رویاهای چهارده ساله مردم به سراب رسید

شماره(188) چهارشنبه (29 ) اسد 1393/ (20) اگست 2014
محمدداود سیاووش
با پایان قانونی دورۀ کار تیم حاکم در حالیکه نمیتوان گفت هیچ کاری طی این سالها صورت نگرفته، هرگاه اجراآت و فعالیت ها و دستآورد های چهارده سال اخیر را به موازات امکانات و کمک ها و توجه جهان و سطح مطالبات و توقعات مردم افغانستان محاسبه کنیم به جرئت میتوان گفت که کار لازم صورت نگرفته و دستآورد ها در مدار صفر قرار دارند.
مردم توقع داشتند طی این چهارده سال سی و چهار شهرک به نقشۀ تیپیک در مرکز سی و چهار ولایت افغانستان میداشتند که با امکانات آب پاک، کانالیزاسیون، ترانسپورت، نفت، برق و گاز مجهز میبود.
مردم توقع داشتند در این چهارده سال دشت های شمال و جنوب کشور با احداث بندهای آبگردان در دریاهای کشور آبیاری میشد و کشور از لحاظ مواد غذایی اکنون خود کفا میبود.
مردم توقع داشتند در طی این چهارده سال معادن حاجیگک، مس عینک، ذغال سنگ، گاز، نفت و احجار کریمه طوری استخراج میشد که میلیون ها نفر در آنها اکنون مصروف کار میبود.
مردم توقع داشتند با احداث نیروگاه های برق آبی آنقدر برق از دریا های افغانستان تولید میشد که جای شیطان چراغ در دور دست ترین نقاط کشور خانه ها را گروپ پنجاه وات روشنایی میبخشید و اکنون افغانستان به پاکستان و سایر کشور های همسایه برق صادر میکرد.
مردم توقع داشتند در پهلوی شهر کهنه کابل اکنون یک کابل نو میداشتند که با آخرین امکانات عصری مجهز بوده با پایتخت ها کشورهای همسایه از نظر خدمات اجتماعی و محیط زیست پاک اکنون رقابت میکرد.
مردم توقع داشتند در طی چهارده سال هر سال یکهزار نیروی مسلح مجهز با مدرن ترین سلاح های ثقیله و خفیفه در بهترین دانشگاه های نظامی جهان تربیت می یافت و اکنون آن یکصد و چهل هزار نیروی خاص پس از خروج نیروهای بین المللی ستون فقرات دفاع از نظام را میساخت.
مردم توقع داشتند در طی چهارده سال هر سال پنجاه نفر در رشتۀ قوای هوایی به مؤسسات تحصیلات عالی جهان فرستاده میشد که اکنون پرسونل مسلکی هوایی افغانستان با پیشرفته ترین طیارات جهان در حفظ و دفاع از آسمان کشور به غرش و پرواز می آمد.
مردم توقع داشتند راههای مواصلاتی کشور و سرکهای داخل شهرها با چنان کیفیت عالی ساخته میشد که اکنون در هر کند و کپر ارتفاعات و تونل ها دهها موتر بابری و مسافربری سقوط نمیکرد.
مردم توقع داشتند هر سال حداقل یکصد هزار اپارتمان رهایشی با کیفیت عالی و استندرد های بین المللی اعمار میشد تا اکنون مشکل سرپناه حداقل برای بیش از یک میلیون نفر حل میگردید.
مردم توقع داشتند در خطوط راه تاریخی ابریشم از شمال به جنوب و از شرق به غرب افغانستان خط آهن احداث میشد که اکنون تنها از عواید حق ترانزیت آن کشور بخشی از مشکلات اقتصادی خود را حل میکرد.
مردم توقع داشتند مؤسسات و نهادهای مدنی تا مرحله یی از رشد اجازه داده میشد که اکنون مردم همه اختلافات شان را در پرتو شعور حق شهروندی حل میکردند نه تعصبات و اختلافات قومی، گروهی، قبیلوی و امثال آن.
سخن کوتاه که مردم توقع داشتند در سال 2014 که نیروهای بین المللی از افغانستان خارج میشوند در نتیجه کار تیم حاکم کشور آباد، مرفه و دارای امکانات مادی و معنوی خدمات اجتماعی و رفاه همگانی میبود، اما افسوس که اکنون در پایان کار رییس جمهور در شرایطی قرار داریم که با جرقه هایی که در بحران انتخابات ایجاد شده فریاد وزارت مالیه افغانستان به افلاک میرسد که گویا سه ماه بعد حکومت توان پرداخت معاشات کارمندان دولت را نخواهد داشت و صدای نیروهای امنیتی در سراسر کشور بلند است که در شرایطی که قوای بین المللی از افغانستان خارج میشود در بیش از چهارده ولایت عملاً جنگ شدید با طالبان در جریان است.
مردم میپرسند:
– کجا شد آن چند میلیارد دالر بانک مرکزی که رییس جمهور اطمینان داده بود پس از خروج جامعه جهانی تکافوی احتیاجات کشور را مینماید؟
– کجا شد آن وعده هایی که گفته میشد در افغانستان حوادث عراق تکرار نمیشود، در حالیکه رهبر داعش پاکستان که اصلاً یکی از باشندگان ولایت ننگرهار است بیعت خود را به خلافت البغدادی اعلان نمود؟
– کجا شد آن لوی درستیزی که کُرتی خود را میفروخت و از کشور دفاع میکرد، این آقا فعلاً کدام لباس را میپوشد و اشربه و اطعمه سفره آن آقا چیست؟ و مردم در چه حالت قرار دارند؟
این سوالاتیست که تاریخ بیرحمانه در باره آن قضاوت خواهد کرد و از تیم حاکم معامله گر حساب خواهد گرفت.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s