بنویسید تا استرس تان پایین آمده هیجانات درونی تان تخلیه شود

در شرایطی که مردم به دلیل قرنطین کرونا با جیب خالی وشکم گرسنه حیران استید دسترخوان عید را چگونه برای اطفال وخانواده های شان هموارکنند.

در شرایطی که گفته میشود امریکا طالبان را جانشین حکومت در حال احتضار غنی-عبدالله میسازد ومردم  در تشویش ونگرانی از آینده نا معلوم شان استند.

درشرایطی که هنوز بازنده بودن خودرا هیچیک از دو کاندید سوگند خورده به زبان نمی آورند ومعلوم نیست قرآن پس از شکستن تحلیف کی را خواهد شرماند وسرنوشت آینده کشورچگونه خواهد شد.

در شرایطی که  گفته میشود قرار است امریکا پایش را ظاهراً از میدان های جنگ افغانستان کشیده طالبان را به عنوان بلک واتر افغانی در برابر داعش قرار دهد ومردم سرنوشت شان را در این کشمکش سرنگون می بینند.

در شرایطی که مردم با شکم گرسنه وجیب خالی نه پای گریز ونه بال پرواز از این ورطه هولناک جنگی را دارند.

در شرایطی که به خاطر چندقرص نان کمکی ،مردم کابل از بام تا شام با شکم گرسنه  و روزه دار در دم دروازه خبازی ها سرگردان وسهمیه شان طعمه حیف ومیل کلاهبرداران میشود. و و و و

کلیه مشکلات فوق وهزاران مشکل  وشرایط نا گفته دیگر از این گونه ، دست به دست هم ، روان شهروندان افغانستان را  تحت قشار قرار داده مانند دیگ بخار ازداخل محکوم به انفجار وترکش نموده ومردم را به استرس وافسردگی شدید دچار کرده است. این استرس و فشار مخصوصاً وقتی به اوج میرسد که مردم می بینند زمامداران درچوکی های راحت دربار نموده اصلاً متوجه این وضعیت دردناک سیاسی، اجتماعی واقتصادی نبوده درکمال عیش ونوش به فکر دزدیدن ونوشیدن خون و مال وجان  این مردم مستضعف بیچاره استند.

همینجاست که مردم باید منفذی برای تخلیه این فشار وهیجانات درونی پیدا کنند . روانشناسان یکی از طروق تخلیه هیجانات درونی و کاهش استرس  واختلالات روانی انسان را در نوشتن سراغ نموده اند که در ذیل توجه تان را به آن جلب مینمایم.

 

نویسنده : هنر زندگی

آیا می‌دانید که نوشتن در کاهش استرس موثر است؟ همه ی انسان‌ها در طول زندگی خود به دلایل مختلفی با استرس روبه رو می‌شوند. استرس طولانی مدت بر عملکرد اجتماعی تاثیر گذاشته و به جسم و روان انسان آسیب می‌‌رساند. اکثر کودکان و نوجوانان دفترچه خاطراتی برای خود دارند و بدون هیچ ترس و قضاوتی، احساسات خود را در آن می‌نویسند. اما بیشتر افراد این عادت را به تدریج و در دوره بزرگسالی به فراموشی می‌سپارند در حالی که با بزرگ شدن، ترس‌ها و نگرانی‌ها نیز شدیدتر می‌شوند. نوشتن در مورد افکار، احساسات و استرس‌ها به شما کمک می‌کند تا هیجانات درونی خود را تخلیه کرده و استرس‌تان را کاهش دهید. در این شرایط آگاهی از روش و نحوه صحیح نوشتن نگرانی‌ها اهمیت یافته و در مقابله با استرس به شما کمک می‌کند.

 

 

آیا به دنبال راهی برای کاهش استرس تان هستید؟

 

می‌توان گفت راحت‌ترین و سریع‌ترین روشی که بتواند در ابتدا اضطراب شما را کاهش دهد، نوشتن است. یک کاغذ آورده و استرس‌ها و نگرانی‌های ذهن خود را روی آن بنویسید. روانشناسان معتقدند زمانی که نگرانی‌ها و استرس‌های خود را روی کاغذ می‌نویسید، بهتر می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید. برای غلبه بر استرس می‌توانید از روش‌های دیگری مانند ذهن آگاهی، ورزش، مدیتیشن و… استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ذهن آگاهی برای کاهش استرس کلیک کنید.

 

در مقایسه با این روش‌ها مهارت خاصی برای نوشتن احتیاج ندارید و در هر زمان می‌توانید از آن استفاده کنید. استفاده از این روش به همراه مشاوره کنترل استرس نتیجه بهتری به دست می آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

 

 

نوشتن چرا در کاهش استرس تاثیر دارد؟

1- وقتی که یک قلم برداشته و شروع به نوشتن ناراحتی‌ها و نگرانی‌های اضافۀ ذهنتان می‌کنید، این امکان را به خود می‌دهید که بتوانید ذهن‌تان را پاکسازی کرده و این پاکسازی در روند کار به تمرکز بیشتر و کاهش علائم استرس کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.

 

2- نوشتن یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید با آن احساسات خود را تخلیه کنید. عمیق‌ترین احساساتی که توضیح دادن آن‌ها برای دیگران غیر ممکن است، بدون ترس از قضاوت، به سادگی بر روی کاغذ نوشته می‌شوند. بدین صورت اجازه می‌دهید که هیجانات پنهان تخلیه شوند.

 

3- نوشتن به شما کمک می‌کند تا نسبت به نگرانی‌ها و استرس‌های خود، آگاهی بهتر و دقیق‌تری پیدا کنید؛ در نتیجه برای حل آن‌ها از روش مناسب‌تری استفاده می‌کنید.

 

4- پس از مدتی متوجه خواهید شد که نوشتن به شما کمک کرده تا نسبت به مشکلات پیرامون و نگرانی‌هایتان دسته‌بندی مشخص‌تری بدست آورده باشید. این دسته بندی مناسب‌تر باعث می‌شود تا مغز احساس کنترل و اعتماد بیشتری داشته باشد و در نتیجه اضطراب کمتری حس کنید. برای کسب اطلاع در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.

 

 

نوشتن در کاهش استرس های واقعی بسیار موثر است!

 

خیلی وقت‌ها افراد استرس‌هایی دارند که  نمی‌دانند چطور باید با آن‌ها رفتار کنند. گاهی نسبت به یک مقوله که در گذشته اتفاق افتاده  نگرانی‌هایی دارید و یا نمی‌دانید که باید نسبت به آینده چه رفتاری داشته باشید. در چنین شرایطی وقتی که به نوشتن رو می‌آورید، به جز ایجاد یک تخلیه هیجانی، به درک مناسب‌تر از وضعیت حال حاضر دست می‌یابید.

 

بنابراین نوشتن نه تنها می‌تواند با ایجاد نوعی پاکسازی به تمرکز بیشتر در شما کمک کند، بلکه با تخلیه هیجانی اجازه نمی‌دهد تا استرس‌ها دوباره جلوی رسیدن به موفقیت را بگیرند. بنابر آنچه که گفته شد، نوشتن باعث کاهش علائم استرس و اضطراب شده و نوعی تکنیک در درمان استرس نیز محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر روش‌های درمان استرس کلیک کنید.

 

 

نکاتی درباره نوشتن برای کاهش استرس

 

1- هنگامی که شروع به نوشتن می‌کنید، با ایجاد چهارچوب‌های فکری به خودتان استرس وارد نکنید، آزادانه بنویسید.

 

2- برای شروع نوشتن می‌توانید به صورت موردی و جمله‌ای جلو بروید. حتی ممکن است نگرانی‌هایی که می‌نویسید فعل نداشته باشند. مثلا «نگرانی راجع به چگونه نوشتن»، «نگرانی راجع به مدرسه»، «نگرانی راجع به مامان»

 

3- از جملات احساسی استفاده کرده تا حال خود را بهتر بدانید. کم‌ترین حاشیه را بروید و راحت بنویسید «از فلان کار مادرم ناراحت می‌شوم و بدم می‌آید». البته در زمان نوشتن متوجه حس‌های متفاوت خود خواهید شد و پیچیدگی احساس خود را بهتر درک می‌کنید. همچنین نسبت به احساسات مادرتان نیز درک بیشتری خواهید یافت. می‌توانید در این شرایط که به احساسات متفاوتی رسیده‌اید آن‌ها را هم بنویسد.

 

4- نگران لحن بیانتان نباشید، قرار نیست کسی نوشته‌های شما را بخواند. برای اطمینان از این موضوع نوشته‌ها را در جایی پنهان کرده و یا از بین ببرید.

 

5- برای شروع می‌توانید یک مخاطب فرضی در نظر گرفته و با او حرف بزنید. اما این به شرطی است که فراموش نکنید فرد مورد نظر خیالی است و هرگز لازم نیست راجع به قضاوت‌های احتمالی او در دنیای واقعی نگران باشید.

 

6- زمانی که نگرانی‌های نوشته شدۀ خود را می‌خوانید، فراموش نکنید که در حال تخلیه استرس بوده‌اید و قرار نیست با یک اثر هنری روبرو بشوید و اصلا نباید به قضاوت خودتان بپردازید. این را بدانید که هر کسی استرس‌ها و اضطراب‌های خودش را دارد و هیچکس کامل نیست.

 

 

زمان مراجعه به روانشناس

در برخی موارد استرس و اضطراب به قدری شدید است که با نوشتن و سایر روش‌های خود درمانی کاهش نمی‌یابد و به نوعی بیماری مزمن تبدیل می‌شود؛ در این شرایط استرس طولانی مدت باعث بروز اختلال در عملکرد اجتماعی فرد می‌شود؛ پس لازم است که برای درمان آن چاره‌ای اندیشید. روانشناس با بررسی شرایط و ریشه یابی استرس، راهکارهایی برای کاهش آن به شما ارئه می‌دهد. روانشناسان مرکز مشاوره هنر زندگی می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

(انترنت)

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s