جنگ رییس جمهور با هیولای کابل بانک

شماره ( 195) چهارشنبه 16 میزان 1393 / 8 اکتوبر 2014

???????????????????????????????

نوشته : محمد داود سیاووش
اعلان از سر گیری بررسی پروندۀ رسوایی کابل بانک برای رییس جمهور غنی در واقع به مفهوم اعلان جنگ با هیولای مافیا و اختاپوت فرورفته در تار و پود و ریشه و بنیاد های کلیه سطوح حکمروایی کشور میباشد.
کارشناسان این اقدام رییس جمهور را به مفهوم محک توانایی آقای غنی در ادارۀ کشور میدانند. زندانی نمودن مأمور و مستخدم و کمپیوتر کار و کارمندان عادی دیوان سالاری در رسوایی کابل بانک هیچ دردی را دوا نخواهد کرد.
در کشوری که از یک بانک خصوصی 900 میلیون دالر دزدی میشود تمام اندام صدر حاکمیت آنروز کشور زیر سوال میرود. مردم با دقت ذره بینی مترصد اند که رییس جمهور اشرف غنی در مرحلۀ نخست متکی بر اعترافات خلیل فیروزی و شیرخان فرنود مبنی بر وارد نمودن اتهام بر زاخیلوال به خاطر دریافت یک میلیون دالر و دریافت دو میلیون دالر توسط رییس جمهور کرزی در کمپاین های انتخاباتی چگونه حساب خواهند گرفت، زیرا عملاً مردم میبینند که آقای زاخیلوال در ادارۀ جدید به صفت شاهرگ ارشد بخش اقتصاد حکومت آقای دکتر غنی شناخته میشود و سایۀ آقای کرزی هنوز بر فضای ارگ در مناسبت ها و رویداد هایی چون عید به وضاحت سنگینی میکند.
رییس جمهور غنی در هر سخنرانی تا کنون چند بار با نگاه به چشمان کرزی از کارکرد های آقای کرزی تشکر میکند و در ثانی با توجه به لیست طویلی از نام های افراد شامل در این رسوایی بانکی این افراد چگونه بازداشت و به پای میز محاکمه کشیده خواهند شد؟
کارشناسان با توجه به دراز شدن انگشت انتقاد رییس جمهور غنی به سوی دادگاه عالی و واکنش جوابی آن نهاد بعید میدانند که دستگاه قضایی کنونی قادر به فیصلۀ چنین رسوایی بزرگ باشد.
مردم این نگرانی ها را در قبال بررسی مجدد پروندۀ کابل بانک مطرح مینمایند که:
1- با توجه به وضعیت کنونی فساد در ادارات کشور حل قضیۀ بزرگی چون رسوایی کابل بانک در حد توان ارگان های عدلی و قضایی موجود کشور نمیباشند.
2- با در نظرداشت اینکه نام افراد پر قدرت کشور و وابستگانشان در این پرونده وجود دارد، باز نمودن این ماجرا برای حکومت رییس جمهور غنی خطر آفرین خواهد بود.
عده یی از صاحبنظران به این باور اند که با گزینش اولویت بررسی رسوایی کابل بانک رییس جمهور غنی سه هدف را در نظر دارد:
1- میخواهد به این وسیله از هیولا های قدرت در افغانستان برای آینده حق السکوت بگیرد.
2- میخواهد به این وسیله خوشبینی جامعه جهانی را به حکومتش جلب کند.
3- میخواهد به این وسیله توجه مردم افغانستان را با تغییر یکصد و هشتاد درجه از ادارۀ آقای کرزی بطرف خود معطوف نماید.
عده یی از صاحبنظران به این باور اند: تا زمانیکه یک هیئت از مراجع معتبر سازمان ملل به همکاری مؤسساتی که در تصفیه حساب چنین موارد تخصص مسلکی دارند وارد قضیه نشوند حتا یافتن موارد جرمی و وارد نمودن اتهام های واقعی بر آنها با مهارت های عادی دشوار خواهد بود. این کارشناسان به این باور اند که باید اولاً این قضیه از طریق مراجع بین المللی در مرحلۀ دادستانی مورد بررسی قرار گرفته موارد جرمی برجسته شود و در ثانی در تصمیم گیری روی این قضیه نمایندگان جهانی نیز در جلسات دادگاه عالی به صفت ناظر اشتراک نمایند و از اینکه ستره محکمه صلاحیت بررسی تمام دعاوی از طرف اشخاص حقیقی یا حکمی به شمول دولت به حیث مدعی یا مدعی علیه را در پیشگاه محکمه دارد، ناظرین نهادهای معتبر سازمان ملل به صفت صحه گذار بر صحت تحقیق این پرونده و فیصله محکمه نسبت به آن عمل خواهند کرد.
مردم میگویند شکست رییس جمهور غنی در پروندۀ بررسی کابل بانک به مفهوم ناکامی حکومت تا آخر دورۀ کارش خواهد بود. ماجرای کابل بانک همانطوریکه ستون فقرات اقتصاد کشور را شکست، بررسی مجدد و عادلانه این رسوایی و به کیفر رساندن عاملان آن با بدست آوردن 900 میلیون پول های برباد رفته ستون فقرات کشور را دوباره استوار خواهد کرد.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s