راه حل چهارضلعی افغانستان باید به کثیرالاضلاع انکشاف کند

نوشته : داودسیاووش
اگر کسی بخواهد به جنگ افغانستان نقطه پایان بگذارد ویا حداقل آنرا کاهش دهد از نظر اصولی به محملها و حامیان ، پشتیبانان و مخالفان این بحران از دوران جنگ سرد تا کنون باید توجه داشته باشد.
در دوران جنگ سرد به گفته هلاری کلنتون با اتحاد امریکا، انگلیس، عربستان سعودی و پاکستان شوروی در افغانستان به زانو درآمد. اما در شرایط کنونی جهان یک قطبی در حل منازعه افغانستان این فورمول قابل تطبیق نیست. چون اژدهایی را که غرب برای سرنگونی شوروی ساخته بود اکنون از کنترول خارج شده و برای نابودی غرب دهن باز نموده است. با توجه به اینکه مسقط الراس و زادگاه تولد این پدیده افغانستان و پاکستان میباشد. در حال حاضر هرگاه با نشست چهارجانبه کسی بخواهد این مشکل را حل کندبه نتیجه نمیرسد چون در جهت مخالف این معادله هند، ایران، روسیه و عربستان سعودی با وجود اختلافات ذات البینی در برابر آن موقف خواهند گرفت. در حالیکه پاکستان،چین و ایالات متحده میخواهند در افغانستان به راه حل برسند با پشت دروازه ماندن ایران، هند، عربستان سعودی ، روسیه و حتا تا حدی انگلیس از این مربع به دلایل ذیل به نتیجه نمی رسند:
1 – چین اصلا در جنگ افغانستان هیچگاه شامل نبوده و بالای نیروهای درگیر تاثیر مستقیم کمتر دارد.
2- پاکستان میخواهد به صفت دومینیون افغانستان با کمرنگ شدن نقش امریکا در افغانستان نیابت غرب را در این کشور به عهده گیرد. چنانکه مانور های اخیر در کندهار، هلمند، کندز، فاریاب، بدخشان و اخیرا دند غوری رابا نشان دادن حربه های شبکه حقانی و طالبان به رخ میکشد
3 – ایالات متحده میخواهد پایش را از میدان خونین جنگ افغانستان به تدریج بیرون کشیده در شکل جدیدبا پاکستان و چین در افغانستان کارکند.
کشور های پشت دروازه نشست چهارگانه:
کشورهایی که در این معادله خود را به صفت اضلاع این مربع نمی بینند به شکل کثیرالاضلاع با این پروسه از زوایای ذیل مخالفت خواهند کرد:
هند :
با توجه به تمامیت خواهی و اشغال خاموش افغانستان توسط ستون پنجم پاکستان و نشان دادن مانور های کندز، هلمند، کندهار و اخیرا قطع برق شهر کابل، هند از این نگران است که پس از تسلط پاکستان بر افغانستان کشمیر به مخاطره خواهد افتاد. بنابر آن هندوستان با تمام قوت در مناطق کندهار، پکتیا و ننگرهار در دفاع از داعیه پشتونستان حمایت خواهد کرد.
ایران:
با توجه به پیوند های مراجع تقلید و مخالفت آشکار داعش با اهل تشیع ایران، از افتادن مناطق مرکزی به دست داعش و انکشاف پروژه دهشت افگنی از پاکستان به افغانستان نگران است. بنابران احتمالا تلاش خواهد کرد در مناطق مرکزی افغانستان سد دفاعی در برابر آن ایجاد نموده در افغانستان با داعش بجنگد.
روسیه:
تعذیرات و قیوداتی که در تاجکستان برضد گروه های متمایل به دهشت افگنان وضع شده و آمادگی که روسیه در سرحد افغانستان و تاجکستان بخاطر جلوگیری از نفوذ داعش اتخاذ نموده احتمالا در صورت پا گذاشتن پاکستان به خاک افغانستان وتسلط طالبان، شبکه حقانی و داعش برافغانستان از نیرو های مخالف آنان قویا حمایت خواهدکرد.
انگلیس:
با آنکه انگلیس از متحدین اصلی امریکا به حساب میرود و از طریق رادیوی بی بی سی قویا در خط تقویه لابی های پاکستان و طالبان میباشد. اما هرگاه از مرکز این معادلات به دور ماند میتواند در یک مرحله مانند جنگ عراق پایش را از خط امریکا بیرون بکشد ودر این پروسه مزاحمت های جدی ایجاد کند.
عربستان سعودی:
در حالیکه دولت افغانستان به ایتلاف ضد داعش عربستان سعودی که اصلا ایتلاف ضد حوثی های یمن میباشد شامل نشد و تمایل به ایتلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده نشان داد ،لابی های عربستان سعودی در افغانستان و منطقه در مخالفت با طرح نقشه راهی که در مرکز آن پاکستان قرار دارد برخواهد خاست.
درس های سوریه
جنگ سوریه درس بزرگی در تحولات منطقوی به طرفین درگیر افغانستان داد. با وارد شدن روسیه به صحنه جنگ سوریه و ارسال نیروهای ایران به سوریه معادلات میدان جنگ با داعش به کلی عوض شد که از این درس در شمال و مرکز افغانستان احتمالا قویا استفاده خواهد شد.
با عدم پشتیبانی عربستان سعودی و مخالفت هند، ایران و روسیه با نقشه راهی که پاکستان میخواهد به حمایت امریکا و چین در افغانستان بکشد امکان عملی تحقق و تطبیق آن وجود ندارد.
چه راهکاری مفید است؟
این معادله حل مربع شکل باید به معادله کثیر الاضلاع ارتقا کند و افغانستان به شکل کشور حایل میان همه رقبای منطقوی و جهانی قبول شود. در حالیکه هیچ کشور نباید مستقیما در افغانستان تسلط داشته باشد باید منافع هیچ کشور نیز توسط کشور ثانی در افغانستان پایمال نگردد و بر مبنای حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی همدیگر و احترام به استقلال ملی، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان همه کشور ها باید با آن روابط دوستانه و متقابلا مفید داشته باشند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s