مورچه های عجیب

نویسنده ماهان طباطبایی

علمSeptember 10, 2020

نوعی مورچه شکارچی و جنگجو در امریکای جنوبی و مرکزی وجود دارند که از قدرت و توانایی … بالایی برخوردار است. این نوع مورچه در ضمن یک مشکل ژنتیکی مرگبار هم دارند.

این مورچه های نظامی برای نشان دادن راه و مسیر غذا و شکار به سایر مورچه‌های مجموعه خودشان، نوعی ماده شیمیایی از خود ترشح می کنند تا مورچه های دیگر را به سمت غذا یا محل شکار بکشانند.

متاسفانه بعضی وقت ها مسیر قابل تعقیبی که بر جای گذاشته می شود کم بو می شود و این نوع مورچه ها که از همین بو برای برگشتن باید استفاده  کنند دوباره بوی شیمیایی مورد نظر را ایجاد می کنند. اتفاقی که گاهی باعث ایجاد یک مسیر دایره ایی می شود. مثل گم شدن در جنگل که آدمها را وا می دارد به دور خودشان بچرخند.

وقتی مورچه هایی که راه و نشانه را از خود به جای گذاشتند و بقیه مورچه هایی که به آنها می پیوندند در این چرخه مرگبار قرار می گیرند خطر مرگ شان خیلی زیاد می شود. اعتماد غریزی این مورچه های جنگجو به بوی خودشان و جمعیت خودی، باعث می شود که گاهی آنقدر به دور خود می چرخند تا آنکه از ضعف و تشنگی می میرند. این دایره های مرگبار می تواند گاهی کل یک لانه بزرگ را نیز به کام مرگ بکشاند.

این واقعیت زیست شناسانه برای اولین بار توسط روانشناس امریکایی «تئوردور اشنیرلا» حدود ۸۰ سال پیش کشف و تبت شده است.

مرد روز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s