یک زن و هزار سودا 2

شماره (213) چهارشنبه ( 22) دلو سال ( 1393) / ( 11) فبروری ( 2015)

abc_barbara_walters_130512_wblog

نوشته: باربارا والترز
مترجم: محمود طلوعي
شهرك تخت جمشيد سر تا پا كار طراحان فرانسوي بود و ظروف و وسايل آن هم تماما از فرانسه خريداري شده بود. چادر ها را ((‌جانسن )) پاريس طراحي كرده بود . ظروف چيني ((ليموژ))و كريستال هاي ((باكارا)) كه همه با نشان طلايي تاج و ارم سلطنتي تزيين شده بود و حتي روميزي ها و ملافه ها از فرانسه تهيه شده بود و مارك معروف ((پورتو))را داشت. تهيه غذا و پذيرايي از مهمانان هم به ((ماكسيم)) پاريس واگذار شده بود و مواد غذايي نيز تماما فرانسوي بود كه با هواپيما از پاريس آورده بود ند . حتي سلماني ها و آرايشگران هم از فرانسه آمده بودند!
تنها نشانه هاي ايراني در اين شهرك فرش هاي زيباي ايراني بود كه در كف چادر بزرگ مخصوص پذيرايي از مهمانان گسترده بودند و همچنين تصوير مهمانان عاليمقام كه قبلا برروي فرش ها بافته و براي هديه به مهمانان آماده شده بود. خاويار درياي شمال ايران را هم فراموش نكنيم كه به وفور در اختيار مهمانان گذاشته شده بود و شنيدم كه دو تن خاويار در اين جشن مصرف شده است.
اسراف و گشاده دستي در هزينه اين جشن ها و گرايش بيش از حد به فرهنگ غربي، د ر مراسمي كه مي بايست نمادي از تاريخ باستان باشد، در همان زمان هم انتقاداتي در رسانه هاي غربي بر انگيخت، هر چند عظمت و ابعاد اشتباه شاه در برگزاري اين جشن بعد ها آشكار شد. در حالي كه شاه ضمن نمايش عظمت ايران باستان مي خواست به جهانيان نشان دهد كه چقدر در جهت ((غربي كرد ن)) ايران و نزديك كردن ايران به ارزش هاي غربي پيش رفته است، رهبران مذهبي ايران او را به خاطر گرايش بيش از حد به غرب و دور شدن از ارزش هاي اسلامي مورد سرزنش قرار ميدادند. آيت ا لله خميني كه در فاصله كوتاهي پس از برگزاري اين جشن ها موجبات انقلاب و فروپاشي نظام سلطنتي را در ايران فراهم ساخت، در همان زمان ضمن سخنراني ها و انتشار اعلاميه هايي در تبعيدگاه خود در عراق جشن هاي دو هزار و پنجصد سال شاهنشاهي ايران را يك ((جشن شيطاني )) خواند و گفت كه آينده تاريكي در انتظار شاه ايران است. پيش بيني او در ست از آب در آمد . ولي ما تماشاچيان و گزارشگرا ن اين جشن بزرگ در آن زمان نمي توانستيم باور كنيم كه غرور و خو د بزرگ بيني شاه و زياده روي هاي او موجبات سقوط وي و فروپاشي نظام سلطنتي را در ايران فراهم خواهد ساخت. كارما گزارش اين مراسم باشكوه و ديدني بود وبه عاقبت آ ن نمي انديشيديم .
وظيفه اي كه به من محول شده بود گزارش زنده و مستقيم اين جشن ها از تخت جشمید بود. جالبترین قسمت این جشن رژه بيش از هشتصد سرباز در گروه هاي مختلف و بالباس ها و چهره هاي سپاهيان ايراني در طول بيست و پنج قرن تاريخ ايران بود. آن ها با گردونه ها و ارابه هاي جنگي متناسب زمان يا سوار بر اسب و گاوميش و شتر در برابر سران كشورها و مهمانان عالي مقام رژه مي رفتند، كه برا ي تماشاچيان از هر طبقه و مليتي حيرت انگيز و جالب توجه بود. شكوه و جلال 2500 سال تاريخ ايران ، به خصوص آنچه به عهد باستان مربوط مي شد، آن قدر تماشايي وخيره كننده بود كه مدت دو ساعت پيش بيني شده براي پخش زنده اين مراسم به سه ساعت افزايش يافت. يعني من مي بايست سه ساعت بدون وقفه اين مراسم را به طور زنده گزارش كنم كه كاري بسيار شاق و دشوار بود و در عين حال آزمايش بزرگي از توانايي و استعداد من به شمار مي آمد.
مطالعات من درباره تاريخ ايران براي گزارش چنين مراسمي كافي به نظر نمي رسيد و به همين جهت يك پژوهشگر سرشناس تاريخ ، (( دورين چيو)) درين سفر مرا همراهي مي كرد تاضمن گزارش ، اطلاعات تاريخي لازم را در اختيار بينندگان بگذارد . از بخت بد من دورين فرداي ورود ما به شيراز و پيش از اين كه مراسم جشن ها آغاز شود بيمارو بستري شد. محل اقامت ما خوابگاه دانشجويان در نزديكي شيراز بودو دورين باهمه اشتياقي كه به حضور در اين مراسم داشت نتوانت از بستر بيماري برخيزد و يادداشت هايي را كه تهيه كرده بود در اختيار من گذاشت ، كه من نه فرصت مطالعه تمام آنها را داشتم و نه مي توانستم در پخش زنده اين مراسم از آن استفاده كنم. در اين شرايط دشوار بخت مرا ياري كرد و با يك خبرنگارورزيده بي بي سي كه براي گزارش اين مراسم اعزام شده بودو اطلاعات كافي از تاريخ ايران داشت آشنا شدم كه حاضر شد مرا در گزارش زنده تلويزيونی مراسم ياري كند. دوست آمريكايي من ((سالي كوين)) هم كه از طرف روزنامه واشنگتن پست اعزام شده بودو عده هرگونه كمك و همكاري به من داد، ولي در پخش زنده مراسم اين جشن هاكار زيادي از او ساخته نبود و آن كه مرا نجات داد خبرنگار بي بي سي بود كه متاسفانه پس از گذشته قريب چهل سال نام اورا به خاطر نمي آورم.Ÿ
بقیه در آینده

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s