میراحمد خان کوهستانی معلمی که درسش زمزمه محبت معارف افغانستان بود

scan0003

به بهانه روزجهانی معلم
درس معلم اربود زمزمه محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را
95 سال قبل از امروز به سال 1300 خورشیدی در دامان کوه پایه های هندوکش ، در ریزه کوهستان و در یک خانواده متوسط فرزندی دیده به جهان گشود که اسمش را میر احمد گذاشتند. هنوز سه بهار زندگی را سپری نکرده بود که پدرش پدرود حیات گفت و سرپرستی این طفل یتیم به دوش مادرش ماند. مادرش بانوی با همت، دلاور، شجاع و با ایمان بود که با درک وجیبه مادری لحظهء از توجه به درس وتعلیم فرزندش فروگذاشت نکرد.
میراحمدخان قبل از شمولیت به مکتب ، نزد ملا امام مسجد قریه فقیرخان خیل اشترگرام درس هایی قرآن عظیم الشأن، پنج کتاب، دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی را فرا گرفته جهت آموزش کتابهای عربی شامل مدرسه گردید و با همصنفانی چون امیر محمد حسیب، عبداللطیف خان، عزیزالرحمان شمال، محمد ابراهیم و… در بدل فیس یک تنگه هر هفته ، کتابهای عربی، مشق و حساب را آموخت.
در سال 1315 خورشیدی نخستین بار تعلیمات رسمی را در مکتب ابتدائیه اشترگرام (ریزه کوهستان ) آغاز نمود که این فرزند یتیم از نخستین مشمولین آن مکتب بود. در آنزمان سیستم معارف طوری بود که نصاب مکاتب به ابتدائیه، اعدادیه و رشدیه تقسیم شده بود که همه دوره ها چهار ساله بود.
میر احمد خان چون کتابهای فارسی، عربی، حساب و حسن خط را خوانده بود شامل صنف دوم شد و بعد از سپری نمودن دوره ابتدائیه با اخذ درجه ممتاز به دارالمعلمین اساسی پغمان جهت فراگیری تحصیلات شمولیت حاصل نمود.
دارالمعلمین اساسی پغمان نخستین کانون آموزشی برای معلمین مسلکی در کشور بود که صنوف درسی شاگردان آن در هوتل بهار و خوابگاه شاگردانش در قصر سلام خانه پغمان بود. پروگرام درسی این کانون علمی از طرف تیمی از متخصصین ترکی تحت نظر رمزی بیگ تنظیم میشد و دارالمعلمین موصوف شاگردان مکاتب ابتدایی اطراف کابل را به صنف هفتم می پذیرفت. در دارالمعلمین اساسی پغمان از همدوره ها،همصنفان و فارغان دارالمعلمین اساسی پغمان در مراحل مختلف با میراحمد خان از ذوات محمدامان خان(سناتور) از عزت خیل ، محمداسلام خان ، محمدآصف خان و عبدالحکیم خان از گلبهار، محمدابراهیم خان از اشترگرام، عبدالقیوم خان فنر از تلشیدا، عبدالکریم خان از تپه زار، عبدالجلیل خان، عبدالغفور خان وعبدالمجید خان ازخمزرگر،جلال الدین خان و محمد یونس خان ازجمال آغه ، محمدیوسف خان از ده بابا علی، عبدالرشید خان از کوهستان، سراج الدین خان از سیدخیل، میرعبدالکریم خان معقول(سناتور) ومحمدعثمان خان ازچاریکار ،عبدالقادرخان ازجبل السراج و… میتوان نام برد
در سال 1322 خورشیدی میر احمدخان به درجه عالی از آن نهاد تربیوی فارغ و به صفت معلم میتودیست به مکتب ابتدائیه تگاب شامل وظیفه گردیده وظیفه مقدس معلمی را از سال 1322 خورشیدی با کمال امانتداری و صداقت در مکاتب تگاب، گلدره، اشترگرام، چهاردهی غوربند، سیاه گرد غوربند، تخنیک ثانوی، نسوان اشترگرام، خمزرگر و گلبهار ایفا نمود.
استاد میر احمد خان در جریان اجرای وظیفه مقدس معلمی به اخذ مدال های خدمت، صداقت و معارف نایل گردیده و با چندین تحسین نامه و تقدیر نامه مفتخر گردیده ، در رتب دولتی تا رتبه اول به اثر کار و فعالیت تعلیمی و تربیتی خویش ارتقا نموده است؛ استاد میراحمدخان در سال 1357 خورشیدی بازنشسته شد و در ماه سنبله 1377 خورشیدی داعی اجل را لبیک گفت.
روحش شاد و فردوس برین جایش باد!

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s