رد می شوند.
نتیجه نهایی:
چهار بچه یوزپلنگ در SCBI متولد شده اند. اگر چه ممکن است تعداد زیادی به نظر نرسد، اما موفقیتی برای گونه های مشکل دار محسوب می شود.
مانفورت گفت، وقتی 25 درصد همه گروه های مهره دار در سرتاسر جهان در معرض خطر انقراض قرار دارند، جا دارد که ما انسان ها نگران شویم. او گفت: «انسان ها هم جزئی از این تنوع زیستی هستند. اکوسیستم به حیات انسان ها کمک می کند.»
مانفورت می گوید، اگر اکوسیستم ها فروبپاشند، انسان ها کنترل تنظیم اقلیمی، سیل، بیماری، و بسیاری دیگر از مزایای دیگری را از دست خواهند داد، از جمله مزایایی که هنوز کشف نشده اند.
مانفورت گفت، منابع اسمیتسونین توانایی ها و اختیارات بیمانندی را جهت کشف برخی از این اسرار برای این موسسه فراهم کرده است. افزوده بر کار این موسسه در مورد حفاظت و نجات گونه های در خطر، SCBI مرکز بین المللی برای سازمان های تعلیم دهنده دیگر نیز است.
مانفورت در مورد «ابر باغ وحش» امریکا و همینطور بسیاری از باغ وحش های دیگر این مطلب را بیان می کند که: «باغ وحش ها از محلی برای نمایش برنامه های سیرک مانند به محلی برای سرگرمی مردم تکامل یافتند. … باغ وحش ها در نظر دارند تبدیل به مراکز حفاظت از حیوانات شوند.Ÿ
انترنت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s