رسانه های آزاد باید ظهور کند

نوشته : داودسیاووش
درشرایطی که یک طالب از کرسی بلند دولتی عملیات شهادت طلبانه انتحاری را تبریک میگوید وطالب دوم با جلیقه انتحاری خودرا انفجار میدهد ، رهبر حزب اسلامی در تلاش رسیدن به مقام دولت وعضو آن درجنگ با دولت و رهبر جمعیت در مقام بلند دولت و والی جمعیتی در مخالفت با دولت، مجاهدین در مقامات دولت و شورای حراست در مخالفت با برنامه های حکومت، حامد کرزی در حمایت ارگ و پیروانش در مخالفت ارگ، انوارالحق احدی و بگواش در تلاش ضد دولت و اعضای خانواده اش در کرسی های بلند دولت وشورای صلح قرار دارند، هرگاه صاحبنظر و ژورنالیست آزاد در تنگنای تصادم منافع این گروه ها در محدوده زورگویی آنان قرار گیرد خیلی خطرناک خواهد بود.
این وضعیت وحشتناک انقطاب پراکماتیستی حتا رسانه های آزاد بین المللی را نیز در افغانستان متأثر ساخته که با نصب افراد این گروهها در رسانه های آزاد بین المللی وضعیت فعالیت آن رسانه ها را به نفع گروههای مشخص سوق و اداره میکنند. در چنین حالت مفهوم صاحبنظر با سخنگوی یکی از این جناح ها تعویض میشود و اگر در یک مورد مشخص که تصادم منافع این گروهها و تقابل شان با همدیگر مطرح باشد رسانه نظرخواهی کند به غیر از چند سخنگوی و بلندگوی طرفین کس دیگری( که باید به عنوان صاحبنظر آزاد ابراز نظر کند) اصلاً بخاطر زهر چشم و خطر جانی این گروهها جرأت ابراز نظر را از دست میدهد.
فضای رسانه ها طوری آیونایز و تقسیم شده که حتا اعلان دهندگان و رسانه ها نیز در این وضعیت سمت و سوی اهداف گروههای درگیر را رعایت مینمایند. در چنین شرایط ناگوار هر گروه متخاصم از آستین کارشناس بیطرف و رسانه آزاد دستش را دراز نموده چند چهره را برجسته و در رسانه ها متبارز میسازد که از مسایل فلسفه و سیاست تا پخت و پز آشپز خانه و نهال شانی و زراعت در همه موارد ابراز نظر نموده افکار مردم را به سمت دلخواه گروههای حامی شان سوق و سمت و سو میدهند. هرگاه بخواهیم در چنین شرایط از رسانه های آزاد صحبت کنیم اولاً به دلیل امنیتی رسانه نمیتواند آزاد باشد، ثانیاً این نظرخواهی در وجود چند نفر مشخص به طرفداری از فلان و بهمان به حدی خسته کن و تکراری میشود که بیننده اصلاً میل به دیدن صفحه تلویزیون و شنیدن رادیو و خواندن رسانه چاپی را از دست میدهد، چون هر کس میداند که این صاحبنظر مستقل بالاخره یک علامه و دایره المعارف نیست که هر روز در هر مورد از بام تا شام ابراز نظر کند.
راه حل چیست؟
چند رسانه واقعاً آزاد در خارج افغانستان و در کشورهایی که به آزادی بیان باور داشته و در مسایل افغانستان با حب و بغض برخورد نکنند تأسیس شود تا خبرنگاران بتوانند پس از فعالیت خسته کن روزانه حداقل چند ساعت در شب بدون وحشت و ترس از پیامد کارهای روزانه شان آرام بخوابند.
در این رسانه های مستقل از کسانی نظر گرفته شود که واقعاً به هیچ یک از جناح های درگیر انتی پتی و سمپتی نداشته باشند و اصلاً این نظریات باید از بانکهای نظریات و مراکز پژوهشی بیطرف انعکاس داده شود. اینکه یک شخص در فرانسه طرفدار کدام حزب است و هر روز فلان رسانه بین المللی در موارد مختلف نظریات وی را می گیرد و شخصی در امریکا و اروپا به طرفداری کدام گروه خانه و آشیانه ساخته و از همانجا به عنوان کارشناس بیطرف ابراز نظر میکند به هیچوجه نظر و دیدگاه مستقل نبوده حتا وجهه و اعتبار رسانه های بین المللی را در افغانستان شدیداً متأثر ساخته است.
وقتی بیش از 300 نفر در یک انفجار و انتحار زخمی و بیش از سی نفر کشته میشود و رسانه از کسی نظر میخواهد که از زبانش بشنود : ( با طالبان دشمنی نداریم )معلوم است که رسانه به اصطلاح مستقل افکار عامه را به کدام سو سوق میدهد و یا وقتی دولت چین وعده میدهد که ده هزار اپارتمان در افغانستان خواهد ساخت و رسانه عاجل و علی الحساب نظرخواهی در باره توزیع اپارتمان هایی را که معلوم نیست ده سال بعد ساخته خواهد شد یا نه در دستور کارش قرار میدهد به همگان معلوم است که رسانه با این کار چه هدفی را دنبال میکند.
یکی از الترناتیف ها برای صاحبنظران واقعاً مستقل آن خواهد بود که با درنظرداشت وضعیت موجود به عوض پُف کردن در سرنای رسانه های طرفین، در وبلاگ ها و فیسبوک ها تمرکز نموده ،نظریات شان را بنویسند. بگذار تا این بار رسانه ها بدنبال فیسبوک ها و وبلاگ ها روان شوند و اگر ولینعمتان این گروهها فیسبوک ها و وبلاگ ها را نیز قطع کردند، آنگاه:
خموشی عالمی دارد که در گفتن نمی گنجد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s