ولسی جرگه سرش را به سنگ فرمان میکوبد

نوشته : محمدداود سیاووش
در صورتیکه ولسی جرگه یی که دوره کارش مطابق ماده (83) قانون اساسی پس از اول سرطان سال پنجم پایان یافته وبر اساس فرمان رییس جمهور غنی تمدید شده، بر سلب اعتماد وزرا پافشاری نموده، فیصله ستره محکمه را قبول نکند، رییس جمهور غنی میتواند فرمانش مبنی بر ادامه کار پس از اول سرطان سال پنجم ولسی جرگه را پس گرفته آن را لغو کند. بنابران ولسی جرگه که، دستش زیر سنگ فرمان رییس جمهور قرار دارد، نمی تواند با فیصله دادگاه عالی مخالفت نماید. هرگاه ولسی جرگه مطابق ماده (92) قانون اساسی بخواهد وزرا را استیضاح و سلب اعتماد کند،(آنهم درغیاب) قبل از همه باید به این سوال وزرا پاسخ دهد که آیا خود ولسی جرگه مطابق ماده (83) قانون اساسی کار میکند یا نه ؟ و اگر بخواهد مطابق ماده (127) قانون اساسی اعضای دادگاه عالی را با رد فیصله شان طوری که وکلا هشدار میدهند به محاکمه بکشد ، دادگاه عالی میتواند بازهم ماده (83) قانون اساسی را شاهد بیاورد که آیا این ولسی جرگه صلاحیت آنرا دارد که در شرایطی که دوره کارش به پایان رسیده اعضای دادگاه عالی را محاکمه کند؟
اگر ولسی جرگه هشدار میدهد که مطابق ماده (90) قانون اساسی بودجه را در صورت ادامه کار وزرای سلب اعتماد شده به صفت سرپرست تصویب نخواهد کرد، باید بازهم خود ولسی جرگه به این سوال پاسخ دهد که، آیا بودجه یی را که اکنون پس از پایان دوره تقنینی به مصرف میرساند مطابق کدام ماده قانون میباشد؟ که دراین حال به نظر میرسد دوره نقش استفاده افزاری از پارلمان به پایان رسیده باشد.
بن بستی که دست و پای قوه اجراییه ، مقننه و قضاییه را در حال حاضر بسته و این قوا را در برابر همدیگر قرار داده، ناشی از بازی ضعیفی میباشد که رییس جمهور آن را راه انداخت. زدن و از صحنه کشیدن رهبر جمعیت اسلامی از پست وزارت خارجه از طریق ولسی جرگه باعث شد که در قطار صلاح الدین ربانی تعدادی از وزرا سلب اعتماد شوند و قلب قوه اجراییه از حرکت متوقف گردد. گفته میشود که صلاح الدین ربانی به خاطر عدم موافقت با تقرر نورستانی به صفت سفیر افغانستان در اسپانیا وعدم پذیرش تقاضای استعفا به این سرنوشت دچار شد. چون رییس جمهور میخواست پس از سلب اعتماد موصوف از پارلمان، آن را به صفت یک مامور مطیع و فرمانبردار در پست وزارت خارجه به صفت سرپرست نگه داشته همچو داکتر عبدالله موقعیتش را در بین صفوف جمعیت اسلامی تضعیف نماید سلب اعتماد رهبرجمعیت در پارلمان نشان میدهد که این سازمان تا چه حد در وضعیت آشفتگی قراردارد. در حالیکه در این بازی برعکس خود رییس جمهور غنی مات شد، چون اولأ صلاح الدین ربانی نه به دلیل بررسی ضعف در سازماندهی سیاست خارجی افغانستان ، بلکه بخاطر عدم پرداخت به تامینات خدماتی وزارت در بخش بودجه سلب اعتماد شده که سوالات زیادی را نزد مردم ایجاد نموده است و از طرفی با آوردن رهبر حزب اسلامی از کلکین و کشیدن رهبر جمعیت اسلامی از دروازه و کناره گیری رییس جمهور از جنرال دوستم وضعیت طوری شکل گرفته که تقابل ظاهری سه قوه در نهایت منجر به تقابل سه قوت بزرگ نظامی- سیاسی حزب اسلامی با جنبش اسلامی و جمعیت اسلامی خواهد شد.
افشاء دلایل استعفاء عبدالباری جهانی وزیر اطلاعات و فرهنگ نشان میدهد که واقعا فضای کاری در دستگاه رهبری کشور دچار بحران گردیده است. وقتی وزیر اطلاعات و فرهنگ نمیتواند در طی سه ماه بیش از یکبار و آنهم فقط برای نیم ساعت رییس جمهور را ببیند و ملاقات خود را از طریق ایمیل اجازه میخواهد و از سلب صلاحیت های خویش در تقرر کدر ها شکوه و شکایت مینماید با توجه به نزدیکی که عبدالباری جهانی با داکتر غنی میتواند داشته باشد، میتوان حدس زد که چرا نور الحق علومی از وزارت داخله و داود صبا از وزارت معادن و رحمت الله نبیل از ریاست امنیت ملی استعفا نمودند و می توان حدس زد که در فضای عدم پذیرش داکتر عبدالله به ملاقات رییس جمهور و شکایت جنرال دوستم از اینکه اوامرش را کسی در مقامات مادون تطبیق نمی کند چه وضعیت درجریان است. برای رییس جمهور غنی با این بازی موقعیت دشواری پیش آمده که از یک طرف حکمتیار متحدش نه تنها حاضر به معذرت خواهی از گذشته جنگی اش نیست بلکه خواهان خروج قوای بین المللی از افغانستان خلاف موافقت نامه چند روز قبلش با دولت افغانستان میباشد و از طرفی سازمان های جمعیت، شورای نظار، جنبش و صفوف حزب وحدت از کنار رییس جمهورغنی فاصله میگیرند. به نظر میرسد که رییس جمهور در این بازی در چال خود مات شده است و فقط یک راه برایش باقی مانده و آن اینکه در کشور حالت اضطرار اعلان کند که باز هم بازی های سیاسی از نقطه صفری در شریطی که ترامپ در لیست ملاقات (30) رییس جمهور نام رییس جمهور غنی را درج نکرده از سر گرفته شود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s