که فکر هیچ مهندس چنین گره نگشاد

شماره ( 186) چهارشنبه 15 اسد 1393 / 6 اگست 2014

سرمقاله

به این تمکین و سکته گی و پیوست و گسیخت که کار شمارش آراء ادامه دارد سوالی مطرح میشود که علاوه بر وقفه های قصدی چند ساعته و چند روزه، حتا در صورت کار نورمال شمارش آراء هرگاه 15 ثانیه در شمارش و تفتیش هر برگۀ 8 میلیون رأی وقت لازم باشد و 2 میلیون دقیقه حاصل آن بخاطر تبدیل به ساعت تقسیم 60 شود، ساعت بدست آمده برای تبدیل به روز تقسیم 24 شود، روزهای بدست آمده بخاطر تبدیل به هفته تقسیم 7 شود و هفته های بدست آمده بخاطر تبدیل به سال تقسیم 52 شود، چقدر وقت طولانی برای این کار لازم است؟
این مسأله در حالی به التوا کشیده میشود که رییس جمهور قرارداد امنیتی با امریکا را امضاء نکرده و قرار است در اجلاس آیندۀ ناتو بخاطر عدم موافقت با این سند اشتراک کرده نتواند، بانک های افغانستان بخاطر نا وقت امضاء شدن قانون منع پولشویی و معیاری نبودن در تبادلۀ پول با جهان مشکل پیدا نموده، بودجۀ افغانستان 20 میلیارد افغانی کسر نموده و با خروج نیروهای بین المللی پس از 2014 دوام جنگ دو ماهه سنگین بنابر عدم حمایت هوایی همه را دچار تشویش ساخته است. همزمان با آن رییس جمهور بازهم به قوای مسلح هدایت داده که از سلاح های ثقیل در جنگ استفاده نکنند که این یک سوال و معمای جدید میباشد.
با توجه به بحران بزرگی که دامنگیر کشور است و با در نظرداشت خلیج بزرگ اختلافی که میان دو کاندیدا پیدا شده چند مسأله برجسته میگردد:
1- امکان کار مشترک این دو تیم با فورمولی که تحت عنوان حکومت وحدت ملی و یا هر نام دیگر مطرح میشود قطعاً نا ممکنست. در بهترین حالت هرگاه دو جانب به نحوی به پایان این ماجرا توافق کنند به غیر از آنکه یکی در قدرت و دیگری در اپوزیسیون بر ضد آن کار را به شکل مسالمت آمیز آغاز کند، راه دیگری وجود ندارد.
2- شمارش آراء با سرعت کنونی و با توجه به تعدد نظریات در جریان کار مدت طولانی را در بر خواهد گرفت.
3- ضربات خورد کنندۀ نشر نوارهای صوتی توسط تیم اصلاحات و همگرایی عمیقاً رییس جمهور را در موقعیت مخالف با آن قرار داده که با نمایش اشتراک امرخیل در نماز عید و موضعگیری حکومت در حمایت از آقای خلیلی نمونه های آن را میتوان مشاهده نمود.
4- در صورت ناکامی تلاش های کنونی جامعه جهانی هیچ راهی به نظر نمیرسد بجز آنکه تحت نظر سازمان ملل یک ادارۀ مؤقت تشکیل شود و در مدت کوتاه انتخابات را بار دیگر برگزار نماید.
هرگاه جهان به مسأله افغانستان توجه ننماید، امکان آن وجود دارد که پس از مدت های طولانی شمارش بار دیگر با عدم قبول یکی از طرفین موضوع طی مدتهای طولانی به محکمه راجع شود که در آن حال بحران افغانستان صدها برابر افزایش یافته کشور به تختۀ خیز کشورهای همسایه و گروههای تندرو منطقه و جهان مبدل خواهد شد.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s