حقایقـــی از گـــــور

شماره ( 206 ) چهارشنبه ( 3 ) جدی ( 1393) / ( 24) دسمبر ( 2014)

استیو کراشاو
جان جکسون

در جون ۲۰۰۹، در بیستمین سالگرد قتل عام میدان تیان آن مِن، مقامات چینی مایل بودند هرگونه بحثی درباره آنچه آن را حادثه تیان آ نمِن می نامند، مدفون شود. صدها و شاید هزاران نفر در تظاهرات مسالمت آمیز چهارم جون ۱۹۸۹، جان خود را از دست دادند. آمار واقعی هرگز منتشر نشده است. با تمام اینها، به کار بردن کلمه قتل و قتل عام نیز ممنوع شد. شجاعت یک مرد سبب شد که حقایق درباره تیان آن من هرگز به کلی از بین نرود.
ژائو ژیانگ به خاطر بیان مخالفتش با قتل عام دانشجویان در میدان تیان آن من در سال ۱۹۸۹، از حزب کمونیست اخراج شد. او در سا لهای قبل از مرگش در سال ۲۰۰۵ در سن ۸۵ سالگی، مخفیانه مشغول کار بود تا نسخه رسمی و غیرواقعی از واقعه تیان آن من نتواند به عنوان تنها سند تاریخی باقی بماند. ژائو سا لهای پس از ۱۹۸۹ را در حبس خانگی بود و تنها در چند مورد به قیمت خشمگین کردن نگهبانانش، مخفیانه برای بازی گلف از خانه خارج شد، اما با آنکه تحت نظر نگهبانان بود، مخفیانه در ده ها نوار کاست، حدود سی ساعت، حقایق را درباره قتل عام تیان آن من و اینکه چرا و چگونه اتفاق افتاد، توضیح داد. مقامات چینی اگر از وجود نوارهای خاطرات ژائو اطلاع داشتند، به هر کاری دست میزدند تا آنها را از بین ببرند، ولی هرگز حدس نمی زدند که مجموعه کامل نوارها، جلوی چشم و در بین اسباب باز یهای نوه هایش مخفی شده باشد.
خاطرات او به مسائلی مربوط میشود که به تصمیم گیری و سرکوب مرگبار انجامید و پس از انتشار در بیستمین سالگرد کشتار تیان آن من، به شدت به اعتبار مقامات چینی لطمه زد. دولت میخواست مردم اصلا به حوادث میدان تیان آن من فکر نکنند، ولی انتشار خاطرات ژائو در سال ۲۰۰۹، آن را غیرممکن ساخت.
کتا بفروشان در هنگ کنگ می گفتند که کتاب «زندانی دولتی، خاطرات مخفیانه نخس توزیر ژائو ژیانگ» کم یاب ترین کتاب در طول بیست سال گذشته بوده است. در سرزمین مادری ژائو، چین، جایی که نام ژائو ژیانگ از تاریخ آن زدوده شده بود، منابع دولتی به شدت تلاش کردند کتاب را توقیف کنند، ولی علیرغم تلاش آنها، کتاب به سرعت در اینترنت مورد استقبال قرار گرفت.
کنش مبارزاتی ژائو که بعد از مرگ وی صورت گرفت، سبب رو به رو شدن مردم چین با حقایق تاریخی شد. حقایقی که مقامات چینی بیشتر از همه چیز از آن می ترسیدند. آن گونه که مجله تایم در زمان مرگ او در ۲۰۰۵ نوشت «مرگ ژائو ممکن است خطرناک تر از حیات او برای دولت چین باشد .»
یک پرونده منظم
حسن هابره، در دهه ۸۰ دیکتاتور سرکوبگر حاکم بر چاد در غرب آفریقا بود و آمریکا از او حمایت میکرد. او مسئول مرگ ده ها هزار نفر در طول هشت سال حکومت خود بود، ولی در عین حال، غیرقابل دسترسی و مصون از مجازات برای دوران دیکتاتوری خود باقی مانده بود. حتی پس از سقوط او در سال ۱۹۹۰، مردم چاد فکر می کردندکه او هیچ وقت به خاطر جنایاتی که در سا لهای قدرت خود کرده است، مورد موأخذه قرار نخواهد گرفت. اگر امروز این فرضیه متفاوت به نظر می رسد، به علت اراده و عزم دو مرد است؛ سلیمان گوئن گوئن، حسابدار و فعال سیاسی چادی که خود شخصا زندانی حسن هابره بود و رید برودی، وکیل و فعال حقوق بشر که به او لقب «شکارچی دیکتاتورها » داده شده است.
گوئن گوئن و همکارانش مصمم بودند جنایت های هابره درتاریخ ثبت شده و عاملین این جنایات مجازات شوند. آنها با صدها محکوم شکنجه شده مصاحبه کردند و مدارک را تلفیق نمودند. برودی نیز مدارک محکوم کننده ای در هرج و مرج پس از فرار نیروهای امنیتی، از ستاد آنها پیدا کرد. سالهای متمادی به نظر می رسید این مدارک پی آمدی نخواهد داشت، ولی اکنون نه تنها به دلیل فعالیتهای برودی و گوئ نگوئن، بلکه به دلایل بسیار دیگری، همه چیز در حال تغییر است. در بلژیک علیه حسن هابره به دلیل جنایت علیه بشریت، اعلام جرم شده است.
برودی از فیلم مستند «شکار دیکتاتور» نقل می کند «اگر شما یک نفر را کشته باشید به زندان می روید، اگر چهل نفر را کشته باشید شما را به دیوانه خانه می برند، اما اگر چهل هزار نفر را کشته باشید، با یک حساب بانکی به یک کشور خارجی تبعید میشوید». گوئن گوئن و برودی می خواهند این روال را تغییر دهند. بدون عزم و اراده این دو نفر امکان ندارد که حسن هابره به دست عدالت سپرده شود، اما به علت وجود این دو نفر زمان محاکمه نزدیک میشود. به گفته گوئن گوئن «من تا وقتی هابره به زندان نیافتد، احساس آرامش نمی کنم. من این کار را برای این انجام میدهم تا برای نسل آینده این اتفاقات تکرار نشود.»Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s