گریه بر فابریکه های ویران افغانستان – 13

شماره 252 چهارشنبه 20 عقرب1394 / 11 نوامبر 2015

17032011255
2- صنعت مواد كانكريتي:
درين قسمت فابريكه خانه سازي كه در شهر كابل موقعيت دارد فعاليت مينمايد.
اين فابريكه در برج سرطان سال 1341 بمنظور ساختمان منازل رهايشي از تخته هاي كانكريتي آهندار براي شهر كابل و مواد كانكريتي بشكل پارچه هاي مكمل و تخته هاي كانكريتي و همچنين مصالح كانكريتي بشكل جغل براي استفاده در امور سركسازي وغيره تاسيس شد كه ساختمان يكتعداد زياد اپارتمان هاي رهايشي مكروريان در منطقه زنده بانان از فعاليت هاي آن ميباشد.
فابريكه خانه سازي داراي شعبات متعدد چون ميده كردن جغل، مخلوط كانكريت، سيخ گول توليد ديوارهاي كانكريتي، نجاري و ترميم ميخانيكي ميباشد سرمايه اساسي فابريكه 172 ميليون افغاني بوده و از مدارك كمك بلاعوض اتحاد شوروي تمويل گرديده است ظرفيت توليدي آن كه مربوط سكتور دولتي ميباشد سالانه به 35 هزار متر مربع ميرسد. فابريكه از سال 1343 شروع به فعاليت نمود ه و تا سال 1350 در حدود 60 هزار متر مربع منازل رهايشي از توليدات آن ساخته شده بود ارزش توليدات اين فابريكه در سال 1356 به 8.061 ميليون افغاني ميرسيد. البته ناگفته نبايد گذاشت كه اندازه توليدات اين فابريكه به نسبت اتكاي كامل آن بر فرمايشات دولتي همه ساله در حال تغيير ميباشد.
موسسه توليد پايه هاي كانكريتي:
موسسه ديگر صنعتي اين بخش قابريكه توليد پايه هاي كانكريتي است كه به نسبت عدم موجوديت فابريكه ذوب آهن بغرض رفع ضروريات كشور در سكتور دولتي در برج جدي سال 1354 در كابل به فعاليت توليدي آغاز و تا اخير عقرب سال 1356 در حدود 2603 پايه كانكريتي و 90 كنده نصب صندوق برق را توليد كرده است . اين فابريكه به پنج سايز مختلف ظرفيت توليد 8 پايه كانكريتي و پنج كنده صندوق را در روز داشته سيخ مورد ضرورت آن از خارج وارد و متباقي مواد مورد استفاده آن در داخل كشور تهيه ميشود . اين فابريكه در سال 1356 داراي 88 نفر كارگر، ده نفر مامور اداري و فني و يك نفر مشاور خارجي بوده است.
3- توليد اسفلت:
به استثناي دستگاه هاي توليد اسفلت براي تاسيسات راه سازي (تا زمان تهیه این گزارش) تنها يك فابريكه ثابت و دايمي اسفلت در كابل وجود داشت كه البته ضروريات شهر كابل را تكافو میکرد فعاليت فابريكه در جريان سال غير منظم بوده معمولا از 50 تا 150 نفر كارگر را استخدام ميشد.
4- حجاري و موازئيك:
فابريكه حجاري و نجاري كابل:
بزرگترين مركز صنعتي اين بخش فابريكه حجاري ونجاري كابل است كه از مراكز قديمه صنعتي در كشور بوده اساس آن بصورت شخصي توسط سه نفر در سال 1316 گذاشته شده بود و در سال 1319 تكميل و به فعاليت آغاز نمود . فابريكه در سال 1325 به مشكلات مواجه شد و بنابر آن تمام اسهام شركا توسط يكنفر (مالك فعلي) خريداري شد و تا سال 1339 با داشتن شعبات مختلف چون : حجاري، موبل سازي، ترميم موتر، بادي سازي و حكاكي به فعاليت ادامه داد. در همين سال فابريكه در بدل سالانه مبلغ يك ميليون افغاني به كمپني هوختيف آلماني اجاره داده شد كه براي مدت ده سال تا سال 1349 ادامه يافت. در ين دوره به استثناي بخش حجاري ساير فعاليت هاي فابريكه متوقف گرديده و در عوض دستگاه ديگري به استم بتون كه در آن سنگ و خشت سمنتي و تراسو براي استفاده تعميرات ساخته ميشد ايجاد گرديد. سرمايه اوليه و ابتدايي اين فابريكه به 4.9 ميليون افغاني میرسيد و اندازه توليدات آن نيز با استفاده از ماشين آلات ابتدايي كه تعداد آنها به شش تا هشت پايه ميرسيد محدود بوده و مواد خام مورد ضرورت معمولا از معادن وردك، كابل و قندهار بااستفاده از حيوانات به فابريكه انتقال مي يافت. حالانكه در سال 1353 سرمايه مجموعي فابريكه به 60 ميليون افغاني افزايش يافت كه 30 ميليون افغاني آن سرمايه گذاري اساسي، 20 ميليون افغاني سرمايه دوراني و ده ميليون افغاني سرمايه احتياطي را تشكيل ميداد. بر عكس بايد گفت كه به نسبت استفاده متزايد از ماشين آلات كه در سال 1353 به 47 پايه ميرسيد تعداد كارگران اين فابريكه از 400 نفر در مراحل اول به 215 نفر در سال 1352 و بالاخره 123 نفر در سال 1356 (بدون مامورين اداري) كاهش يافت. بهر صورت اين فابريكه در حال حاضر داراي شعبات مختلف برش، پالش و دست كاري سنگ بوده انواع مختلف سنگ كه ماده خام اساسي مورد ضرورت آنرا تشكيل ميدهد با دادن حق الامتياز به دولت از معادن متفرق كشور بدست مي آيد . چنانچه سنگ سفيد از معدن سنگ مرمر ميدان، برمك سياه و سفيد با مخلوط ازوردك، برنگ سياه از معدن گزك، برنگ هاي مختلف سرخ، زرد، سفيد و مخلوط آنها از پلچرخي كابل، برنگ سبز از معدن تره خيل ده سبز، برنگ سرخ، زرد و مخلوط سياه و زرد از سالنگ و همچنان يك اندازه سنگ ورق شده رخام از فابريكه هلمند تهيه ميشود. علاوه بر آن از سنگ رخام ميمنه، سنگ زرد آب بازك، سنگ سبز ماهيپر و شكري هزاره جات نيز بعضا استفاده بعمل مي آمد به اين ترتيب چنانچه ملاحظه ميشود اين فابريكه با وجود متفرق بودن و بعضا دور بودن مراكز مواد خام كه البته قيمت تمام شد مواد توليدي را تاحدي افزايش ميبخشد با در نظر گرفتن بازار وسيع فروش در داخل كشور وآنهم بنابر پايين بودن سطح زندگي، دوري ماركيت هاي خارجي، محاط به خشكه بودن مملكت و عدم موجوديت وسايل حمل و نقل مناسب از پرابلمهاي اساسي در زمينه انكشاف اين مركز صنعتي و موسسات مشابه آن وجود داشت. در غيرآن بازار مساعد فروش براي اينگونه توليدات در اكثر كشورها و مخصوصا ممالك عربي شرق ميانه جستجو شده ميتواند.
ناگفته نبايد گذاشت كه با در نظر گرفتن افزايش در تعداد ساختمان ها در داخل كشور وتوسعه نسبي بازار هاي صادراتي ووسايل حمل ونقل توليدات آن فابريكه در حال افزايش بوده در سا ل 1356 بر علاوه هشت هزار دانه توليدات سمنتي به 34 هزار متر مربع سنگ بالغ ميگرديد كه بمقايسه سال 1352 يك افزايش قابل ملاحظه را نشان ميداد. توليدات اين فابريكه قسما بكشور هاي خارجي چون هند، پاكستان، جاپان، آلمان و امريكا نيز صادر ميشود.
فابريكه حجاري و نجاري لشكرگاه:
از تاسيسات ديگر نسبتا مهم اين بخش فابريكه حجاري و نجاري لشكرگاه در هلمند بود كه با داشتن 77 نفر كارگر در سال 1356 در حدود يكهزار دانه ظروف سنگي را توليد نموده بود . مواد خام اين فابريكه كه عبارت از سنگ رخام ميباشد از فاصله دوصد كيلومتري آن استخراج ميشود و به اين ترتيب فاصله زياد منبع مواد خام و عدم موجوديت تسهيلات مناسب حمل و نقل از پرابلم هاي اساسي در زمينه توسعه ويا اقلا پايين آوردن توليدات صنعتي آن بشمار ميرفت.Ÿ
بقيه در آينده

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s