جنگ کمیســــیون ها

چهارشنبه ( 13) حوت ( 1393)/ ( 4) مارچ ( 2015)

کوه بچه
در سالهای گذشته پارچۀ تمثیلی رادیویی برای تلقین ارتکاب عمل فساد و رشوه به مأمورین پایین رتبه و برائت ذمه و پاک نفس نشان دادن آمرین در رادیو افغانستان به نشر میرسید که در آن مسوول تمام موارد کاغذ پرانی، رشوه، اختلاس، سوء استفاده و سرگردانی مردم در ادارات حکومتی یک کاتب بیچاره و چند مأمور پایین رتبه و پیادۀ دفتر شان وانمود میشد و در پایان هر پارچه آمر اداره به صفت شخص پاک نفس، با تقوا و خدمتگذار از آستین عدالت دستش را دراز نموده میرزا و کاتب پایین رتبه را مجازات و مراجعین را در چوکات صراط راستین هدایت مینمود.
از قضای روزگار سه دهه بعد این ماجرا روی پردۀ کاروایی های کمیسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی آمد و با پایان دورۀ کار آقای کرزی و تدویر انتخابات برای گزینش رییس جمهور جدید به شکل یک رول پلی روی صحنه بازی شد.
انتخابات ریاست جمهوری از شانزده حمل سال 1393 به دلیل تقلب، تخلف، اختلاف و کشمکش های ناشی از ضعف مدیریت کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی در وجود هزاران کارمند شان از صدر تا ذیل به مرحله یی رسید که جان کیری به کابل آمده و یک ادارۀ ماورای قانون اساسی به نام حکومت وحدت ملی را بخاطر برون رفت از آن بحران تشکیل داد.
در حالیکه اعضای کمیسیون انتخابات و شکایات انتخاباتی از میان اعضای داخل کمیسیون ها در روند انتخابات به تقلب و تخلف متهم میشدند و حتا یکی از اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی باری به علت اعتراضی که بر پروسه داشت استعفا نمود اینک کمیسیون شکایات انتخاباتی از جایگاه داور در حالی ده هزار تن از کارمندان انتخابات را متهم به تقلب و از پست هایشان منفک اعلان مینماید که خود را در این زمینه مقصر نمیداند.
سوال اینست که:
1- وقتی ده هزار کارمند یک اداره متقلب باشد رهبری آن اداره چگونه پاک بوده میتواند؟ و کفایت آن اداره در مهار کردن این تقلب افسار گسیخته چه بوده؟
2- آیا آن اتهاماتی که مبنی بر اخذ رشوه در سرای تبادله اسعار مطرح شد قابل بررسی نیست؟
3- آیا آن صدا های ضبط شده منصوب به شخصی که در کمیسیون انتخابات متهم گردید قابل بررسی نیست؟
و بالاخره این کمیسیون هایی که از دور اول و دوم انتخابات تا شمارش مجدد آراء این همه پولهای جامعه جهانی را به حساب ملت افغانستان تلف نموده اند آیا قابل بازخواست نیستند؟
وقتی یک کارمند عادی به اتهام تقلب از وظیفه سبکدوش و متهم میگردد، آیا اعضای کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی به کدام اساس خود را غیر مسوول و واجب الاحترام در صدر این نهاد ها میدانند و نقش آنان در جلوگیری از این تقلبات چه بوده؟
این سناریو واقعاً پارچه های مشهور «میرزا قلم» را در یاد ها تداعی مینماید.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s