راهی که «ارمغان ملی» باز کرده است

شماره ( 231) چهارشنبه ( 27) جوزا ( 1394) / ( 17 ) جون ( 2015)

به بهانه سالروز ارمغان ملی

11275664_10206174561576878_397838323_n

برشنانظری-کانادا:
اگر واقعبینانه دیده شود، تعداد چشمگیری از رسانه ها با تحرک و پشتکار جوانان هدفمند و روشنفکران باورمند به دموکراسی واقعی، پا به عرصه وجود نهادند و درجامعهء تشنه به اطلاعات افغانستان، برای خود جای پا باز کردند.
نشریه «ارمغان ملی» با آنکه اندکی دیر تر واردکارزار و بازار پر از شرنگ و ترنگ رسانه ها گردید، جدا از مسایل روزمره گی که بسیاری از نشریه ها به طور سرسری به آن می پردازند، این نشریه با نگاه عمیق تر و گسترده تر به مسایل افغانی و گزینه های متعدد از مطالب منطقه و جهان نگریسته، اما این نگاه در برخی از موارد پخته گی لازم خود را تا هنوز هم نیافته است.
با آنکه جای خبر و خبر رسانی برای «ارمغان ملی» که همه روزه نشر نمی شود، محدود است، اما تحلیل های که از رُخداد ها و جریانات افغانستان و گاهی هم از مسایل بین المللی و منطقوی ارائه می کند، درخور تآمل است، و می شود این تحلیل ها را مختص همین نشریه دانست.
ولی چیزی که نباید در صفحات « ارمغان ملی» بیشتر دیده شود، خبر های روزمره زدهء افغانستان و جهان است که گاهی در صفحات نشریه ظهور می کند و با این کار « ارمغان ملی » نیز گاهی با سرعت، پله های نزول را می پیماید و در سطح برخی از نشریه های می ایستد که در جستجو خواننده، هر دروازهء را دق الباب می کنند و یا هر آستینی را به سوی خود می کشند، اما پاسخی نمی شنوند.
خبر دادن و نشر خبر، کار روزنامه است، هفته نامه ها و نشریه های دیگر عمدتا دنبالهء خبر و یا به عبارت دیگر، عقب خبر ها را می کاوند تا چیز های تازه یی به خواننده های خود بدهند.
هفته نامه « نیوزویک» در امریکا هفته یک بار نشر می شود، اما ملیون ها نفر در سراسر جهان انتظار می کشند تا ببینند نیوزویک کدام نا گفته ها را روی صفحات خود جا داده است.
یک نگاه گذرا به صفحات «ارمغان ملی»، این باور را زنده می سازد که این نشریه با پرداختن به مسایل گونه گون و گسترده گی کار آن در راستای مسایل فرهنگی و حتی کودکان، محصولات متفاوتی را در بازار رسانه یی افغانستان ارائه می کند.
این گسترده گی مسایل در صفحات ارمغان ملی و نگاه تیز به مسایل که هم در قالب مقاله، تحلیل، طنز، کارتون و حتی تصویر به خواننده ها ارائه می شود، جدیت و تلاش دست اندرکاران نشریه به ویژه کار خلاق آقای سیاووش را که سالهای طولانی در گستره مطبوعات افغانستان قلم و قدم زده است، برجسته می سازد.
اما در این میان، برخی از اشتباهات چاپی هنوز هم در صفحات نشریه و حتی در صفحه انترنتی « ارمغان ملی» همچو خار به چشم هر خواننده یی می خلد.
به عنوان نمونه، سرخط «تصویرها سخن میگویند» اشتباهآ «تصویر ها سختن میگویند» نوشته شده است. و از این دست برخی از اشتباهات دیگر که زیاد هم جدی نیستند، اما نیاز است که باید «جدی» گرفته شوند.
در نبود کار جدی برای ادبیات اطفال و نوجوانان در افغانستان، گامی که « ارمغان ملی» در این راستا برداشته است، ستودنی است و توانسته است بخشی از این خالیگاه را پُر کند، اما به بجز یکی دو مورد از کار خود اطفال در نشریه ، سایر مطالب این بخش همزبان و همردیف ذوق اطفال نیستند.
وقتی ارمغان ملی می گوید: « اطفال عزیز حقوق تان را بشناسید»، می خواهد با اطفال صحبت کند، اما متن با چنان ثقلتی نوشته شده است که شاید بسیاری از والدین نیز نتوانند آنچه را که منظور نویسنده است، درک بکنند.
بهتر است این صفحه از نشریه برای اطفال اختصاص بیابد و به زبان کودکان نوشته شود و قصه های کودکانه در آن جایگاه ویژه یی داشته باشد.
وجه تمایز و یا برتری یک نشریه بیشتر وابسته به دقت دست اندرکاران آن است. انتخاب عنوان، جابجایی تصویر در همخوانی با متن و صفحه آرایی از کمالات یک نشریه است.
هر مغازه داری تلاش می کند تا ویترین داشته های خود را طوری مرتب بچیند که مشتری های بیشتری جلب شوند و هر آنچه خواسته باشند، آن را به سرعت ببینند. یک ویترین درهم و برهم، هرگز پای تعداد زیادی از خریداران و یا مشتری ها را به دکانی کشانده نمی تواند که شاید قفسچه های آن نیز وضعیت بهتری از ویترین آن نداشته باشد.
در بسا موارد، کار های زیادی در صفحات و جابجایی مطالب « ارمغان ملی » صورت گرفته است، اما صفحه نخست نشریه هنوز هم به مُرمت کاری های بیشتری نیاز دارد تا بتواند خواننده های زیادی را به خود جلب کند.
باور کامل دارم که این نشریه را طیف وسیعی از خواننده ها همواره ورق می زنند. و ارمغان ملی نیز به خوبی می داند که در رقابت تنگاتنگ با سایر رسانه های چاپی، شنیداری و دیداری، حفظ کردن خواننده و علاقمند مختص به خود، کار دشوار و در برخی از مواقع حتی ناممکن است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s