میزان آبیاری گلهای خانگی

 

#چقدر_به_گلدان_آب_بدهیم

 

آب دهی گلدان و گیاهان برای بیشتر افرادی که در خانه گل و گیاه دارند، یکی از معمول ترین مشکلات است و نمیدانند واقعا چقدر باید به گیاه شان آب بدهند و چند مرتبه یک بار این کار را انجام دهند. در واقع مرز باریکی بین خاک خشک، تشنه (drought) و خاک تر، اشباع (soggy) وجود دارد و هر دو حالت برای سلامت گیاه مضر است.

تابستان سخت ترین زمان برای آب دهی درست به گلدان برای افراد تازه کار است. برخی از نکات و توصیه ها به شما کمک میکند بفهمید چه زمانی باید به گلدان تان آب بدهید. برخی ابزار ها مانند رطوبت سنج خاک نیز برای اندازه گیری رطوبت خاک گلدان مفید هستند.

 

#بهترین_زمان_آبیاری_گلدان

 

#کی_به_گیاه_آب_بدهم؟

 

گیاهان گلدانی سریعتر از گیاهانی که در زمین کاشته شده اند، خشک میشوند. فضای کوچک خاک و ساختار گلدان باعث میشود رطوبت بسیار کمی در خاک ذخیره شود. به طور کلی اوایل صبح یا اوایل شب بهترین زمان برای ابیاری گلهای خانه است چون در این زمان گیاه فرصت دارد پیش از این که گرمای روز آب را تبخیر کند، آن را استفاده نماید اما آب زیادی در گیاه به سرعت تبخیر میشود و گیاه در معرض بیماریهای قارچی قرار نمیگیرد.

بدیهی است زمانی که خاک گلدان تا انتها خشک شده است، باید به گیاه آب بدهید اما ممکن است این زمان برای گیاه دیر شده باشد. مراقب برگ های پژمرده و پلاسیده، شاخه های شل و آویزان، افتادن و ریزش گلبرگ ها و برگ های خشک و تغییر رنگ یافته باشید. در هوای گرم و خشک باید هر روز به گیاهان تان سر بزنید. معمولا هنگامی که خاک تا عمق ۲٫۵ سانتی متری خشک شده باشد زمان خوبی برای آب دادن به گیاه است.

در تابستان آب دهی گلدان هایی که بیرون از خانه قرار دارند در مورد بیشتر گیاهان باید هر روز (و حتی شاید دو بار در روز) انجام شود، به ویژه اگر حرارت بالای ۲۹ درجه سانتیگراد باشد.

 

#چند_وقت_یکبار_به_گلدان_آب_بدهیم؟

 

در صورتی که مرتباً گیاهان تان را بررسی میکنید، متوجه میشوید چه زمانی باید به آنها آب بدهید. دفعات آب دهی گلدان بستگی به نوع گیاهی دارد. گیاهانی که آبدار و گوشتی هستند یا در مقابل خشکی مقاوم هستند، نسبت به سبزیجات و گیاهان یک ساله کمتر نیاز به آب دارند. گیاهانی که خود را خوب گرفته اند و بزرگ شده اند، ریشه های بیشتر و عمیق تری دارند و بیشتر از گیاهان تازه کاشته شده میتوانند کم آبی را تحمل کنند.

در مورد اکثر گیاهان بهتر است به آهستگی اما کامل و پُر حجم به گیاه آب بدهید تا آب به همه بخش های خاک و ریشه برسد. آب دهی کم حجم و سبک باعث میشود پیش از این که گیاه و خاک بتوانند رطوبت را به خود جذب کنند، از سوراخهای تهی گلدان خارج شود. در واقع بیشتر خاک های گلدانی در صورتی که کاملا خشک شده باشند، آب را بدون جذب از خود رد میکنند. آب دهی عمیق و آهسته باعث میشود هم آب به ریشه های گیاه برسد، هم خاک خشک گلدان را به جذب دوباره آب وادار کند.

اگر به اشتباه گذاشتید خاک گلدان تان کاملا خشک شد، بهتر است کل گلدان را در تشت آبی غوطه ور کنید به طوری که تا یک ساعت پایین گلدان در آب باشد. به این ترتیب تشنگی خاک برطرف میشود و خاک مجبور به جذب رطوبت میگردد.

اگر از گلدانهای حصیری و الیافی یا خزه ای استفاده میکنید بهتر است کُل گلدان را در یک ظرف آب غوطه ور کنید و بگذارید بماند.

 

#میزان_آب_مورد_نیاز_گیاهان

 

#چه_مقدار_به_گلدان_آب_بدهیم؟

 

مقدار آب دادن به گلدان از نوع تا نوع دیگر متفاوت است. ابتدا باید متوسط رطوبت مورد نیاز گیاه خود را بدانید و سپس با رطوبت سنج مقدار رطوبت خاک آن را اندازه بگیرید. رطوبت سنج ابزار و راهنمای بسیار مفیدی برای آب دهی گلدان است. این ابزار یک میله دارد که وارد خاک میشود و به شما عددی نشان میدهد که مقدار رطوبت خاک را بیان میکند.

اگر گیاه تان به رطوبت متوسط خاک نیاز دارد و رطوبت سنج شرایط خشک تری را نشان میدهد، زمان آب دهی گلدان است. اگر به آرامی و پرحجم به گیاه آب میدهید، آب بدهید تا زمانی که آب از سوراخهای زیر گلدان خارج شود. برای آب دهی بعدی بگذارید سطح خاک تا عمق چند سانتیمتری خشک شود.

دانستن مقدار آب مورد نیاز گیاه گلدانی معمولا با آزمون و خطا انجام میشود تا زمانی که گیاهتان را خوب بشناسید.

 

#نکات_مهم_برای_آب_دهی_گلدان_های_بیرونی

 

گلدان هایی که بیرون از خانه قرار دارند، بیشتر از گلدان های داخل خانه به آب نیاز دارند. علت آن حرارت بالاتر، نور آفتاب و باد است که خاک را به سرعت خشک میکند. این توصیه ها به شما کمک میکند گیاهان گلدانی تان را بهتر آب بدهید:

 

  • از گلدانهای براق و لعاب دار استفاده کنید تا مانع از تبخیر رطوبت خاک شود. همچنین میتوانید گلدان سفالی تان را در داخل ظرف دیگری قرار دهید.
  • یک لایه مالچ یا سنگ ریزه بر روی سطح خاک بپاشید تا سرعت از دست دادن رطوبت را کاهش دهد.
  • از سیستم آبیاری قطره ای برای آب دادن به گلدان های بیرونی استفاده کنید. با این کار آب دهی کاملا آهسته و یک نواخت بوده و خاک پیش از این که رطوبت از تهی گلدان خارج شود، میتواند آن را جذب کند.
  • اوایل صبح یا اوایل شب که دما خنک تر است و آفتاب مستقیماً رطوبت خاک را تبخیر نمیکند، به گیاه آب بدهید که آب جذب ریشه شود.

کنترول امراض وآفات نباتی Identify and Control Diseases in the Plant

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s