رها کننده فرد انتحاری از زندان شریک جرم انفجارریاست ده میباشد!

نوشته: داود سیاووش
عوامل حمله بر قلب و مغز دولت در ریاست ده را حتا افراد بیسواد و کم سواد جامعه نیز در اولین لحظه شناختند. مردم در لحظه یی که سیلاب خون بیگناهان در دریا کابل با این انفجار جاری شد، از همدیگر میپرسیدند که:
-این انتحاری راکی از زندان دولت رها نمود؟
– نعیم کوچی راکی از زندان گوانتانامو رها نمود؟
-فرزند نعیم کوچی را کی به مرحله نمایندگی پارلمان رساند؟
– فرد انتحاری حادثه شاه شهید را کی با نام جعلی از زندان رها ساخت؟
– حادثه جعل کاری در قانون اساسی را کی انجام داد؟
– پرونده سقوط کندز به کجا کشید؟
– پرونده حادثه شاه شهید چه شد؟
– از امضا کننده تفاهمنامه دند غوری چرا پرسیده نشد؟
– پرونده مکاتب خیالی به کجا کشید؟
– کابل بانک چرا از دستور روز کنار گذاشته شد؟
– آن تفاهمنامه با (ای ،اس ،ای ) را کی امضا نموده بود؟
– رحمت الله نبیل و نورالحق علومی چرا استعفا دادند؟
– سی دی که ظاهر قدیر ادعا میکرد با افشای آن حکومت سقوط میکند چه شد؟
سوالات زیادی از این قبیل در محافل غم و شادی و گردهمایی ها و محلات ازدحام مردم به گوش میرسد.این سوالات را اکثرا کسانی مطرح مینمایند که حتی سواد کافی ندارندو از برکت رادیوی جیبی شان حوادث را در دکان،خانه،هنگام کار بالای زمین و کسب و کار شنیده اند. این سوالات که در آن ریشه اصلی بحران کشور نهفته است در ذهن شنونده آن ضرب المثل وطنی را تداعی میکند که : (سیل بین عقل چهل وزیر را دارد) و این ضرب المثل وقتی بیش از همه لذت بخش و مزه دار میشود که پای وزرا و دولتمردان کشور در این ماجرا ها و سوالات بند میماند. واقعا هیچ مغز متفکر جهان نمیتواند به این سوال ساده یک هموطن دوکاندار جواب بدهد که این چندین هزار زندانی متهم به انفجار و انتحار که اکنون جبهات را در مقابل دولت رهبری میکنند چرا از زندان ها رها شدند و چه معجزه یی در کار بود که یک سرباز امریکایی با چند رهبر طالبان از حبس معاوضه شد.
انترک بازی از ستون پنجم سازی تا پاکستان ستیزی:
مردم این سیاست را خیلی کودکانه میدانند که یک روز با (ای،اس،ای) امضای تفاهمنامه اطلاعاتی بر سر زبان ها می افتد و حتی پاکستان این حق را به خود محفوظ میدارد که در رابطه به تقرر کدر های سکتور امنیتی افغانستان ابراز نظر کند و روز دیگر با تغییر 180 درجه در سیاست با پاکستان ادعا شود که قطعا دروازه های مذاکره بسته شده است. در این حال باز هم آن ضرب المثل وطنی در اذهان تداعی میشود که : (نه به آن شوری شور نه به این بی نمکی.) مردم افغانستان نه بابایی پاکستان را در افغانستان میخواهند و نه قصد حمله و دشمنی با آن را دارند. اینکه یک روز خود را به شانه پاکستان انداخته اسرار نظامی کشور به آن تحفه شود و روز دیگر برای اطفای آتش احساسات مردم راه هر نوع مذاکره و مفاهمه مسدود شود ،در واقع یک فرافگنی فریب کارانه و خرقه سالوس مزورانه میباشد که مردم از دور سیاستمداران را از درون آن شناخته و با این شعر آنان را مخاطب قرار میدهند که :
به هر طرزی که خواهی جامه میپوش
من از طرز خرامت میشناسم
سیاست ملی ،مفید و اصولی باید طرح و تطبیق شود:
باید در داخل نظام یک خانه تکانی اصولی صورت گرفته و مارهای آستین از داخل نظام دور شوند و به تمام سوالات مردم که در فوق شمه از آن انعکاس یافت پاسخهای صادقانه و شفاف داده شود. اینکه ده ها زندانی متهم به انفجار و انتحار در زندان ها به اشد مجازات محکوم اند و به کیفر نمیرسند و برعکس در دریای کابل جوی خون از عملیات انفجار و انتحار جاری میشود سوالیست که اگر ملت یکبار برای حل آن به پاخاست ،شاید قبل از عاملان انفجا ر و انتحار زندانها ستون پنجم حامیان شان را به دار خواهد آویخت.
مردم یتیم اند:
مردم در حال حاضر خود را یتیم احساس میکنند، چون آنانیکه از نام مردم به جاه و جلال و مقام و چوکی و ثروت رسیدند اکنون از مردم بریده و خط شان را از مردم جدا کرده اند و هنوز نیرو و رهبری که گردآب توفانی خشم مردم را به خروش آورد وجود ندارد. عرض و داد و واویلای مردم به گوش حکومت نمی رود. کسی که ده هزار زندانی عامل انفجار و انتحار را رها نموده خود را رهبر ملی جامیزند. کسی که در راس کشور قرار دارد ازین رنج میبرد که چرا زندانیان از یک قوم خاص باشند. کسی را که مقاومت از قله های کوه ها با طبراق تلخان به مقام حکومت رساند، اکنون هر روز سه بار دریشی عوض میکند و آن افراد لباس ژنده و ژولیده را اصلا نمی شناسد.
مخمصه جهان در افغانستان:
با افشای قتل کارمندان ( سی ، ای ،ای) در جنوب افغانستان توسط عمال ( ای، اس ،ای) خبث باطن پاکستان با امریکا کاملا آشکار شد و با این حال پاکستان با سازماندهی ستون پنجم عملا امریکا را در افغانستان به زانو آورده است. با افشا پرونده یازده سپتمبر و تقاضای هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات امریکا و باز ماندگان یازده سپتمبر مبنی بر پیگرد دولت عربستان سعودی در رابطه به حادثه یازده سپتمبر و بروز اختلافات امریکا با عربستان سعودی در رابطه به قضایای ایران، سوریه و فلسطین که استقبال سرد از اوباما در عربستان سعودی را در پی داشت . در افغانستان سه نیروی عربستان سعودی، پاکستان و امریکا در مقابل هم قرار گرفته اند که هیچیک نمیتواند دیگری را از صحنه بکشد.
سفر حامد کرزی به روسیه و تماس های خصوصی روس ها با طالبان، مراجعه دولت افغانستان به چین اظهارات اخیر سفیر هندوضعیتی را در افغانستان شکل داده که هیچ سیاستمدار و تحلیلگر اکنون به حل آن قادر نیست.
حکومت افغانستان در این مرحله دشوار چند راه حل در پیش دارد:
1- شفافیت:
اینکه رییس شورای صلح جنگ با طالب را جایز نمیداند، حامد گیلانی و حنیف اتمر به گفته رسانه ها با گروه حقانی تماس میگیرند و سر و صدای شایعات اختلاف عبدالله و غنی در رابطه به تقرر ستانکزی در ریاست امنیت و گلاب منگل در وزارت دفاع بر سر زبان می افتد و یک وکیل شورا که عملیات انتحاری را شهادت مینامد مورد مؤاخذه و محاکمه قرار نمیگیرد نشان میدهد که فضای سیاسی شفاف نیست و بحران ناشی از همین کدورت فضاست.
2- روشن شدن خط:
اینکه به عوض جنرالان ارکان حرب و مردان جبهه و مقاومت افراد معلول و معیوب در ارگان های امنیتی برگزیده میشوند سوال مغلقی را در اذهان تداعی میکند که این نیرو های جنگی آماده و با تجربه چرا در پست های تشریفاتی و یا موقعیت های انفعالی طوری قرار داده میشوند که جنرال دوستم در هر مصاحبه چند بار با عذر میگوید که اگر رییس صاحب جمهور اجازه دهد امنیت کندز را میگیرم، اگر رییس صاحب جمهور اجازه دهد به هلمند میروم، اگر رییس صاحب جمهور اجازه دهد به ننگرهار میروم، ولی کسی به او اجازه نمیدهد.
3- بازیهای اوپراتیفی:
به بحران کشیدن شمال با یک عکس، قرار دادن دو حریف در شمال برای جا خالی کردن برای نیروی سوم، قرار گرفتن جمعیت در برابر جنبش و حزب اسلامی در برابر جمعیت، طالب در برابر حزب اسلامی و بالاخره در پایان حذف همه نیروهای مقاومت شمال و مجاهدین به نفع کشور در لحظه کنونی نیست.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s