شهریار

شماره ( 197) چهارشنبه 30 میزان 1393 / 22 اکتوبر 2014

نام مکیاولی در ادبیات سیاسی افغانستان از دهۀ چهل تا کنون بر سر زبانهاست. سیاستمداران افغانستان در مراحل مختلف همدیگر را به مکیاولیست بودن به مفهوم منفی در موارد خدعه، نیرنگ، چال و فریب کاری سیاسی متهم نموده اند و مکیاولیسم را در محافل سیاسی افغانستان به عنوان یک شیوۀ برخورد و راه و رسم فریب و خدعه و نیرنگ میدانند، اما در بسیاری موارد سیاستمداران این مفهوم را بدون شناخت از مکیاولی و مطالعۀ آثارش فقط با شنیدن از زبان دیگران بکار میبرند. اینکه مکیاولی چه نظریاتی داشت؟ چگونه به عضویت دارالشورا رسید؟ و افکار و نظریات او چیست؟ در شرایط کنونی کمتر کسی از آن معلومات دارد، با توجه به همین مهم کتاب شهریار مکیاولی را از این شماره پا به پای نشرات ارمغان به خوانندگان منتشر میکنیم تا دیده شود که راه رسیدن به مقام شهریاری از نظر مکیاولی از چه مراحلی میگذرد و اینکه نظریات مربوط به شیوه رسیدن به آن قلۀ مؤفقیت تا چه حد معقول است آنرا به نتیجه گیری خوانندگان در اخیر کتاب میگذاریم. در صورت امکان پس از پایان شهریار کتاب «دیسکورسی» را که در واقع دستور و اندرزی برای حکومتداری از نظر مکیاولی میباشد نیز در همین سلسله منتشر خواهیم کرد.
( ارمغان ملی)
***
نویسنده : نیکلا مکیاولی
ترجمه : محمود محمود
فصل اول
در باب سلطنت های مختلف و طرز تحصیل آنها که چگونه به تصرف در آمده اند
بشر در تمام ادوار زندگانیش به واسطه ایجاد دول یا حکومتها اداره شده و فعلا نیز اداره می شود. این حکومت ها یا جمهوری بوده یا سلطنتی ، سلطنتی هم یا ارثی است که از زمان های پیش به وسیله یک سلسله سلاطین ارثا به اولاد آنها رسیده است یا جدیدا به شکل سلطنت در آمده اند. این سلطنت های جدید نیز با تماما تازه تشکیل شده است مانند دولت میلان در تحت پادشاهی فرانسکو اسفورزا و یا ممالکی هستند که به مملکت ارثی یک پادشاه پس از تصرف ضمیمه شده اند مانند مملکت ناپل به قلمرو پادشاه اسپانیول ممالکی که با این ترتیب به تصرف در آمده باشند قبلا یا تحت فرمانروایی یک پادشاه اداره می شده یا اینکه یک مملکت آزاد بوده از خود استقلال داشته است.
آن کسی که اینها را متصرف می شود یا به زور قشون خود متصرف شده است یا به کمک قشون دیگری . یا به وسیله بخت مساعد و پیش آمد مناسب بوده است یا به وسیله تهور و جسارت شخصی.
فصل دوم
در باب ممالکی که سلطنت آنها ارثا به شهریاران آنها رسیده است
در باب ممالک جمهوری در اینجا بحث نخواهیم نمود چونکه در محل دیگر در آن موضوع مفصلا بحث شده است در این جا فقط مملکتی که در تحت فرمانروایی پادشاهان است صحبت خواهد شد حال که مقصود ما معلوم گردید شروع به تحقیقات می کنیم که این ممالک چگونه اداره شده ونگاهداری آنها چگونه خواهد بود.
در اینجا گوییم سلطنت های ارثی که سکنه آنها به حکومت خانواده های سلسله سلاطین شان عادت نموده اند بهتر و سهلتر اداره می شوند تا ایالات و ممالک دیگر که جدیدا به تصرف در آمده اند فقط چیری که باید در اینجا رعایت شود این است که پادشاه عصر از آداب و رسوم سلسسله سلاطین اجدادی خود خارج نشود و اگر قضایای دیگری غیر از مسایل عادی و جاری پیش بیاید می بایست به مقتضای عصر و موقع با آنها عمل نمود بنابر این یک شهریار متوسط الحال که سلطنت ارثاً به او رسیده است به سهولت می تواند حکمرانی خود را محفوط نگاهدارد مگر در مواقع بروز حوادث فوق العاده که رفع آن از قوه آن شهریار خارج باشد و منجر به خلع او از سلطنت گردد دراین صورت بااینکه سلطنت از دست او خارج شده است باز می تواند اگر در میان ملت محبوب باشد آن را به دست آورد در صورتی که پیش آمد سوئی برای غاصب آن مملک رخ بدهد. ما نمونه این حادثه را در ایطالیا داریم اگر نفوذ و اقتدار دوک فرارا به مرور زمان در قلمرو خود ثابت و محکم نشده بود هرگز نمی توانست در مقابل حملات سال 1484 وینسی ها مقاومت کند و همچنین در سال 1510 نمی توانست در مقابل پاپ جولیوس پافشاری کند زیرا شهریاری که ارثا سلطنت به او رسیده است کمتر اتفاق می افتد موجبات انزجاری رعایای خود را فراهم آورد و یا سبب اذیت آنها گردد. چنین پادشاهی باید بیشتر محبوب ملت خود باشد و اگر خطاهای فاحشی ازوی سر نزند و ملت از او روگردان نشوند بی شبهه در میان ملت خود مقبول و محبوب خواهد شد به علاوه سابقه قدمت سلطنت و مداومت طولانی حکمروایی او می تواند اسباب و علل هر بدبختی را از بین ببرد.Ÿ
بقیه در آینده

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s