افتتاح سال ششم ولسی جرگه خلاف قانون اساسی صورت گرفت

ما که از افتتاح غیر قانونی دوره ششم ولسی جرگه نجوا وشکوه و شکایت داشتیم اینک امروز شاهد افتتاح غیر قانونی دوره هفتم این نهاد توسط ریس جمهور استیم. آخربه کی شکایت کنیم کی را ملامت کنیم وعاقبت این روندقانون شکنی رهبری کشور به کجا خواهد کشید. وای به حال این وطن

واعظان کین جلوه برمحراب ومنبر میکنند

چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند

مشکلی دارم زدانشمند مجلس باز پرس

توبه فرماین چرا خود توبه کمتر میکنند

16حوت1395

***

نوشته : محمد داود سیاووش
اگر قبول کنیم که قانون اساسی چوکات حیات نظام کنونی افغانستان را تعیین میکند و بازقبول کنیم که مطابق ماده 83 قانون اساسی دوره کار ولسی جرگه به تاریخ اول سرطان سال پنجم بعد از اعلان نتایج انتخابات به پایان میرسد و شورای جدید به کار آغاز مینماید و انتخابات اعضای ولسی جرگه در خلال مدت 30 الی60 روز قبل از پایان دوره ولسی جرگه برگذار میگردد.
مردم از زمامداران دوره کار کرزی واشرف غنی میپرسند که:
1 – افتتاح سال ششم دوره کار ولسی جرگه مطابق کدام ماده قانون اساسی افغانستان صورت گرفت؟
2 – مسول عدم تدویر انتخابات در خلال مدت 30 الی 60 روز قبل از پایان دوره ولسی جرگه کیست؟ و چرا به خاطر عدم تطبیق ماده 83 قانون اساسی محاکمه نمیشود؟
3-هرگاه به علت یکی از دلایلی که در ماده 143قانون اساسی از آن تذکر به عمل آمده امکان تدویر انتخابات وجود نداشت، چرا با استفاده از احکام این ماده قانون اساسی حالت اضطرار از طرف رییس جمهور وقت با تایید شورای ملی قبل از پایان دوره کار ولسی جرگه اعلان نشد؟
4- مسول این همه مدتی که ستره محکمه و لوی سارنوالی توسط سر پرست رهبری شدند کیست و چرا محاکمه نمی شود؟
5- وزرایی که بعد از پایان دوره کار ولسی جرگه، یعنی پس از اول سرطان سال پنجم از پارلمان رای اعتماد گرفته اند به کدام اساس مشروعیت دارند؟
6- حالا که رییس جمهور با عدم اعلام نتایج انتخابات، ریاست اجراییه در ماورای تعریف احکام قانون اساسی و حکومت وحدت ملی فرا قانونی وجود دارد وحتا از توزیع شناسنامه های برقی به هدف به تعویق انداختن انتخابات عمدا جلوگیری شد، کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی در نخستین روزهای تشکیل حکومت وحدت ملی موظف نشد و وزرای داخله،دفاع و رییس امنیت ملی و لوی سارنوال سر پرست میباشند این نظام از نظر احکام قانون اساسی چگونه تعریف میشود و مسوول شکل دادن این اوضاع غیر قانونی در کشور کیست؟ وجامعه جهانی به کدام اساس از این نظام ماورای قانون حمایت و آنرا تمویل میکند؟
درمحافل اجتماعی مردم میگویندکه: درنظام فراقانونی کنونی حلقه از الیگارشی عنان قدرت را به دست دارند که برای آنان در قدرت بودن مطرح است نه قانونی بودن وغیر قانونی بودن واصلا قانون اساسی افغانستان تارعنکبوتیست که دولتمردان سالهاست آن را پاره کرده ودر غیاب آن حکم میرانند!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s