سوالاتی که نزد اکثریت مردم افغانستان وجود دارد ودوکتور ستار سیرت آن را مطرح نموده

ما که در افغانستان ازشاه تا گدا ،از رهبر تا کارگر ، از والی تا جوالی واز روشنفکر تا کهنه فکر اصلاً نمیدانیم که موضوع از چه قرار است وافغانستان به کدام سو در حرکت است. و حتا به اصطلاح کارشناسان ما در رسانه ها نیز  گِل لگد میکنند وبا تحلیل های من در آوردی و یا دستوری تلاش میکنند افکار عامه را  طور دلخواه شان و دور از واقعیت شکل دهند. به این اساس نزد مردم افغانستان وقشر سیاسی کشور سوالات زیادی در رابطه به تحولات وانکشافات  مبهم اوضاع  جاری سیاسی وجود دارد. که در وضعیت تاریک کنونی حتا کسی جرأت مطرح کردن آن را ندارد.

اخیراً مقاله یی به قلم دوکتور ستار سیرت در رسانه ها منتشر شده که در بخشی از آن ،  سوالاتی  که نزد اکثریت مردم افغانستان  مطرح است بازتاب یافته . توجه خوانندگان را به به بخشی از سوالات عمده این مقاله  در ذیل جلب مینماییم

(ارمغان ملی)

 

مذاکرات بین الافغانی:

هجده ماه مذاکرات بین هیأت های امریکا و طالبان فقط روی روابط هردو طرف متمرکز بوده، جنگ درافغانستان نه تنها توقف نکرد بلکه شدت یافت و در پایان گفته شد که مسایل میان طالبان ‌و حکومت افغانستان و موضوع جنگ و نظام آینده افغانستان به مذاکرات بین الافغانی تعلق دارد و آن‌ جنگ که بیست سال قبل با حمله و‌ اشغال امرپکا آغاز یافت اکنون خاتمه آن توسط افغان‌ها صورت بگیرد، ارزیابی وقایع جنگ بیست ساله و نتایج آن و خسارات جسیم انسانی و مالی بکدام مرجع تعلق می‌گیرد، آیا تمام این وقایع یک تصادف جزئی بود که فراموش شود و افغانها خود شان جنگ خود راخاتمه بخشند و امریکا اختیار دارد که قوای خود را خارج  کند و اگر لازم شد “مانند رعد و برق دوباره حمله کند”؟

 

در مذاکرات بین الافغانی و یا در مراکز قدرت سیاسی در افغانستان این سوال قابل طرح خواهد بود که مسوول حوادث خونین بیست سال گذشته کدام طرف است وحقوق ملت افغانستان به چه صورت احیا شده می‌تواند؟

 

در مذاکرات بین الافغانی یک طرف مذاکرات طالبان و یا نماینده‌گان شان خواهد بود اما اعضای دیگراین مذاکرات از چهار ماه به اینطرف تشخیص نشده اند.

 

در مذاکرات میان هیأت های افغانی این مشکلات اساسی وجود دارد:

 

۱- ترکیب هیأت ها:

 

طالبان نماینده‌گی از حکومت افغانستان را قبول ندارند و با آنها مذاکره نمی‌کنند، اما حکومت دوام وبقای خود را از همه چیز مقدم می‌داند، مراکز دیگر قدرت در افغانستان هر کدام خواسته اند درمذاکرات بین الافغانی نقش داشته باشند و هیأتی که در آن تمثیل ملی افغانستان اساس انتخاب باشد تا هنوز وجود ندارد.

 

۲- آجندای مذاکرات بین الافغانی:

 

تا هنوز مذاکرات بین الافغانی آجندای مشخص ندارد، تمایلات طالبان، حکومت کابل و طرف های موسوم به سیاسیون و احزاب با هم فرق دارند، ایجاد یک دوره زعامت موقت و یا الحاق طالبان به حکومت و یا احیای امارت اسلامی افکار به ظاهرازهم دور هستند که کار مذاکرات را مشکل خواهد ساخت.

 

۳- حدود صلاحیت مذاکرات بین الافغانی مشخص نیست، آیا هیأت های افغانی نقش مشورتی دارند ویا صلاحیت تصمیم گیری؟ و اگر تصمیم بگیرند قدرت تطبیق آن نزد کیست؟ آیا ضمانت تطبیق تصامیم وجود دارد؟ و اگر مذاکرات

 

بین الافغانی فقط پیشنهاد کند و یا مشوره بدهد سال‌های طولانی دیگر در مصیبت ملی افغانستان افزوده خواهد شد.(خدا نخواسته باشد)

 

سوال اساسی و حیاتی برای مردم افغانستان موضوع صلح و قطع جنگ است، این قسمت وقایع افغانستان متأسفانه بیرون توجه باقیمانده، آتش بس دایمی و ایجاد صلح و دوام صلح و محافظت صلح‌ و تأمین امنیت و عدالت در مذاکرات و توافقات امریکا و طالبان دیده نشد و جانب امریکا قضیه افغانستان را با اکثر کشورهای منطقه و جهان بار ها از نظر منافع خود و شاید منافع آن کشور ها مطرح نموده است، اما به ارتباط منافع افغانستان اثری از آن دیده نشده است و اکنون ملت مظلوم افغان که چهل سال بار سنگین جنگ را تحمل نموده است جزاتکا بخود و پروردگار عادل و دستگیرمظلومان راه دیگر ندارد و‌خودش به یاری الله متعال و نیرو و تدبیر فرزندان صالح افغان به حل مشکلات ومسایل کشور خود قیام نماید.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s