فرجام حکومت دیوال ها و ان دیوال ها

dostum-criticize-ashraf-ghani
فرجام حکومت دیوال ها و ان دیوال ها
نوشته: محمد داود سیاووش
حتی فردی که هیچگونه علاقه به سیاست نداشته ، سواد ندارد واز بام تا شام به فقیرانه ترین شکل در پی پیدانمودن یک لقمه قوت لایموت فرزندانش در کوچه ها و خیابان های شهر سرگردان است نیز اکنون ازبرکت گوش دادن به اخبار رسانه ها از رادیوی کوچکش میداند که معنی استقبال مسلحانه در آوردن زرداد فریادی به پایتخت و همزمان تدارک اسناد بدنام کننده برای جنرال دوستم و سلب اعتماد رهبر جمعیت از پست وزارت خارجه از طریق پارلمان و کنار گذاشتن برادران احمد شاه مسعود از معاملات مخفی و سلب صلاحیت داکتر عبدالله و در رقابت قرار دادن و دور زدن لقب قهرمان ملی از نام احمدشاه مسعود چیست و کشور به کدام سو در حرکت است؟
رییس جمهور غنی با هشتاد مشاور به اعتراف رسمی و یک صد و چند مشاور به گزارش رسانه ها و داکتر عبدالله با چهل مشاور به اعتراف رسمی و یکصد و چند مشاور به گزارش رسانه ها، با کشیدن حصار بلوک های مضحک سمنتی دیوار ها از چهارراهی ملک اصغر تا چهارراهی فواره آب و پل محمود خان و کلوپ عسکری و تا وزارت صحت عامه و رادیو تلویزیون دولتی و چهارراهی زنبق طلایی متصل به دیوار دفتری که در آن نجیب زندانی بود، معلوم نیست در این زون سبز با این تشکیلات پندیده و متورم مشاوران که حتی تعدادشان به تعداد اعضای پارلمان سر میزند مصروف تمرین الفبای کدام باب صرف به سبک طالبان صرفی میباشند. در حالیکه در خارج این حصار بلوک های سمنتی و دیوار ها محشری از داد و واویلای مردم از مظالم و ستم نظام حاکم ، به افلاک بالاست و دست ها برای نجات از این ظلم و ستم و بی عدالتی و ناروا و رشوه و اختلاس و زورگویی به سوی قاضی الحاجات و مالک عرش و کرسی و سماوات در دعاست.
در تازه ترین گزارش پس از شکستن قلم و نشان دادن بکس جیبی نمایندگان سازمان ملل در کابل و واکنش تند محافل ملی و بین المللی از ناکامی حکومت افغانستان، اینک سر منشی سازمان ملل در گزارشش به شورای امنیت آن سازمان تصویر تاریکی از اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان ارایه کرده است. در گزارش بانکی مون به تنش های موجود فی مابین رییس جمهور غنی، رییس اجراییه عبدالله و معاون اول رییس جمهور جنرال دوستم اشاره شده و گفته شده که دوسال حکومت وحدت ملی شاهد کدام رویداد عمده نبوده است.
در این گزارش آمده که شمار درگیری های مسلحانه از جنوری تا اکتوبر 2016 در مقایسه به همین مدت سال گذشته بیست و دو در صد افزایش را نشان میدهد.
در گزارش گفته شده که قوای امنیتی تنها توانسته اند مراکز ولایات افغانستان را در کنترول خود نگهدارد.درحالیکه در مقابل طالبان در سراسر کشور قوای امنیتی را با مشکل مواجه ساخته و حتی تلاش کردند تا مراکز ولایات هلمند،ارزگان،فراه و کندز را به تصرف خود بیاورند.
این گزارش در حالی منتشر میشود که کشورهای اطراف افغانستان چون روسیه، پاکستان و چین در نظر دارند نشستی را بدون حضور دولت افغانستان برگزار نمایند. روسیه طالبان را گروه سیاسی میخواند و ایران ارتباط با این گروه را انکار نمی کند و در همین حال بارک اوباما چندی قبل گفت ایالات متحده طالبان را شکست داده نمی تواند و جنگ جز زندگی سی سال مردم افغانستان میباشد وباز در همین حال در وضعیتی که همگان گوش به آواز ترامپ رییس جمهور آینده امریکا میباشند به نوشته رزاق مامون ترامپ میگوید:( تا هزار سال دیگر هم به افغانستان دموکراسی نمی رسد)
در چنین شرایط دشوار در حالیکه شایعات سقوط مارجه در رسانه ها میپیچد شورای امنیت به عوض بررسی مکتوب تخلیه مارجه شکایت ایشچی را روی میزگذاشته ورییس جمهور در باره قیرشدن سرک مقابل سرای شهزاده به صفت موضوعات مهم فکر میکند و خبر زندانی بودن زرداد ار طریق اخبار8شب همان شب رد میشود و به قضیه نکاح همزمان دوخواهر توسط یک زورمند اصلا پرداخته نشده نادیده گرفته میشود.از همینجاست که میتوان تصور نمود که در کلیه ابعاد، فضای بی اعتمادی کشور را فراگرفته و نیروهای سیاسی مانند روزهای آخر حکومت نجیب دچار سراسیمه گی و آشفته گی میباشند.
ناظرین سیاسی که از دور این جریانات پارادوکس را از زمان سقوط شاه تا داود وتره کی وامین وکارمل ونجیب و ملاعمر وانتقال جبری مجددی وربانی وکرزی نظاره میکنند به این باوراند که درافتادن غنی با دوستم به معنای پایان عمر حکومت وحدت ملی میباشد.چون آن دوره از نظر تاریخی سپری شده که ازبیک در اردو فقط اردلی می شد وهزاره اجازه شمولیت در عرصه نظامی را نداشت.
تجربه نشان داده با توجه به کاریزمای بزرگی که دوستم درمیان اقوام ازبیک وترکمن دارد کسانی چون گلم جم درزمان نجیب ،اکبربای در زمان کرزی واینک ایشچی آنهم بااین اتهام مضحک در زمان غنی هرگزجای دوستم را پر کرده نمیتوانند.
جای تعجب آنست که سفرای شش کشورغربی چرا از ماجرای ایشچی نظر به حادثه به نکاح آوردن همزمان دو خواهر، بیشتر نا راحت اند. وضعیت مغلق نظامی سیاسی کشور نشان میدهد که موضع گیری به طرفداری رییس جمهورغنی وبرعلیه جنرال دوستم معاون اول در حال حاضربه نفع امریکا نیست.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s