آلمان در حالت شوک و شگفتی

تبصره:

به مشکل کسی می توانست فکر کند که تشکیل حکومت در آلمان ناکام می گردد. هنوز کاملاً معلوم نیست که آینده دولت چه می شود. هر چیز، از تشکیل یک حکومت اقلیت تا انتخابات جدید ممکن است. تبصره ای از اینس پوهل از برلین در این مورد.

Deutschland Sondierungsgespräche in Berlin | Merkel (picture-alliance/dpa/M. Kappeler)

پس از «برگزیت» یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و روی کار آمدن دونالد ترامپ، حال این حادثه اتفاق می افتد: انگلا مرکل دست کم عجالتاً در تشکیل یک حکومت ناکام گردید. در آلمان با ثبات و از نگاه اقتصادی چنین موفق، در کشوری که در قلب اروپا واقع شده و نیروی محرکه اتحادیه اروپا می باشد، دقیقاً هشت هفته پس از انتخابات عمومی، کاملاً معلوم نیست چه می شود.

اندکی پیشتر در نیمه شب، کرستیان لندر رئیس حزب دموکرات آزاد (اف دی پی) از مذاکرات بیرون می رود. شعار وی اینست: نبودن یک ائتلاف حکومتی، بهتر از نوع غلط آن است. این کلمات موجز مقدم بر مذاکرات دشوار برای چیدمان بالقوه در جهت تشکیل حکومت می باشد، که از همان ابتدا بیشتر یک اتحاد اجباری به نظر می رسید تا یک ازدواج عاشقانه؛ و این به پایان تلخی در جزئیات منجر شد و قادر نگردید تا از تفاوت های میان شرکت کنندگان در این مذاکرات یک ارزش اضافی به وجود آورد.

حزب محافظه کار راستگرای بدیل برای آلمان در پارلمان

Ines Pohl Kommentarbild App (DW/P. Böll)

اینز پول مبصر دویچه وله

برای اولین بار حزب محافظه کار راستگرای بدیل برای آلمان (آ اف دی) در پارلمان فدرال یا بوندس تاگ راه یافته است و این تاکنون گزینه های مرسوم برای تشکیل حکومت را به شدت دچار چرخش گردانیده است. کدام راه حل آسانی برای این پارلمان وجود ندارد که اکنون در آن هفت حزب نماینده دارند. انگلا مرکل صدراعظم آلمان فدرال مجبور بود بعد از ۱۲ سال حکومت، به این مذاکرات برای تشکیل ائتلاف تن بدهد. حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی)، با وجودی که قوی ترین حزب در پارلمان است، قبلاً تشکیل یک ائتلاف بزرگ جدید را رد نموده بود؛ چون در آن کدام موضع قدرت واقعی برایش  نمی دید.

مرکل، به دلیل تقسیم خراب دیدگاه ها در حزبش ضعیف شده بود و نقش وی تنها به حیث یک میانجی بود، بنابراین، وی ناکام گردید. از قرار معلوم در پایان، حزب دموکرات آزاد (اف دی پی) بود که مانع شد تا مرکل یک روایت تازه بیابد؛ یعنی یک فکر نو برای یک اتحاد حکومتی پروش بدهد که بر بدیهیات ثابت شده نه، بلکه به طور شجاعانه و انگیزنده با اندیشه های جدید به واقعیات سیاسی تازه بپردازد.

سیاست پناهجویان در مرکز قضایا قرار داشت

در مرکز مناقشات طرز برخورد با بحران پناهجویان قرار دارد. سیاست لیبرال مرکل در قبال پناهجویان، موجب نیرومند گردیدن حزب بدیل برای آلمان (آ اف دی) گردید و در پایان تشکیل یک حکومت جدید دقیقاً به دلیل آن ناکام شد.

البته این به تنهایی به معنای اثبات آن نیست که کمک به افراد نیازمند غلط است، بلکه موفق نگردید تا حمایت از دیگران تهدیدی برای خودش نگردد. این ناکامی در حکومت سازی نشان داد که آلمان نیز در آستانه یک تغییر قرار دارد و حتی موفقیت اقتصادی نتواسته ترس مردم را از آینده ای زایل گرداند که در آن پناهجویان بتوانند به سرعت در یک دنیای جهانی شده نا مطمئن، به حیث یک عنصر اساسی قابل توجه مطرح شوند.

امروز دوشنبه بیدار شدن از خواب نه تنها برای آلمان، بلکه برای تمام اروپا یک شوک بود؛ زیرا اکنون برای چندین هفته و یا شاید ماه ها وضعی نا معلوم فراروی ما قرار داشته باشد.

 

اینز پول/ ر.ر

dw

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s