از ولگردی تا دیکتاتوری 2

شماره ( 197) چهارشنبه 30 میزان 1393 / 22 اکتوبر 2014

untitled
نویسنده : ویلیام شایرر
ترجمه : کاوه دهگان
آدولف هیتلر، ساعت شش و نیم بعد ازظهر روز بیستم اپریل سال 1889 در مسافر خانه محقر((گاستهوف زوم پومر)) واقع در شهر ((براناو)) اتریش بدنیا آمد. این شهر کنار مرز ایالت ((باواریا))آلمان قرار داشت . آدولف ، پسر سوم زن سوم یک کارمند دون پایه اداره گمرک اتریش بود . پدر هیتلر تاسی و نه سالگی نام خانوادگی مادر روستا زاده خود یعنی ((شیکل گروبر)) را داشت و با همین نام خانوادگی شناخته میشد. از میان بازیهای فراوان و عجیب سرنوشت که در حیات پیشوای آینده آلمان تاثیر کرد، هیچیک شگفت تر از این بازی غیر ارادی نبود که او به آن نام فامیلی مسخره معروف نشد و از چنگ آن رهید.
پدر بزرگ آدولف که اسم خود را «هیدلر» تلفظ میکرد، یک آسیابان دوره گرد بود. او بسال 1837 در جریان دوره گردیهای خویش از یک دختر دهاتی بنام «ماریا آناشیکل گروبر» پسری نامشروع پیدا کرده بود- پنج سال بعد پدر بزرگ هیتلر با این دختر ازدواج کرد. بنا بدلایلی که هنوز معلوم نشده است، «هیدلر» پس از ازدواج، پسر خود را فرزند مشروع خویش معرفی نکرد و بهمین سبب پسر با نام «آلوئیس» و اسم خانوادگی مادرش «شیکل گروبر» بزرگ شد. «آنا» در سال 1847 فوت کرد و «هیدلر» دوره گردیهای خود را از سر گرفت.
سی سال بعد، یعنی در هشتاد و چهار سالگی، دوباره سر و کلۀ هیدلر (پدر بزرگ هیتلر) پیدا شد و آن وقت بود که وی در یکی از محاضر اسناد رسمی شهر «وایترا» اتریش حاضر شد تا رسماً بگوید که پدر ( آلویس سیکیل گروبر) سی ونه ساله است. پس از این واقعه (آلویس) پدرهیتلر نام خانوادگی هیدلر را برخود گذاشت و (د) آن را تبدیل به (ت) کرد وبه اسم (آلویس هیتلر) شتاخته شد.
مادر آدولف نیز از طرف مادر، از خانوادۀ هیتلر بود. (مادر بزرگ مادری آدولف، این اسم را «هوتلر» تلفظ میکرد) چون «آلوئیس» نوه عموی زوجۀ خود محسوب میشد، در سال 1885 که میخواست ازدواج کند، مجبور شد اجازه نامۀ مخصوصی برای این کار بگیرد. در اینوقت «آلوئیس» 48 سال و زوجۀ او 25 سال داشت. چنین پیداست که مادر آدولف زن بسیار مهربان و خوش قلبی بوده و به شوهر و مخصوصاً به بچه های خود علاقۀ فراوان داشته است.
پدر هیتلر، پیش از آنکه با مادر او ازدواج کند، دو زن دیگر گرفته بود، ولی هر دوی آنها مرده بودند و ظاهراً همین موضوع سبب شده بود که «آلوئیس» خشن و تندخو شود. زمانی که آدولف بدنیا آمد، «آلوئیس» رفته رفته به مردی خشن و سختگیر و لجوج و بدخلق و عصبی مزاج و خودرأی، بدل شده بود. پسرش همین خصوصیات را کسب کرد و در نتیجه، قبل از آنکه آدولف به سن بلوغ رسد، بین پدر و پسر مبارۀ پیگیر و سرسختانه ای در گرفت. در همین مبارزۀ تند بود که آدولف جوان، برای نخستین بار، اردۀ نیرومند و تزلزل ناپذیرد خود را نشان داد؛ اراده ای که او را تا آن حد پیش برد و به دوره قدرت رسانید.Ÿ
بقیه در آینده

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s