جمعیت ببر در ۱۰۰ سال گذشته، ۹۵ درصدکاهش یافته

به بهانه روزجهانی حیات وحش

۱۲ حوت /اسفند روز جهانی حیات وحش؛تجارت حیات وحش یکی از سودآورترین معاملات غیرقانونی در جهان / ۱۰ ميليارد دلار سود سالانه تجارت حيات وحش در جهان

تجارت حیات وحش یکی از سودآورترین معاملات غیرقانونی در جهان است که سود سالانه‌ی آن ۱۰ میليارد دلار تخمين زده مي‌شود. تجارت غيرقانوني عاج فيل، شاخ‌هاي گرگدن و پوست ببر در بسياري از کشورها، به ويژه در آسيا و آفريقا، گسترده است و توسط گروه‌هاي خطرناک که مواد مخدر يا سلاح را قاچاق مي‌کنند،کنترل مي‌شود.

 

به گزارش»پارما» از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، در روز ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۶۸ امین نشست خود، سوم مارس برابر با روز امضای کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه‌های باقی‌مانده‌ي جانوري و گياهيِ وحشي موسوم به CITES را به عنوان روز جهانی حیات وحش اعلام کرد.

 

هدف از این نامگذاری، افزایش آگاهی عمومی نسبت به حیوانات و گیاهانِ در معرض خطر و راه‌های مبارزه با جرايم در حوزه‌ي حيات وحش بود. سازمان ملل متحد، همچنين دبيرخانه CITES را به عنوان تسهیل‌کننده‌ی برنامه‌ها و مراسم مرتبط با این مناسبت، تعیین کرد. روز جهانی حیات وحش در حال حاضر مهمترین رويداد جهاني سالانه است که به حيات وحش اختصاص دارد.

 

شعار روز جهانی حیات وحش در سال ۲۰۱۸،»گربه های بزرگ: شکارچیان تحت تهدید» است و به دلیل اهمیت موضوع، سازمان ملل سال ۲۰۱۸ را تماما» به این موضوع اختصاص داده است.

 

گربه‌‌سانان بزرگ یکی از گروه‌های حیوانات شناخته شده و مورد تحسین در سراسر جهان هستند. با این حال، امروزه این شکارچیان کاريزماتيک، با تهديدات فراوان و متفاوت مواجه هستند که عمدتا» ناشی از     فعالیت‌های انسانی است. به طورکلی، جمعیت آنها به علت از دست دادن زیستگاه و طعمه، درگیري با مردم، شکار و تجارت غيرقانوني، به شدت کاهش يافته است. به عنوان مثال، جمعیت ببر در ۱۰۰ سال گذشته، ۹۵ درصدکاهش یافته و جمعیت شیرهای آفریقایی فقط در طي ۲۰ سال، به ميزان ۴۰ درصد کاهش يافته است. اما براي جلوگيري از اين روند افزايشي، اقدامات متعددي صورت گرفته است.

 

برای جلب حداکثری مخاطبان، روش‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور مثال از گربه‌های بزرگ که نه تنها شامل شیر، ببر، پلنگ و جگوار ( پلنگ خالدار امريکايي) یعنی ۴ تن از بزرگترین گربه‌های وحشی است بلکه یوزپلنگ، پلنگ برفی، پوما (یوزپلنگ امریکایي) و لئوپارد ( پلنگ، گربه وحشي) هم در دنياي صنعت، هنر، تجارت و مد نمادسازي مي‌شود. مانندآرم شرکت‌هاي خودروسازي، باشگاه‌هاي ورزشي و برندهاي تجاري که در سراسر جهان استفاده مي‌شود.

 

گونه های بزرگ گربه سانان در آفریقا، آسیا، شمال آمریکا وآمریکای مرکزی و جنوبی پراکنده هستند.

 

در طول قرن گذشته، ما با شکوه‌ترین شکارچیان سیاره را از دست داده‌ایم. تجارت حیات وحش یکی از سودآورترین معاملات غيرقانوني در جهان است که سود سالانه‌ي آن ۱۰ ميليارد دلار تخمين زده مي‌شود. تجارت غيرقانوني عاج فيل، شاخ‌هاي گرگدن و پوست ببر در بسياري از کشورها، به ويژه در آسيا و آفريقا، گسترده است و توسط گروه‌هاي خطرناک که مواد مخدر يا سلاح را قاچاق مي‌کنند،كنترل مي‌شود.

 

جرم و جنایت در حوزه‌ی حیات وحش، شامل فروش غیرقانونی و خرید اعضای بدن حیوانات و همچنين سرقت و يا کشتن حيواناتي که توسط قوانين و مقررات محافظت مي‌شوند از يک سو، و تغيير اقليم، از دست رفتن زيستگاه و کمبود شکار و طعمه از سوي ديگر، صدمات جبران ناپذيري به گونه‌هاي مختلف وارد کرده و مي‌کند. از‌ این رو سازمان‌هایی مانند صندوق جهانی حیات وحش (WWF) و سازمان ملل متحد (UN) می‌خواهند به این جنایات پایان داده و از اثرات فعالیت‌های انسان ساخت در تخریب شرایط زيستي حيات وحش، جلوگيري کنند.

 

انتخاب سال ۲۰۱۸ به عنوان سال جهانی حیات وحش، به منظور بالا بردن آگاهی در مورد وضعیت بسیار ناگوار آنها و حمایت از اقدامات ملی و جهانی براي نجات اين گونه‌هاي معروف، به ما اين فرصت را مي‌دهد که توجه همه‌ي مردم را به اين گربه‌سانان بزرگ و اهميت حضور آنها در چرخه‌ي طبيعت، جلب کنيم .

انترنت

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s