تعریف و انواع نثر2

شماره(199) چهارشنبه (14) عقرب 1393 / 5 نوامبر 2014
دکتر داریوش صبور
نثر در رهگذر دوره باستان وميانه ( پيش از اسلام)
نثر مكتوب در ايران پيش از اسلام پيشينه يي ديرين داردترجمه بسيارياز آثار علمي و فلسفي و داستاني، هم چنين روايات هندي ويوناني به زبان پهلوي كه پس از اسلام ، از زبان عربي ترجمه شده، مي نمايد كه نثر… پيش از اسلام نيز مراحلي از تحول وتطور را حتي تا در جات كمال پيموده وبه ويژگي هايي كه امروز براي نثر فتي بر مي شماريم نزديك شده است. به بياني روشن تر مي توان گفت: در پاره يي از آثار پيش از اسلام ، به ويژه در دوره ساساني، نوعي نثر وجود داشته كه در آن هم به بيان معني وهم به زیبايي لفظ توجه مي شده است. نثري كه مي توان عنوان نثر(( مرسل)) به آن اطلاق نمود.
نثر در زبان هاي اوستايي و فارسي باستان
دوران كهن شامل نثر هاي اوستا وفارسي باستان است. به گذشته يي بسيار دور پيوند دارد. ابن نديم نوشته است.(( نثر مكتوب قبل از پادشاهي گشتاسپ، …اندك بود، زيرا … اين ادوار مهارتي در بسط كلام وبيان معاني با الفاظ فصيح نداشتند))
((چون گشتاسب شاه شد وزرد شت ظهور كرد وكتاب((اوستا)) را آورد ، نثر نويسي رواج يافت ومردمان به آموختن خط و كتاب آغاز كردند ودر نثر مهارت یافتند))
(( با از ميان رفتن اين كتب، علوم زيادي از ميان رفت … تا آنگاه كه روز گار ارد شير بابكان فرار رسيد. اوكسان به بلاد روم فرستاد واز كتبي كه از خزاين… بدان جا منتقل شده بود نسخه بر داشت و پس از فرزندش شاپوربه اين كار ادامه داد تا آنگاه كه جملگي آن كتب به پارسي بر گردانده شد وسپس انوشيروان به جمع تاليف آن كتب پرداخت)) با توجه به آنچه در پيرامون سبك نثر دراين دوره نوشته اند مي توان گفت: (( نثر از جهت تنوع در اساليب و اغراض، مراحلي از تطور وتكامل راپيموده است. در مورد كتيبه ها ، با توجه به اين نكته كه نثر معمولا در بيان اين گونه معاني روشي كاملا ساده دارد ونمودار جمال اسلوب نيست، مي توان چنين استنباط كرد كه در اين آثار ، نثر در بيان معني سبكي ساده و ((مرسل)) داشته و از نظرلفظ ، روشن ورسا واز لحاظ جُمل كوتاه و موجز وتوام با تكرار بوده است.
اگر زبان هاي باستاني اوستايي يا فارسي هخامنشي ، وهم چنين زبانهاي دوره ميانه ( پهلوي اشكاني، پارتي مانوي، پهلوي ساساني) را پيشينه ديرين زبان فارسي كنوني (دري) بشماريم، با توجه به سنگ نبشته هاي و آثار مكتوبي كه از دوردست تاريخ تا امروز بر جاي مانده، پيشينه نثر به حدود سه تا پنجهزار سال پيش مي رسد))
1. نثر زبان هاي باستاني:
1.1 نثر زبان اوستايي
زبان اوستايي زبان… باستان است كه قدمت آن به درستي روشن نيست ولي بر جسته ترين اثر مكتوب آن كتاب ديني (( اوستا)) است كه به خط الفبايي اوستايي ودر پنج بخش به نام هاي يسنا، یشت ها، ويسپرد، ونديداد، خرده اوستا، نوشته شده و گذشته از بخش يسنا كه شامل سرود هاي گات ها و منظوم است ودر مراسم مذهبي و نيايش زردشتیان خوانده مي شود، بقيه اين كتاب را مي توان نمونه هاي باستاني نثر اوستايي به شمار آورد.Ÿ
بقیه در آینده

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s