آخرین میخ بر تابوت اعتبار پارلمان و قانون کوفته شد

نوشته : محمد داود سیاووش

اینکه بار اول با تمدید دوره کار ولسی جرگه یا مجلس نمایندگان در ماورای قانون از زاویه منافع مادی وکلا مجلس را حکومت زمینگیر ووجهه و اعتبار ولسی جرگه قصدا پایین آورد و برای صحه گذاری و تایید وزرا و مقامات مورد تصویب پارلمان ادامه کارش  ، در خلای قانونی تحمل شد، از همان روز نقش و اهمیت این رکن قانون گذار به سطح رکن صحه گذار بر اجراات و فعالیتهای دولت نزول و افول کرد . در گام بعدی با بی اعتنایی حکومت به سلب اعتماد وزرا ، دومین ضربه کاری برای بی اعتبار ساختن این رکن قانون گذار وارد شد و در مرحله نهایی با هشدار به همایون همایون مبنی بر کشیدن استیضاح وزرای سکتور امنیتی از اجندای ولسی جرگه و تهدید به لغو ولسی جرگه وقرائت مکتوب مبنی بر غیر  قانونی بودن استیضاح ،در جلسه استیضاح  ضربه سوم هنگامی بر ولسی جرگه وارد شد که عملا این رکن مستقل بر اساس فرمان رییس جمهور کار خود را در سال هفتم و در خلای قانون آغاز نموده است. با پافشاری وکلا بر استیضاح وزرای سکتور امنیتی سومین ضربه کاری با  لغو سفررییس ولسی جرگه به خارج و تغییر 180 درجه یی فضای مجلس وارد گردید. کف زدن وکلا به تایید از وزرایی که قرار بود یک روز قبل آنان را  سلب اعتماد نمایند یک تراژیدی- کمیدی در تاریخ شورای ملی افغانستان میباشد، که هرگاه ادعای آقای بشر دوست را در تغیر نظر وکلاو گزارشات برخی رسانه ها مبنی بر رشوه دهی از پولهای اوپراتیفی به وکلا را در کنار آن بگذاریم آخرین میخ بر تابوت قوای مقننه افغانستان کوفته شد و تشت رسوایی حکومت وحدت ملی با آن از بام افتاد.

افتادن قوای زخمی سه گانه دولت به جان هم ،و باج گیری و حق السکوت گیری از همدیگر پایه های نظام را تا سطح یک نظم تعاملی  پایین آورده  متزلزل ساخت و عوامل سقوط نظام را از داخل با انفجار عقده های نگفته و تقابل نیروهای داخل نظام طوری مساعد میسازد که دوران به جان هم افتادن اعضای بیروی سیاسی و دارالانشای زمان نجیب و تره کی را به یاد می آورد. درحال حاضر که پارلمان زخمی تاریخ گذشته و ناتکمیل از نظر عضویت شوراهای ولسوالی با حکومت ماورای قانون و بی تعریف و بدون اعتبار نامه نتایح انتخابات ساخت جان کیری و وزرای سلب اعتماد شده به جان هم افتاده اند، از نظر عواقب سیاسی برای کشور خیلی خطرناک میباشند.

برای وکلای ولسی جرگه  در حال حاضر دو راه باقیمانده، یا به صفت وکیل الدوله ها با صحه گذاری بر اجراات حکومت به کارشان ادامه دهند و یا داوطلبانه دروازه ولسی جرگه را ببندند که در صورت وکیل الدوله شدن حتی با معاشات صد هزار دالری و اخذ امتیازات و موتر های زره عطای عضویت در ولسی جرگه به لقایش نمی ارزد.

گفته میشود که فشار و عصبانیت رییس جمهور غنی بر همایون همایون برای آن بوده که کرسی وزرای سکتور امنیتی در میز ملاقات قریب الوقوع میان هییات شورای امنیت ایالات متحده و شورای امنیت افغانستان خالی نماند و از جانبی برخی به این باور اند که با توجه به گزارش اعضای مجلس نمایندگان مبنی بروضعیت فاجعه بار دو هزار کشته و بیست هزار زخمی سر باز و افسر امریکایی در جنگ افغانستان و مصرف هشتصد میلیارد دالر امریکا در افغانستان، کمر آن کشور  درجنگ افغانستان خم شده وبه نحوی زمینه سازی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان میشود واز اینکه در رابطه به اشتراک در کنفرانس مسکو پیرامون افغانستان هنوز میان وزیر خارجه و مشاور شورای امنیت زبان مشترک وجود ندارد و ایالات متحده از اشتراک در کنفرانس قریب الوقوع مسکو پیرامون افغانستان ابا میورزد به نظر میرسد رییس جمهور غنی مترصد است که بعد از ملاقات با هییات امریکایی در کابل و روشن شدن سیاست ترامپ در افغانستان متحولهای گوناگون را به صفت الترناتیف ها روی میز خود داشته باشد. تداعی وقراین وضعیت چنان نشان میدهد   بی حوصله گی که در برابر آزادی بیان در افغانستان حکومت نشان میدهد و در امریکا نیز ترامپ رسانه های آزاد را حتی به کلمات توهین و تحقیر آمیز مخاطب قرار داده خود را در جنگ با رسانه ها وانمود میسازد از یک زاویه باید مورد ارزیابی قرار گیرد و از بعد دیگر با توجه به فشاری که از طرف کنگره و شهرداری های برخی ایالات  درامریکا در برابر طرح های ترامپ وجود دارد ، در افغانستان نیز شورای ملی را در وضعیتی قرار میدهند که باید فقط دنباله رو حکومت باشد لاغیر .

به هر حال تا وقتیکه سیاست امریکا در رابطه به افغانستان روشن نشود و این معادله راه حل پیدا نکند که:

چرا اداره ترامپ فقط با القاعده و داعش میجنگد نه با طالب ؟ درحالیکه مشاور شورای امنیت افغانستان میگوید میان طالب و داعش فقط تفاوت نام وجود دارد و چرا ضمیر کابلوف میگوید: طالبان نیروی جهادی نه، بلکه نیروی سیاسی هستند وروسیه با آنان ارتباط دارد، هیچ راه حلی در لحظه کنونی برای پایان جنگ افغانستان به نظر نمی رسد.

.این وضعیت در حالی سیر مبهم دارد که در افغانستان حتی امکان تدویر لویه جرگه از نظر قانونی وجودندارد و در داخل کشور حامد کرزی بر ضد امریکا رجز میخواند، رولاغنی معاون اول ریاست جمهوری را حبس خانه گی میخواند و چین در سرحدات افغانستان مانور های نظامی راه می اندازدو دیوار آهنی بنا میکند، روسیه با طالبان رابطه نزدیک برقرار کرده، پاکستان رهبران طالبان را برای مذاکره به اسلام آباد فرا میخواند و ایران قرار است سد دفاعی در برابر امریکا از طالبان بسازد و در جنوب (سنبلی) ها در لباس طالب بر ضد طالب میجنگند و پاکستان در خط دیورند دیوار بنا میکند.

در چنین وضعیت پیچیده در شهر کابل دولتمردان بنا بربی تجربه گی یا به دستور دیگران از درون حصار های کانکریتی  علیه همدیگر رجز میخوانند ومورال  قوای مسلح و مردم را خراب میسازند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s