اعوجاج مبهم جنگ افغانستان

نوشته: محمد داود سیاووش
در حالیکه رسانه ها از ارتباطات طالبان با روسیه و ایران سخن میگویند و در مقابل اتحادیه اروپا تماس گرفتن مستقیم با طالبان را به مفهوم تضعیف دولت افغانستان میخواند، پس از شایع شدن این خبر که گویا طالبان به دلیل موقعیت ضعیف شان حاضر به مذاکره با دولت افغانستان شده اند منابع طالبان هر نوع مذاکره با دولت افغانستان را تا وقتیکه قوای بین المللی از افغانستان خارج نشود ردکردند. این طالبان از مهمانخانه های قشنگ قطر که در بهتر شرایط معیشتی با حمایت پولی (!) زیست میکنندو با بگواژ و برخی حلقات در افغانستان ارتباط دارند، هنگامی این اظهارات را منتشر کردند که رییس جمهور غنی اخطار داد که آنان را مانند شیر خواهد خورد.
موقف واحد دولت های افغانستان و هند در برابر پاکستان:
سرتاج عزیز در حالیکه شکایت نمود که هنگام ورود در کنفرانس قلب آسیا چند دقیقه در میدان هوای دهلی منتظر موتر ماند، در هوتل اقامتش به کسی اجازه ورود برای ملاقات با وی داده نشد و اجازه نیافت کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه کنفرانس قلب آسیا دایر کند ،درمقابل در تالار کنفرانس رییس جمهور غنی کمک پنجصد میلیون دالری پاکستان را رد کرد و همزمان نراندرا مودی حاضر شد در کشیدن خط هوایی مستقیم تجارتی از کابل به دهلی از فراز پاکستان با افغانستان کمک دولت هندوستان را اعلام کند. پرویز مشرف حادثات کنفرانس قلب آسیا را برای پاکستان آبرو ریزی و توهین خوانده و حنا ربانی این عکس العمل را به جواب فرصت هایی خواند که افغانستان برای پاکستان داد اما پاکستان در روابط دو کشور از آن استفاده نکرد و سرتاج عزیز سخنان رییس جمهور غنی را خطاب به پاکستان حتی خطاب غنی به پاکستان در سرزمین دشمن پاکستان و برای شنیدن رهبران هند خواند.
پس از کنفرانس قلب آسیا هیات های بلند پایه پاکستان و امریکا به دو کشور سفر نموده پشت درهای بسته ملاقات سری انجام دادند و پس از کنفرانس قلب آسیا رییس جمهور اوباما گفت: که امریکا طالبان را شکست داده نمی تواند و جنگ سی ساله افغانستان را جزیی از زندگی مردم افغانستان خواند.
دستآورد ها و ضعف های دولت افغانستان:
رییس جمهور غنی که با گشودن راه های آقینه و چابهار سر انجام افغانستان را از زندان انحصاری پاکستان رها ساخت هر گاه بتواند راه آهن را از طریق واخان از چین ، از طریق شیرخان بندر از تاجکستان وارد کشور ساخته و بنادر اسلام قلعه، تورغندی ، آقینه، شیرخان بندر، سپین بولدک و تورخم را در داخل کشور از طریق راه آهن به هم وصل کند افغانستان قطعا به شاهراه ارتباط افسانوی راه ابریشم مبدل شده و هر کشور دیگر ی منجمله پاکستان آنگاه در بهبود روابطش با کابل فکر خواهند کرد، اما بزرگترین ضعف سیاسی حکومت رییس جمهور غنی در تحقق سیاست داخلی میباشد که نتوانسته یک سیاست روشن در قبال اقوام و ملیت های باهم برادر افغانستان اتخاذ کند و با استفاده افزاری از افراد و اشخاص روز به روز فاصله مرد م از حکومت بیشتر میشود.
از جانبی بحران بزرگی دامنگیر قوای ثلاثه نظام گردیده و حتی حکومت وحدت ملی را در لحظه کنونی فلج ساخته،ً قوه اجراییه نظر ولسی جرگه را در رابطه به کمیسیون انتخابات ، توزیع شناسنامه های برقی و سلب اعتماد وزرا نادیده گرفت و اعتبار ولسی جرگه اکسپایر شده را جداً نزد مردم زیر سوال برد. قوه قضاییه نتوانست موضع روشن در قبال موضوع سلب اعتماد وزرا اتخاذ کند و کار مبارزه با فساد از پایین ترین سطح یعنی پنجاه هزار افغانی شروع شد که مفهوم خاک زدن به چشم مردم را دارد.
با این حال هرگاه جامعه جهانی مانند کشور سویدن کمک هایش را به دولت افغانستان مشروط به گزارش نمایندگان دولت در قبال چگونگی تحقق سیاست داخلی و قومی افغانستان سازد، حکومت وحدت ملی به چالش بزرگی مواجه خواهد شد.
سیاست نا معلوم امریکا:
بارک اوباما پس از شانزده سال جنگ با طالبان به صراحت اعلام نمود که امریکا توان بلند نمودن سنگ جنگ افغانستان با طالبان را ندارد و با این حال در شرایطی که دوره کار اوباما به پایان رسیده معلوم نیست ترامپ با گزینش شجاعترین جنرال چهار ستاره امریکا به صفت وزیر دفاع در قبال وعده های کمپاین انتخاباتی اش مبنی بر مبارزه با دهشت افگنان و رهایی شکیل افریدی طی دو روز چه خواهد کرد؟ و اینکه چرا ترامپ قبل از تکیه زدن بر کرسی ریاست جمهوری آنقدر صمیمانه و گرم با نواز شریف صحبت نمود و مردم پاکستان را مورد نوازش لفظی قرار داد کسی دلیل آنرا در حال حاضر نمی داند و معلوم نیست در فردا چه واقع خواهد شد؟
در وضعیتی که طالب رها شده از زندان به صفت کارگر در پایگاه هوایی بگرام استخدام میشود و با وجود اطلاعات نیروهای امنیتی افغانستان و هشدار خطر از وی تا روزی که در بگرام مرتکب انفجاری نشده مجال رفت و آمد در آن پایگاه برایش داده میشود و به اطلاعات دولت افغانستان اصلا اهمیت داده نمیشود بازهم هیچکس نمی فهمد چه معمای درفردای این جنگ قرار دارد وآیا موضع امریکا در شرایط نزدیکی کابل به دهلی ، تمایل پاکستان به روسیه وچین ، نزدیکی طالبان به ایران وروسیه وگذاشتن سنگ سنگین جنگ با طابان ازطرف اوباما به زمین به چه معنی خواهد بود؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s