كابليـــان را آلودگـــــــی هــــــوا به امراض گــــــوناگون تهــــــديد مي كنـــد

شماره 256 چهارشنبه 18 قوس 1394/ 9 دسمبر 2015

کاووس سیاووش

13910914172308295_PhotoL
از چندين سال به اين سو از آغاز هفته سوم ماه قوس تا نيمه ماه جدي اگر در كابل برف و باران نبارد دود غليظي در شهر دامنه گسترده و شهر را در كام خود فروميبرد. كسانيكه از كوتل خيرخانه شهر كابل را در حوالي عصر مي بينند شكايت دارند كه از فراز كوتل خيرخانه شهر كابل اصلا در ابري از دود غليظ طوري فرورفته كه هيچ ساختمان و بنا و قصرو ماوايی در آن به چشم نمي خورد. يكي از باشندگان مكروريان گفت: در ساحات اول طلوع خورشيد از منزل ششم بلاك هاي مكروريان ساحه خيرخانه بخاطر دود غليظ اصلاً قابل رويت نيست. يكي از شاهدان عيني كه از فراز بلند منزلي در هنگام طلوع خورشيد ساحه پلچرخي را مشاهده نموده گفت: به غير از كتله یي از دود و سياهي چيزي در آن ساحه به چشم نمي خورد. شاهدان عيني ميگويند: در اين روزها حتي از ساحه چهارراهي پل مكروريان كهنه بالاحصار در اوايل صبح قابل رويت نيست. بايد گفت كه اين وضعيت بيشتر در هنگام طلوع خورشيد به چشم مي خورد اما با بلند شدن خورشيد آلودگي هواي شهر به نظر نمي رسد. شخصي كه از ساحه كوتل خيرخانه به شهر كابل آمده گفت: وقتي از فراز بلنداي كوه هاي اطراف در هنگام صبح و عصر به شهر كابل نظر انداخته شود چنان معلوم ميشود كه شايد در اين شهر هيچ ذيروح زيست نداشته باشد اما هنگاميكه به شهر داخل شوید ديده ميشود كه وزير و وكيل و والي و جوالي هر يك بي خيال به كار خود مشغول اند و اصلا آن غلظت و ثقلت هوا ظاهراً در ايشان احساس نمیشود. باشندگان خيرخانه ميگويند كه در ساعات اول شام دود فضاي خيرخانه را مي پيچاند و در مكروريان ها هنگام صبح فضاي دودگين شهر حالت خفقان ميان مردم به بار آورده است. قابل يادآوريست با آنكه ظاهراً مردم در هواي دود گين شهر عادت كرده اند اما از تخريش صدا، تكرار سرفه ها و حالت بي حوصلگي شهروندان اثرات ناگوار دود بالاي صحت و سلامت مردم به وضاحت هويدا مي باشد. عوامل اين تراژيدي خاموش را مي توان در نکات ذيل خلاصه نمود:
1- وارد شدن هزاران موتر كهنه از ويش به پايتخت و فعاليت چند صد هزار موتر كهنه در شهر ي كه ظرفيت سركهاي آن براي چند ده هزار موتر ساخته شده، با توقف اين موتر هاي كهنه که در راهبندان شهر و خروج دود سياه از سلنسر اين موتر هاي كهنه هواي شهر را آلوده میسازد.
2- كوه هاي كابل نهال شاني نشده تا تعادل جذب كاربن و توليد آكسيژن را در شهر برقرار سازد .
3- شهروندان كابل بنابر مشكلات اقتصادي و كمبود و نبود برق از مواد آلوده كننده هوا در طبخ غذا و تسخين منازل شان استفاده ميكنند.
با اين همه هنوز از نظر كارشناسي اين موضوع قابل بحث مي باشد كه چرا از چندين سال به اين سو از هفته سوم ماه قوس به بعد هواي شهر تا اين حد خفقان آور و آلوده ميگردد. اين دود غلیظ و مکدر و ثقیل در حال حاضر خطرات زیادی را متوجه صحت شهروندان كابل نموده است:
كارشناسان امور صحت مي گويند كه آلودگي بيش از حد هوا با دود در اين روزها ممكن است شهر وندان كابل را با سردردي، سكته مغزي، امراض طرق تنفسي، فشارخون، استرس ها و امراض قلبي دچار سازد. جاي شگفتي و حتا خنده آن است كه دولتمردان افغانستان وقتي متوجه اين خطر شده دست به قلم و كاغذو گوشي تيلفون و تدبير جلسه و نشرگزارش اجراآت شان در اين زمينه ميشوند كه هوا به طور طبيعي با آمدن نوروز صاف گرديده ميشود.Ÿ

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s