وضعیت بحرانی مهاجران افغان وسایر مهاجران در بوسنیا

 

نویسنده ناصر احمدی آخرین تغییرات : 03/08/2018

شمار زیادی از مهاجران گیرمانده در بوسنیا مدعی اند که ازسوی پولیس مرزی کرواسیا مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. این مهاجران که در یکی از جنگل های شهر مرزی «ولیکا کلادوشا» ــ این شهر جر قلمرو مرو بوسنیا است ــ در خیمه ها بسر میبرند و از هوای گرم و شرایط «بی نهایت بد» زندگی شان در این کشور شکایت دارند.

 

اینجا یکی از مناطق مربوط به «ولیکا کلادوشا» شهر مرزی بوسنیا و هرزگوینا با کرواسیا ــ کشور عضو اتحادیه اروپا ــ است. در این کمپ که از خیمه های پلاستیکی و پارچه ای تشکیل شده، دست کم ۵۰۰ مهاجر زندگی می کنند. بیشتر آنان شهروندان افغانستان، ایران، پاکستان، سوریه، عراق، مراکش و الجزایر می باشند. این مهاجران می خواهند وارد کرواسیا شوند و از آنجا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا بروند. اما این کار برای مهاجران خیلی ساده نیست.

یکی از خانم های مهاجر افغان که با مهاجر نیوز مصاحبه کرده، اما می خواهد اسم و چهره اش محفوظ بماند، با کودکانش در یکی از این خیمه ها بسر میبرد. او از شرایط بد زندگی در این‌جا می گوید: « ببینید ما در چه حالتی قرار داریم. هر طرف کثافات، تشناب ها در وضعیت بد، زندگی سختی را در این‌جا می‌گذرانیم. در اروپا چه کسی در دیگدان دیگ پخته می کند؟ ما این کار را می کنیم زیرا چاره‌ای نداریم. سه سال می شود که کودکانم از درس و تحصیل محروم مانده اند. کجاست حقوق بشر؟»

 

این خانم یک زن افغان است و دو طفل دارد. اطفال او از رفتن به مکتب محروم اند. عکس از: ناصر احمدی.

این خانم یک زن افغان است و دو طفل دارد. اطفال او از رفتن به مکتب محروم اند. عکس از: ناصر احمدی.

 

نیروهای مرزی کرواسیا با مهاجران برخورد بسیار «خشن» دارد. اکثر این مهاجران چندین بار سعی کرده اند که با استفاده از راه های غیرقانی وارد کرواسیا شوند، اما موفق نشده اند. شماری از آنان مدعی اند که پس از بازداشت شدن توسط سوی نیروهای مرزی مورد لت و کوب نیز قرار گرفته اند  و به زور به بوسنیا بازگردانده شده اند. این مهاجران همچنان مدعی اند که نیروهای مرزی کرواسیا حتی پول و تیلفون های شان را از آنان گرفته است.

 

برخی از پنجاهجویانی که در زیر این خیمه ها زندگی می‌کنند، حتی خواسته اند که در کرواسیا پناهنده شوند، اما ظاهراً این کشور آنان را به عنوان پناهجو ثبت نکرده و بلافاصله اخراج شان کرده است.

 

عبدالعزیز یکی از مهاجران افغان در بوسنیا به مهاجر نیوز گفت: « تقریباً پنج سال می شود که از افغانستان خارج شده ام و دو- سه ماه می شود که این‌جا هستم. وضعیت بسیار خراب است. نه نان است و نه آب. او افزود: « زمانی که به کرواسیا داخل می شویم پناهندگی نمی دهند، مهاجران را لت و تیلفون های شان را خراب می کنند.»

مهاجران شرایط سخت را در هوای گرم تحمل می‌کنند عکس: ناصر احمدی.

مهاجران شرایط سخت را در هوای گرم تحمل می‌کنند عکس: ناصر احمدی.

 

میلاد کامکار یک پناهجوی ایرانی است که به گفته خودش سه ماه پیش ایران را به دلیل نبود زمینه‌های کاری ترک کرده و به بوسنیا آمده است. او همچنان از تجاربش در مسیر کرواسیا به مهاجرنیوز حکایت می‌کند: « سه بار تلاش کردم وارد کرواسیا شوم. بار اول تیلفونم را گرفتند، بار دو آن را شکستند. زمانی که ما را از ماشین/موتر پیاده کردند و می‌خواستند اخراج کنند، با چوب و چماق ضرب و شتمم کردند. بدنم کوفته است. او افزود: « به چشمان مان اسپری فلفل/مرچ پاشیدند، نفس کشیده نمی توانستیم. نمی توانستم چیزی را ببینیم.»

 

عبدالعزیز یکی از مهاجران افغان. عکس از: ناصر احمدی.

عبدالعزیز یکی از مهاجران افغان. عکس از: ناصر احمدی.

 

تا هنوز پولیس مرزی کرواسیا در مورد این اتهام‌ها موضع اش را اعلام نکرده است. مسیر بالکان از اوایل سال ۲۰۱۶ بسته شد و شمار زیادی از پناهجویان که قصد رفتن به کشورهای پیشرفته اروپایی را داشتند، در مسیر راه مهاجرت گیرماندند. به تازگی آنان مسیر تازه‌ای را کشف کردند. این افراد از یونان به آلبانی، مونترو و بوسنیا می‌روند و از آن طریق می خواهند وارد اتحادیه اروپا شوند. براساس آمار‌های موجود از آغاز امسال تاکنون دست کم هشت هزار مهاجر در بوسنیا ثبت شده اند. هرچند این کشور چند کمپ برای مهاجر ایجاد کرده، اما آنان ظرفیت پذیرش این همه مهاجر را ندارند. از این رو در بخشی‌های از این کشور مهاجران در خیمه ها و حتی روی خیابان‌ها می‌خوابند

مهاجرنیوز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s