قرن بیست و یک ، یا عصر حکمروایی روبات ها درجهان

Thinking Robot --- Image by © Blutgruppe/Corbis
Thinking Robot — Image by © Blutgruppe/Corbis

نوشته : داودسیاووش
اگر روزی فرا رسد که بخاطر جلوگیری از تقلب و جعلکاری، همه شعبات حسابی و محاسبات را به روباتها بدهند و امور کنترول از اجراات و فعالیتها در هر اداره را یک روبات انجام داده، امور تنظیم ترافیک شهرها و رفت و برگشت از فرودگاه ها از طریق فلتر پونت های تلاشی کنترول، و ورود وسایط به دروازه های شهر ها را به روبات بسپارند و آنگاه در هر شهر شعبه و اداره ایجاد گردد که به جای چندین کارمند و مستخدم و کوزه آب و دیگ و کاسه و جعبه گاز طبخ غذا و بوی لوبیا و کچالوی دهلیز دفتر ها، یک روبات امور بزرگتر ین ادارات را انجام دهد.
در آن صورت معلوم نیست سرنوشت قلمانه گیران و شکرانه پذیران و رشوه گیران و اختلاسگران در کشورهایی چون افغانستان به کجا خواهد کشید؟
اگر روبات ها امور تدبیر منزل و پخت و پز و پاک کاری منازل و طبخ غذا و مشایعت از میهمان ها را به عهده گیرند معلوم نیست کار کدبانو ها و شهربانو ها به کجا خواهد کشید؟
رسانه ها میگویند که در جاپان حتی جوانان همسرانشان را از میان روبات ها انتخاب میکنند و با این حال دانشمندان تلاش دارند روبات هایی بسازند که قدرت تولید مثل نیز داشته باشند. گزارشاتی در رسانه ها منتشر میشود که این روبات ها گویا تمام مراحل فعالیت انسان را به طور موفقانه انجام میدهند و فقط درد را احساس نمی کنند، که اگر روباتی ساخته شود که درد را احساس کند در پیامد این مراحل عاطفی ، درک دوستی و حب و بغض نیز نزدش پیدا خواهد شد.
یک نگاه گذرا به این تحولات و انکشافات علمی نشان میدهد که فرجام نامیمونی در انتظار بشر میباشد. وقتی روبات به صفت داکتر، عملیات، معاینه و تشخیص را دقیق تر از انسان اجرا کند، وقتی روبات کنترول از فرود گاه ها ، تنظیم پرواز هواپیما ها و تنظیم حرکت مترو ها و خطوط زیر زمینی، روی زمینی و هوایی را بهتر از انسان انجام دهند، وقتی روبات ها محاسبات بودجه و تخصیص سالانه، ماهانه، ربع وار،ماهوار و حتی روزانه کشور و امور بانکداری را بهتر از انسان انجام دهند، وقتی روبات ها پخت و پز غذا و امور تدبیر منازل را موفقانه تر از انسان به منصه اجرا بگذارند، وقتی روبات ها امور کشفیات کیهانی را بهتر از انسان انجام دهند، وقتی روبات ها امور امنیتی ،دفاعی و جنگ را در زمین و هوا جسورانه تر و پیروزمندانه تر از انسان به پیش ببرند ووقتی…
معلوم نیست در آن صورت سرنوشت انسان به کجا خواهد کشید؟ و آیا انسان تنها ترین و بیچاره ترین موجو د کره زمین نخواهد شد؟ گفته میشود که در مقدمه این روند در جاپان روبات هایی شبیه روءسای ادارات ساخته شده که در جوار دفتر رییس اداره دفتر شان میباشد و مراجعین قبل از رفتن نزد رییس به روبات مراجعه نموده عرض حال خود را برایش مینمایند که رییس اداره بر مبنای برخورد های روبات اجراات خود را با عارض عیار میسازد . در این حال میتوان مقدمه نزول انسان در موقف معاون روبات را در این کشور مشاهده نمود. وقتی بارک اوباما به جاپان سفر کرد یک روبات اورا به مسابقه فوتبال دعوت کرد. شنیده میشود که باری در امریکا روبات شوق عضویت کنگره را نموده در خواست عضویت را به کنگره سپرد، ولی سناتوران امریکایی با ترفندی که در فورم عضویت روبات مبنی بر درج ولد و ولدیت آن به کار بردند روبات را از بعد منطقی قناعت دادند که شرایط عضویت در کنگره را متکی بر نقض خانه پری فورم عضویت ندارد.
اما اگر این روبات روزی قدرت تولید مثل پیدا کند و ولد و ولدیت خود را معرفی کند در صورتی که آن اخلاف از جنس روبات باشد وقدرت بیدارشدن خارج کنترول انسان را داشته باشد. آنگاه کار بشر در کره زمین به پایان رسیده و عصر حکمروایی روبات ها آغاز خواهد شد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s