موج معکوس بازی رییس جمهور

شماره(189) چهارشنبه 5 سنبله 1393 / 27 اگست 2014

نوشته : محمد داود سیاووش

اگر این اظهارات صاحبنظران و آگاهان سیاسی را قبول کنیم که اکثریت طالبانی که به دستور رییس جمهور از زندانها بدون محاکمه آزاد شده اند به جبهات جنگ برگشته و اکنون در رهبری جنگها در چهارده ولایت افغانستان بر ضد دولت مصروف اند، این سوال پیش میشود که هدف رییس جمهور کرزی از رهایی این زندانیان در آخرین سال و ماه و روزهای دورۀ کارش چی بوده و رابطۀ رییس جمهور با طالبانی که از زندانها رها شده اند و در حال جنگ با دولت میباشند چگونه است؟
به نظر میرسد رییس جمهور کرزی با توجه به پایان دورۀ کارش طالبان را برای آن از زندانها رها نمود تا در دورۀ بعدی که از قدرت کنار میرود از آنان به صفت حربه و آلۀ فشار بر علیه جانشینش در ارگ و دولت امریکا استفاده نموده در دورۀ بعدی امتیازاتی را در قدرت بدست بیاورد.
ابراز نظر مقامات ارشد دولت نشان میدهد که تنها رییس جمهور و حلقۀ کوچک اطرافش در ارگ به معاملات رهایی بدون محاکمه طالبان از زندان راضی میباشند و باری یکی از حلقات کلیدی همین ارگ نشینان در نشستی ظاهراً مدنی تیم و حلقۀ مربوط شان را به صفت بازوی سوم قدرت آینده جا زد.
احتمالاً رییس جمهور کرزی میداند که پس از انتقال قدرت به جانشینش، رییس جمهور بعدی در مخمصه بزرگی از بحران در بُعد امنیتی دچار خواهد شد و لاجرم دست احتیاج به او به صفت کسی که با طالبان رها شده از زندانها رابطه دارد، دراز خواهد کرد که در این حال رییس جمهور کرزی با گماشتن افرادش در مقامات دولت آینده با توجه به اینکه در ارگ اقامت خواهد داشت به صفت رهبر اصلی پشت جبهه دولت عرض اندام خواهد کرد؛ اما پاشنۀ آشیل آقای کرزی در این معادله آنست که طالبان مانند دورۀ امارت شان یکدست و تحت یک قومانده نیستند. شبکۀ حقانی تحت قوماندۀ آی اس آی حرکت میکند، رهبران طالبان در قطر با رهایی از گوانتانامو جدا از کرزی جا خوش کرده اند، که در این حال هرگاه وضعیت کشور پس از انتقال قدرت توسط طالبان مرتبط با تیم آقای کرزی به وخامت بگراید اشتعال جنگ میان طالبان کرزی با سایر گروههای طالب دور از امکان نیست و در آنصورت آقای کرزی که در نظر دارد از خط مخالف دولت بر افغانستان حکومت کند، شاید اولین قربانی این معاملۀ خطرناک باشد، چنانکه داودخان، نور محمد تره کی و دکتر نجیب در گذشته قربانی چنین معاملات شده اند.
مخالفت رییس جمهور با بمباران هوایی، عملیات شبانه و استفاده از سلاح های ثقیل در جنگ در آخرین روز های دورۀ کارش با سرپیچی برخی قوماندانان جبهۀ جنگ از اوامرش مواجه شده و آنان علناً به قدم های پایین شان دستور داده اند که طالبان را در جریان جنگ بکشند و حتا یکی از مقامات بلند پایۀ اردو در هرات با صراحت از استفاده از سلاح ثقیل در جنگ و درخواست کمک از نیروهای هوایی بین المللی سخن گفت.
رییس جمهور که در گذشته باری در مصاحبه اش از سرقوماندانی جنگ بیزاری خود را اظهار داشته بود، در حال حاضر خود را در موقعیتی قرار داده که مأموریت های جنگی در میدان های نبرد طبق قوانین محاربه به پیش میرود و اوامرش در آن مؤثر نیست.
آنچه در آخرین روزهای کار آقای کرزی قابل تذکر است اینکه چقدر بی احترامی به خون آن سرباز و افسری شده که طالبی را با فدا نمودن جانش دستگیر کرده و اکنون از زندان بدون محاکمه رها میشود تا با دولت بجنگد.
شاید موج معکوس و تبعات فشار این مسأله برای کسانیکه به این معامله خونین دست میزنند خیلی وحشتناک باشد. آقای کرزی و کدام کاندیدایی در آینده هرگاه با این محاسبه پشت به ستون استوار و دژ نیرومند قوای مسلح افغانستان کرده اند که میدانند امریکا در هر نوع معامله و محاسبه کشاندن طالبان را به قدرت در محراق توجه قرار میدهد، باید این ریسک را نیز از یاد نبرند که اگر در ازای کشاندن چند هزار طالب مسلح بخش های بزرگ آرام و فرمانبردار و مطیع کشور و قوای مسلح فرمانبردار را از دست بدهند، چقدر برایشان سنگین تمام خواهد شد و در آنصورت چقدر انسان را باید بکشند و چند سال باید بجنگند تا بر کلیه مناطق غیر طالبی تسلط شان را بر قرار سازند.
قدر مسلم آنست که هرگاه شرایط کشور چنان انکشافی را در پی داشته باشد، حتا تیکه داران قومی تیم حاکم و متحد با آقای کرزی نیز از مهار وضعیت عاجز خواهند بود چون شرایط موجود با دهۀ 90 که در آن فرماندهان پُر قدرتی سراسر کشور را رهبری میکردند به اندازۀ یکصد و هشتاد درجه تغییر کرده است.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s