اطلاعنامه یا پارچه ناکامی حکومت وحدت ملی در سال 1394

نوشته: داود سیاووش
درآخرین روز سال 1394اطلاعنامه یی به امضا آموزگار تاریخ به دست حکومت وحدت ملی داده شد که در کنار آ نکه این حکومت به گزافه گویی دروعده های همراه با چیغ ها و نعره های گوش خراش کمپاین انتخابات ریاست جمهوری متهم شد به دلایل ذیل در سال 1394 ناکام اعلان گردید:
1 – عدم رسیدگی عادلانه به پرونده فرخنده :
در حالیکه حکومت اعلان نمود هیچ سندی مبنی بر سوختاندن اوراق قرآن کریم توسط فرخنده بدست نیامده پرونده قتل و به آتش کشیدن این دوشیزه معصوم طوری پایان یافت که خانواده موصوفه اکنون از ترس عاملان قضیه در تاجکستان متواری میباشند و حکم محکمه را در زمینه عادلانه نمی دانند.
2 – رسوایی کابل بانک:
با آنکه حکومت وحدت ملی وعده داده بود که قضیه کابل بانک را به زودی تصفیه خواهد کرد اما برعکس نه تنها هیچ قرضداری به پای میز محاکمه کشیده نشد بلکه ماجرای شهرک هوشمند نیز به این رسوایی افزوده شد.
3- افتتاح سال ششم ولسی جرگه :
در حالیکه مطابق ماده ( 83) قانون اساسی دوره کار ولسی جرگه پس از اول سرطان سال پنجم به پایان میرسد، حکومت وحدت ملی خلاف این ماده قانون و در شرایط عدم توانایی تدویر انتخابات به موقع دوره ششم سال کارولسی جرگه را خلاف قانون اساسی افتتاح نمود.
4- انتقال جغرافیای جنگ به شمال افغانستان:
با تسامح و تساهل در برابر عبور هزاران طالبی که در لباس نشتر زنندگان کوکنار از طریق پایتخت به شمال افغانستان رفتند، مرکز جنگی طالبان به شمال انتقال یافت و سناریو های خطرناکی طرح شد که در کندز به گفته رسانه ها چند هزار افسر و سرباز با وسایط ثقیله به چند صد طالب تسلیم شد و پرونده بررسی آن قضیه تا کنون سر به مُهر گذاشته شده، هیچکس به جرم سقوط کندز مورد محاکمه قرار نگرفت.
5- تفاهمنامه دندغوری:
با امضای این تفاهمنامه مرموز دندغوری عملاً به پایگاه نیرومند طالبان مبدل شد و تا آن حد طالبان استحکام یافتند که با قطع پایه های برق در دند شهاب الدین جریان نیروی برق از شمال به پایتخت را قطع کردند و مردم در سرمای زمستان در خانه های سرد به مشکلات مواجه شدند. اما هیچکس نپرسید که امضا کننده این تفاهمنامه به کدام اساس این محل را که به گفته معاون لوی درستیز در آن پاکستانی ها با دولت میجنگیدند امضا نمود.
6- مکاتب خیالی:
در حالیکه سیگار تائید مینماید که مکاتب خیالی در چوکات وزارت معارف وجود داشته و رهبری جدید وزارت معارف نیز این مسأله را تائید کرد و کمیسیونی برای بررسی این پرونده تشکیل شد، اما نتایج بررسی مکاتب خیالی سر به مُهر گذاشته شد.
7- عدم همکاری با معاون اول ریاست جمهوری در تصفیه شمال:
جنرال دوستم با فرزندانش در خط نخست نبرد بخاطر جلوگیری از سقوط ولایات فاریاب، سرپل و جوزجان قرار گرفته حاضر شد ولایت کندز را نیز تصفیه کند، اما به وی نه تنها اجازه تصفیه کندز داده نشد بلکه شایعاتی وجود دارد که در جریان عملیات اکمالات نیروهای مسلح تحت امرش در شمال نیز از مرکز قطع شد تا عملیات متوقف گردد.
8- فداکاری یک والی سرپرست و عدم توجه مرکز به وی:
در حالیکه عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ لباس نظامی به تن کرده کوه به کوه و دره به دره در مربوطات این ولایت بخاطر تأمین امنیت و قلع و قمع دشمن در حرکت است، دولت مرکزی نه تنها از وی تقدیر نمیکند بلکه حتا منظوری وی را به صفت والی رسمی ولایت بلخ صادر نمیکند.
9- استعفای قوماندان پولیس بدخشان:
وقتی در بدخشان حملات طالبان افزایش یافت و جنرال بابه جان قوماندان پولیس آن ولایت هر قدر تلاش کرد تا از دست اندازی های درون نظام در تقویه طالبان جلوگیری کند ممکن نشد، جنرال بابه جان به رسم اعتراض از وظیفه استعفا داد و بدخشان به حالت بحرانی در کنترل طالبان ماند.
10- استعفای وزیر داخله به رسم اعتراض به نگاه درجه دوم به پولیس:
جنرال نورالحق علومی وزیر امور داخله در استعفا نامه یی که به ریاست جمهوری فرستاده یادآور شد که به پولیس به چشم درجه دوم مقامات عالی نگاه میکنند و پیشنهادات وی در زمینه بهبود اوضاع لا جواب مانده که بنابران از وظیفه کنار کنار میرود.
11- صدای معاون والی هلمند در گلویش خفه شد:
معاون والی هلمند از طریق شبکه های اجتماعی به رییس جمهور صدا کرد که هلمند در حالت سقوط میباشد، اما از مرکز نه تنها به این والی شادباش گفته نشد بلکه در جواب از وظیفه سبکدوش شد.
12- تشکر رییس جمهور از ملا عمر:
یکی از مضحک ترین رویداد های سیاسی( قرن بیست و بیست و یک )آن میباشد که رییس جمهور غنی از پیام مرده ملا عمر در روز عید تشکر نمود و این ماجرا وقتی بیش از پیش خنده آور شد که پس از افشای مرگ ملا عمر که دو سال قبل صورت گرفته بود رییس اجرائیه و معاون اول ریاست جمهور به آگاه بودن از آن اذعان داشتند.
13- فاتحه گیری ملا عمر در کابل:
در حالیکه مشاور اقتصادی رییس جمهور از فاتحه گیری ملا عمر در کابل پشتیبانی نمود رییس اجرائیه به وزیر داخله امر داد که به دستگیری آنعده کارمندان دولت اقدام کند که در این مراسم اشتراک نموده بودند، اما این امر پا در هوا ماند.
14- مانور پس از فاتحه ملا عمر در کابل:
پس از جلوگیری ارگان های امنیتی از ادامه فاتحه گیری ملا عمر انفجاری در شاه شهید کابل صورت گرفت که بیش از 400 کشته و چندین زخمی بجا گذاشت. جالب آنست که مقارن این انفجار به گفته رسانه ها بیش از سه هزار نفر از ولایات جنوب در چمن غازی استدیوم تجمع نموده بود که در فردای این انفجار متفرق شدند و جالبتر آنست در حالیکه چهره طراحان دستگیر شده حمله بر شاه شهید را رسانه های تصویری مغشوش نشان میدهند، یکی از آنان از همان فضای مغشوش اعتراف میکند که قبلاً به اتهام فعالیت های تروریستی زندانی شده بود و بعد از یک و نیم سال با هویت جعلی از بند رها شد.
15- عملی نمودن اخطار و عدم جلوگیری از وقوع حمله بر تلویزیون طلوع:
طالبان به تلویزیون های طلوع و یک اخطار دادند که به ژورنالیستان این رسانه ها حمله خواهند کرد. حکومت تعهد سپرد که جلو این حمله را خواهد گرفت. نهاد های ملی و بین المللی حامی ژورنالیستان، اتحادیه ها، مدافعین حقوق بشر، یوناما، اتحادیه اروپا و پارلمان افغانستان قبل از حمله هشدار دادند که هرگاه طالبان به این تلویزیون ها حمله نمایند به صفت جنایت جنگی مورد مؤاخذه قرار خواهند گرفت، اما وقتی حمله صورت گرفت و چندین ژورنالیست تلویزیون طلوع کشته و زخمی شد، از حکومت کسی نپرسید که چرا جلو واقعه را قبل از وقوع نگرفت و در همان روز های اول حمله بر تلویزیون طلوع سازمان بگواش به اشتراک چند تن از وزرای دولت کرزی با طالبان در قطر مذاکره نمودند و حتا هما سلطانی وکیل پارلمان حمله انتحاری بر تلویزیون طلوع را به طالبان تبریک گفت و هیچ اتحادیه، نهاد مدافع ژورنالیستان و حقوق بشر در برابر این عمل مطابق وعده قبلی واکنش سریع وواضح در برابر طالبان نشان ندادند.
16- درخواست تامین امنیت تاپی از طالبان:
در حالیکه ولایت هلمند در آتش جنگ میسوزد و در معرض خطر سقوط قرار دارد مؤافقتنامه تاپی با شوق و ذوق توسط دولتمردان افغانستان به امضا میرسد و وزیر دفاع پاکستان از طالبان تقاضا مینماید در تأمین امنیت تاپی همکاری کنند و رییس امنیت ملی افغانستان در اعتراض به جلسه پر شکوه اسلام آباد و حمله همزمان به هلمند و قندهار از وظیفه استعفا میدهد.
17- مکاتب خصوصی با کوریکولم پاکستانی در کندهار
رسانه ها گزارش دادند که در ولایت کندهار مکاتب خصوصی فعالیت دارند که در آن شاگردان به یونیفورم نظامی پاکستانی به درس حاضر میشوند و در کوریکولم پاکستانی شان معلوماتی در مورد محمد علی جناح و جنرال ضیأالحق به شاگردان تدریس میشود.
18- آتش گشودن ارگ به سوی سرهای بریده دادخواهان:
دهها هزار نفر به خاطر دادخواهی هفت شهیدی که سرهای شان از طرف طالبان بریده شده بود به سوی ارگ راهپیمایی مسالمت آمیز کردند، اما ارگ به جواب این راهپیمایی مسالمت آمیز به سوی شان آتش گشود و شهید و زخمی به جا گذاشت.
19- جایز ندانستن جنگ با طالبان:
پیرگیلانی پس از تکیه زدن بر کرسی شورای صلح جنگ با طالبان را نا جایز خواند که با عکس العمل شدید مردم و رهبرا ن سیاسی مواجه گردیده باعث نگرانی وتشویش مردم شد.
اگر این سلسله را ادامه دهیم شاید مثنوی هفتاد من کاغذ شود ،بنابران به خاطر جلوگیری از تطویل کلام پارچه نتیجه ناکامی حکومت وحدت ملی را از نام زمان به اطلاع مردم افغانستان میرسانم

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s