محققین می گویند به طور تقریبی، مغز ما ۳۵ هزار تصمیم در روز اتخاذ می کند

به طور اتوماتیک زندگی را سپری نکنید

نویسنده ماهان طباطبایی

به نظر جامعه شناس و استاد دانشگاه « مارک ویلیامسون» درصد بزرگی از آدمها با برنامه اتوماتیکی که مغزشان تعبیه شده زندگی می کنند. چون آدمها عادت و تکرار را دوست دارند.

 

محققین می گویند به طور تقریبی، مغز ما ۳۵ هزار تصمیم در روز اتخاذ می کند و برایش غیرممکن است که به همه آنها دقت داشته باشد. به خاطر حجم انبوه تصمیمات، ذهن و مغز ما دوست دارد تا حد ممکن به طور خودکار نسبت به مسائل زندگی نشان دهد.

 

هر جا که مغز ما فرصت داشته باشد فرماندهی بدن انسان را در حالت اتوماتیک قرار می دهد تا کمترین انرژی صرف شود. در وهله اول این حالت به نظر آرامبخش است. بی دردسر و سریع و با کمترین اذیت اتفاق می افتد. زندگی بر اساس تصمیمات اتوماتیک، خیلی شبیه راه رفتن در حین خواب است که می تواند ریسک بالایی داشته باشد.

 

احساس می کنید فقط زندگی می گذرد بدون اینکه واقعا زندگی کنید؟ تصمیمات روزمره تان به طور خودکار اتخاذ می شود؟ نه متوجه نحوه رانندگی تان هستید. نه به فکر غذا خوردن تان… تغییر فصل را نمی بینید… موقع قدم زدن صدای پرنده یا سر و صدای  برگها را نمی شنوید.

 

– حوصله روز بعد را ندارید. از خواب بیدار می شوید بدون هیچ هیجان و امید و هدف…

 

۲- اعمال روزانه تان قابل پیشبینی است.

 

۳- انگار درون یک مخمصه گیر کرده اید. مطمئن هستید کار و زنگی جالب و خلاقتر می توانید داشته باشید ولی قادر به تغییر موقعیت خود نیستید.

(مردروز)

 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s