جنرال دوستم در برگشت به کشور باید با احتیاط عمل کند

نوشته : محمد داود سیاووش

درحالیکه علیه فرمانده نظام الدین قیصاری با سه هزار مرد مسلح مربوطش اقدامی صورت گرفت که منجربه دستگیری وی شد ، درشرایط بحران اعتماد با برگشت جنرال دوستم به پایتخت  نیز هر لحظه میتواند این سناریو تکرار شود.

اگر جنرال دوستم به کابل بیاید باید به حد کافی نیرو های وفادار به وی قبل از ورودش در پایتخت به نقاط استراتیژیک افراز شوند در غیر آن هر لحظه امکان حمله بر وی وجود دارد که آنگاه با یک فیر وضعیت کشور برای همیش از کنترول خارج خواهد شد .بهتر آنست که جنرال دوستم به یکی از ولایات جوزجان ، سرپل یا فاریاب در مرحله اول برگردد و جلسه ایتلاف نجات نیز در مقر جنبش در شمال دایر شود .

حالا که دیده شد فرمانده قیصاری نیزمیتواند در غیاب جنرال دوستم برای حکومت وحدت ملی  باعث درد سر های بزرگی شود، بهتر آنست که در چند ماه آینده که به عمر حکومت وحدت ملی باقی مانده رئیس جمهور غنی با معاون اولش به یک تفاهم صلح آمیز رسیده زبان مشنرک پیدا کنند . در غیر آن  با توجه به اعتراضات خیابانی در ولایات جوزجان ، سرپل ، فاریاب ، بلخ ،سمنگان، کندز ، تخار، بدخشان ، بغلان وغیره ومسدود شدن بنادر شیرخان ،حیرتان وآقینه ، ایالات متحده  باید ملتفت شده باشد که هیچیک از طرفین توان از صحنه کشیدن طرف مقابل را به زور از میدان رقابت ندارند . بنابران مردم افغانستان از جامعه جهانی  به خصوص ایالات متحده ،رئیس جمهور غنی و جنرال دوستم معاون اول  ریاست جمهوری میخواهند که با توجه به تجارب درد ناک وفاجعه بار  دهه هفتاد خورشیدی نگذارند احمدزی دوم تجربه تلخ احمدزی اول را با اشتعال فاجعه بار جنگ درکشور تکرار کند .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s