استاد پوهاند دکتور محمد یاسین محسنی رییس پیشین فاکولته زراعت و شخصیت علمی و ملی کشور داعی اجل را لبیک گفت

شماره (251) چهارشنبه ( 13) عقرب ( 1394) / (4) نوامبر ( 2015)

12189084_1737238593172126_5974398105116267158_n

نوشته: بابک سیاووش
پوهاند دکتور محمد یاسین محسنی به سال 1331 در تتمدره ولایت پروان متولد گردیده دوره ابتدایی را در مکتب تتمدره و دوره ثانوی را در لیسه ابن سینا و لیسه مسلکی زراعت به پایان رسانید. پس از فراغت از فاکولته زراعت دانشگاه کابل شامل کدر علمی فاکولته زراعت شده تحصیلات عالی دوره ماستری و دکتورا را در دانشگاه برمینگهم بریتانیا به پایان رسانید.
استاد پوهاند دکتور محمد یاسین محسنی به مدت 45 سال در خدمت تدریس فرزندان میهن بود و 25 سال به صفت رییس فاکولته زراعت دانشگاه کابل ایفای وظیفه نمود.
استاد محسنی با بیش از سی جلد تألیفات و صدها مقاله، لکچر و چپتر خدمت بزرگی را به غنای علمی کشور نموده با سخنرانی در کنفرانس های ملی و بین المللی از جایگاه علمی افغانستان دفاع نموده گام های نیرومندی در ارتقای سطح دانش و تربیه کدرهای ملی کشور برداشت.
استاد پوهاند دکتور محمد یاسین محسنی شخصیتی با تقوا، صمیمی، خدمتگذار فرهنگ و متواضع بود که در قلب فرد فرد از محصلان دانشگاه کابل و مردم افغانستان جا دارد.
با دریغ و درد که استاد محسنی به اثر بیماری سرطان به تاریخ 6 عقرب 1394 دار فانی را وداع گفت.
جای تأسف آنست که با همه مخارج و مصارف بیجایی که به قول معروف با شاخی در دستگاه حکومت وحدت ملی باد میشود مبلغ 90 هزار افغانی که باید بخاطر تداوی استاد محسنی پرداخت میشد در سلسله مراتب بیروکراتیک تا آنگاه پرداخت نشد که استاد جان به جان آفرین تسلیم کرد و آن نوشداری بعد از مرگ سهراب هنگامی به فامیلش تسلیم داده شد که استاد از جهان رفته بود.
این تعلل بیروکراتیک جای تأسف به حال دولتی را دارد که به وضع صحی و حیات یک کدر علمی که از دانشگاه برمنگم دکتورا به دست آورده تا این اندازه بی تفاوت و غافل می باشد، اما جایگاه استاد محسنی در قلب همه کسانی میباشد که به برکت درس و تعلیم ایشان به مقامات عالی خدمت به وطن رسیده اند و هیچگاه از لوح روزگار خاطرات خوششان محو نخواهد شد.
صبر بسیار بباید پدر پیــــر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
روح استاد پوهاند دکتور محمد یاسین محسنی شاد و فردوس برین جایش باد!Ÿ
انا لله و انا الیه راجعون

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s