پیام سرمنشی ملل متحد — در مورد روز جهانی زنان

پیام سرمنشی ملل متحد

در مورد روز جهانی زنان
» پیشرفت زنان ازمرزهای عنعنوی عبور کرده »
۸ مارچ ۲۰۱۶

به عنوان پسری که در کوریای پس از جنگ بزرگ شده است، درمورد یک عنعنه به یاد دارم: مادرم می گفت: زنانی که برای ولادت می رفتند، زمانی که کفش های شان را از پا می کشیدند با ترس به آن می دیدند.» آنها به این فکر می کردند که آیا دوباره می توانند این کفش ها را بپوشند؟»

هنوز هم پس از گذشت بیش از نیم قرن این خاطره من را آزار می دهد. امروز در بخش های فقیر نشین جهان، زنان هنوز برای جان بخشیدن به یک انسان با خطر مرگ روبرو هستند. مرگ و میر مادران یکی از خطرات قابل پیشگیری است. در بسا موارد نوزادان دختر در معرض ختنه قرار می گیرند. دختران در راه مکتب مورد حمله قرار می گیرند. بدن زنان در جنگ ها به عنوان سپر انسانی مورد استفاده قرار می گیرد و زنان بیوه منزوی و فقیر هستند.

ما تنها با توانمند سازی زنان به عنوان نمایندگان تغییر می توانیم به این مشکلات رسیدگی کنیم.

بیش از ۹ سال می شود که این فلسلفه را در ملل متحد به اجرا گذاشته ام. پیشرفتهای زنان ار مرزهای عنعنوي عبور کرده است و حالا تصورات و خصومت های گذشته را از بین می بریم تا زنان بتوانند پیشرفت کنند.

من برای اولین بار یک زن را به عنوان فرمانده نیروهای ملل متحد تعیین کردم و حضور زنان را در سطوح بالای اداره خود افزایش دادم.
اکنون رهبران زن در مرکز صلح و امنیت قرار دارند_قلمرویی که پیش از این یکی از ولایات اختصاصی مردان به شمار می رفت. زمانی که من به سازمان ملل آمدم، هیچ زنی در رهبری ماموریت های صلح حضور نداشت. حال، ریاست نزدیک به یک چهارم از تمام ماموریت های سازمان ملل را زنان به عهده دارند. این تعداد کافی نیست اما با این حال پیشرفت بزرگی به شمار می رود.

من نزدیک به ۱۵۰ نامه تقرر زنان به عنوان معاون سرمنشی ملل متحد را امضا کرده ام. بعضی از انها شهرت جهانی داشته اند و از دفاتر دولتی امده اند و باقی در کشورهای خودشان به سمت ریاست ارتقا یافته اند. همه اینها به من کمک کردند تا این را به اثبات برسانم که زنان بهترین افراد برای یک کار هستند.

برای اطمینان ازینکه این پیشرفت واقعی وماندگار باشد، ما یک چارچوب جدید را ساخته ایم که سیستم ملل متحد را پاسخگو میسازد. که جایی که تساوی جنسیتی یک وقت به عنوان یک ایده قابل ستایش دیده می شد، در حال حاضر آن یک سیاست قاطع است. قبلاً، آموزش حساسیت جنسیتی یک موضوع اختیاری بود ا ما در حال حاضر آن برای بیشتر از کارکنان سازمان ملل متحد الزامی است. در گذشته ها، تنها تعداد کم از بودجه سازمان ملل متحد برای تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان مصرف میگردید اما در حال حاضر این استاندارد یک از سوم حصه بودجه میباشد و این در حال افزایش است.

کنفوسیوس آموختاند که اگر بخواهی نظم در دنیا بیاوری، اول باید از حلقه های خود آغاز کنیم. مسلح با اثبات ارزش رهبران زن در سازمان ملل، من برای توانمند سازی زنان در همه جا سخن گفته ام. در سخنرانی ها در پارلمان، دانشگاه ها و تظاهرات خیابانی، در مذاکرات خصوصی با رهبران جهان، در ملاقات ها با مدیران شرکت ها و در مکالمات سخت با مردان قدرتمند حاکم جوامع مردسالار، من بالای برابری زنان اصرار داشته ام و بر اقدامات لازم برای رسیدن به آن تاکید کرده ام.

وقتی که من به این مقام موظف شدم، در جهان ۹ پارلمان بود که در آن زنان وجود نداشت. به کمک ما این تعداد به چهار رسیده است. من کمپاین متحد را برای پایان بخشیدن به خشونت علیه زنان در سال ۲۰۰۸ راه اندازی کردم. امروز گروهی از رهبران و وزیران، صد ها اعضای پارلمان و میلیون ها تن دیگر نام های خود را به پاسخ عمل اضافه کرده اند.

من اولین شخص بودم که کمپاین «مرد برای زن» را امضاء کردم و بعد از آن تقریباً یک میلیون تن دیگر تا حال به ما پیوسته اند. من با فعالان خواستار ترک ختنه زنان شدم و هنگامی که مجمع عمومی اولین قطعنامه را برای حمایت از این هدف اتخاذ نمود، جشن گرفتم. من خواست آنعده کسانیکه میدانند زنان در دستیابی به اجندای جسورانه ۲۰۳۰ برای انکشاف پایدار و پیشرفت در توافق پاریس در تغیرات اقلیمی، موفقانه کمک متوانند، انعکاس میدهم.

د این روز جهانی زن ، من متاثرم که هنوز هم حقوق زنان و دختران رد میشود ــ ولی من قلبا بسیار خرسندم که مردم د هرجای براین باور اند و برای ان کار میکنند که تقویت کردن زنان میتواند جامعه را به خوشبختی برساند. اجازه بدهید تا زنان را حمایت شجاعانه نموده ، دادخواهی را تشویق نموده و با اراده سیاسی به برابری جنسیتی در سراسر جهان برسیم. بدون این سرمایه گذاری بزرگتر درمورد اینده مشترک ما وجود ندارد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s