انتخابات آمریکا : پایگاه فرهنگی محافظه کاران و ترامپ چیست؟ ضد روشنفکری در عصر ترامپ

روزنامۀ انتخابات آمریکا ـ ٢/

: منتشر شده در 29/10/2020 – 16:06/

جو بایدن، نامزد دموکرات، و دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه، در آخرین هفتۀ کارزار انتخاباتی AP – Patrick Semansky/

متن توسط : ار.اف.ای/

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز سه شنبه آینده سوم نوامبر برگزار می شود. هر چند کلیۀ نظرسنجی‌ها از پیشتازی جو بایدن در این رای گیری حکایت می‌کند، اما بسیاری از روشنفکران و کارشناسان زندگی سیاسی آمریکا پیروزی احتمالی دونالد ترامپ را نیز نامحتمل نمی‌دانند و یادآوری می‌کنند که در انتخابات پیشین نیز نظرسنجی ها بر پیروزی هیلاری کلینتون دلالت می‌کرد. در این شمارۀ روزنامۀ انتخابات، دوگلاس کندی، نویسندۀ آمریکائی به پایگاه فرهنگی محافظه کاران در جامعۀ آمریکا اشاره دارد، آنگاه آخرین خبرها در بارۀ کارزار انتخابات از نظر می‌گذرد و سپس به واکنش‌ها و بازی‌های کاربران با عکسی که ایوانکا ترامپ در صفحۀ توئیتر خود گذاشته پرداخته می‌شود. 

پایه‌های برآمدن ترامپ و ترامپیسم در جامعۀ آمریکا چیست؟

دوگلاس کندی، نویسنده سرشناس آمریکائی زادۀ نیویورک که اینک ۶٨ سال دارد و همواره میان کشور زادگاه خویش و اروپا در رفت وآمد است، به تازگی در نوشتاری کوتاه گرایش‌های ژرف سیاسی ـ اجتماعی در جامعۀ آمریکا را یادآورده تا نشان دهد که پیروزی دونالد ترامپ در سال ٢٠١۶ بازتاب و حاصل اتفاق و تصادف نبوده است. این گرایش‌ها هر چند بگفتۀ او باورِ بیشترین شمارِ شهروندان نیست، اما بشکل پایدار در این جامعه وجود دارد و با فراهم کردن اسباب مناسب، قدرت را در بیشتر دوره‌ها در این کشور بدست گرفته است. متن زیر کوتاه شدۀ نوشتۀ اوست.

ضد روشنفکری در عصر ترامپ

دوگلاس کندی

دوگلاس کندی، نویسندۀ سرشناس آمریکائی

دوگلاس کندی، نویسندۀ سرشناس آمریکائی AFP

«آمریکای درون نشین، یا آمریکائیانِ ساکن سرزمین‌های کم تماس با بیرون که شهروندانی از نظر باورهای مذهبی، بنیادگرا، از دیدگاه خانوادگی خواستار فرزندآوری، در بارۀ مناسبات بین‌المللی، انزواگرا و در زمینۀ اقتصادی، محافظه کارهستند، همواره علیه تجلیات دردناکِ تلاطم‌های امروزین جامعه، دچار غرشی پنهان بوده است». 

این گفتار شرح موقعیت عوام فریبانه، ناامیدکننده و تیرۀ روزگار ما در ٢٠٢٠ نیست. این جملات زیر قلم ریچارد هوفستادر، یکی از مهمترین و روشن بین‌ترین تاریخ نگاران آمریکائی پس از جنگ جهانی دوم، نوشته شده است.

این چند سطر را می توان در کتاب «ضدروشنفکری در زندگی آمریکائی» یافت که تحلیل سیاسی جامعه شناختی شاهکارانه ای از اوست و در سال ١٩۶٣ به چاپ رسید. او برای این کتاب جایزۀ پولیتزر را دریافت داشت.

سال ١٩۶٣ آخرین سال ریاست جمهوری جان اف. کندی است که با بروز فاجعه ناتمام ماند. لازم است یادآوری کنیم که ریچارد هوفستادر این شاهکار خود را در پس دورۀ پر بحران مک کارتیسم و در زمانی نوشته است که به یمن گرایش کندی به انتصاب روشنفکران و فن سالاران در دولت خود، قدرت متکی به دانش امور زندگی عمومی را در آمریکا در دست داشت.

با این حال، هوفستادر، آگاه از طبیعت متغییر رفتار بشر، بخوبی درک کرده بود که بدگمانی و بی اعتمادی آمریکا به هوشمندی و اندیشه موشکافانه عمیقا در فرهنگ ما ریشه دارد و همین آمریکا را در یک تضاد عظیم قرار داده است. دانشگاه‌های ما بدون تردید از بهترین موسسات آموزش عالی جهان به شمار می‌آیند، موفقیت‌های ما در زمینۀ علوم و فناوری در زمینۀ خود نادرند. ادبیات ملی ما همانند آفرینش‌های ما در قلمروی سینما، موسیقی، رقص و هنرهای مردمی چشمگیر است. ما یک ملت هوشمند، مبتکر و آینده نگر هستیم، اما در همان حال، بیش از ٧٠ درصد مردم به وجود خدا اعتقاد دارند و ٤٨ درصد از میان آنان به وجود فرشتگان نیز باور دارند. بی سبب نیست که بسیاری از هموطنان من فرضیۀ تحول انواع را رد می‌کنند و خواستار ممنوع ساختن آموزش داروینیسم در مدارس هستند. این چنین آن ٢٠ درصد آمریکائیانی که از چابکی و روشن بینی فکری برخوردارند، در این دورۀ تیره و نا امید کننده از نظر کمی در اقلیت قرار دارند و در انجام هر کاری خود را با جهان پیرامون بیگانه می‌بینند و انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری را یاری بخت می‌دانند که دیگر تکرار شدنی نیست. 

جنگ فرهنگی سازمان داده شده از سوی نیکسون برای پیروزی در انتخابات ١٩۶٨ و سخنان او در بارۀ اکثریت خاموش «آمریکائیان واقعی» در برابر سرآمدان و یا نخبگان ساکن شهرهای دو ساحل شرق و غرب آمریکا و افکار و اندیشه‌های مترقی آنها، نه فقط در دوران ترامپ همچنان ادامه و کارآئی دارد، بلکه بشکلی بیرحمانه شدت و حدت گرفته است.

پیروزی [رونالد] ریگان در سال ١٩٨٠ بر پایۀ سیاست از بین بردن بقایای برنامۀ اقتصادی اجتماعی [فرانکلین] روزولت موسوم به «نیودیل» و چشم انداز بازگشت به یک آمریکای مسیحی سفیدپوست نشین بدست آمد. آمریکای مسیحی سفیدپوست نشین که ما گمان می‌بردیم آخرین تیرهای خود را رها کرده و دیگر تیری در ترکش ندارد. چقدر در این باره اشتباه می‌کردیم.

ریچارد نیکسون (راست) و رونالد ریگان (چپ) روسای جمهوری خواه پیشین آمریکا

این جنگ فرهنگی به سه گرایش و باور قدرتمند جاری در جامعه فرصت داد نیروهای خود را برای تشکیل یک سد بسیار استوار در برابر سوسیال دموکراسی مترقی، گشوده به دیگران و از نظر فرهنگی متنوع که از سوی حزب دموکرات اشاعه می‌یافت، هماهنگ و یکپارچه کنند. نخستین این گرایش‌ها، نگرانی مردان سفید پوست از کاهش قدرت خود و سترون شدن اجتماعی خویش است. وحشت از لائیسیته و تسلیم همۀ ابعاد جامعه به منطق کسب و کار و درآمدزائی دو گرایش دیگر بشمار می‌آیند. از همین روست که برنی ساندرز که در چشم انداز سیاسی اروپا در چپ میانه جای می‌گیرد، در آمریکا از سوی رسانه‌های گروه «مُرداک» یک سوسیالیست متعصب تلقی می‌شود.

این چنین است که فاکس نیوز و دیگر سخنگویان پراودا منش حزب کاملاً راست و سفیدگرای جمهوری خواهان، به کمک شماری کارشناس، توانسته‌اند بخش تهیدست و کم دانش قشر عامه مسیحی و سفید پوست را وادارند که با گزینش یک سلسله روسای جمهوری چون ریگان، بوش پدر و پسر و اینک ترامپ به زیان خود رای دهند. سیاست آنان نه تنها طبقۀ گستردۀ متوسط پیشین را نابود کرده است، بلکه عصر طلائین تازه‌ای برای داراسالاران فراهم آورده که از این پس همه چیز به آنان تعلق دارد.

با این حال در دیدگاه ترامپ و فاکس نیوز، این «سرآمدان شهرهای ساحل شرقی» و «کالیفرنیا نشینان گشوده به خارجیان و همجنسگرایان» هستند که به «عظمت» آمریکا زیان می‌رسانند. آنچه در این نگرش ساده لوحانه، که بر اساس آن در یکسو «آمریکائیان واقعی» قرار دارند و در سوی دیگر «فخرفروشان»، بیش از همه آزار دهنده است، پذیرش آن از سوی حدود ٤۵ درصد مردم آمریکاست. این چنین است که با تدارک محدودۀ حوزه‌های رای گیری، دستکاری آراء و نا امید کردن شهروندان سیاه پوست و دگر باشان قومی و جنسی، یک حزب در اقلیت که پایه‌های جمعیتی آن بیرون از پایگاه‌های اقتصادی و فرهنگی دو ساحل شرقی و غربی آمریکا قرار دارد، توانسته کشور را بر اساس دید تنگ نظرانه و بنیادگرای خویش شکل دهد.

اینکه بگوئیم دولت دونالد ترامپ در مدیریت بحران بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا از خود ناتوانی نشان داده و در این زمینه دچار خطاهای وخیمی گردیده، چیزی جز حُسن تعبیر از موقعیت واقعی نیست. این عبارات در زمانی نوشته می‌شود که باز هم زن دیگری رئیس جمهوری را به «آزار جنسی» متهم کرده است و با این حال، راست مسیحی از محکوم کردن آشکار زن ستیزی و انحرافات اخلاقی وی خودداری می‌کند، زیرا او را اسب تروآی خود می‌داند که [با انتصابات خویش] دیوان عالی فدرال را به اندیشه سرای محافظه کاران تبدیل خواهد کرد و از این راه طرح پُراهمیت خود در ممنوع ساختن سقط جنین و حتی جلوگیری از بارداری را به نتیجه خواهد رساند.

در آمریکای دونالد ترامپ، بدرفتاران نه تنها به دام نمی‌افتند، بلکه آنانند که پیروز می‌شوند. و ما مردم که اجازه داده‌ایم دونالد ترامپ اخلاق ملی ما را [بخواست خود] رنگ تازه بزند و استبداد داراسالاران را بر این کشور برقرار سازد، همدست او محسوب می‌شویم.

همانند همۀ مردمی که در گذشته در برابر استقرار دیکتاتوری در کشور خود سکوت کردند، ما نیز در این باره تنها باید خود را سرزنش کنیم.

در برابر دونالد ترامپ ما خشابی پُر گلوله را به پای خویش شلیک کرده‌ایم و اینک برای بار دوم خود در حال پُر کردن خشاب هستیم.

اخبار کارزار انتخابات

بر اساس داده‌های بدست آمده دو سوم آراء ارسال شده در حمایت از دموکرات‌ها صورت گرفته است.

شمار آراء ارسالی با پست از هفتاد میلیون فراتر رفت

بیش از ٧٠ میلیون تن از شهروندان آمریکا تا چهارشنبه ٢٨ اکتبر با ارسال آراء خود در انتخابات روز سوم نوامبر شرکت کردند. این مقدار بیش از نصف کل شرکت کنندگان در انتخابات سال ٢٠١۶ محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که میزان مشارکت در رای گیری امسال بشکل بیسابقه‌ای نسبت به گذشته افزایش خواهد یافت. ارسال گسترده آراء با پست، بگفتۀ کارشناسان، هم نشانِ اهمیتی است که رای دهندگان برای انتخابات سال جاری و گزینش نامزد مورد نظر خود قائلند و هم از تلاش آنها برای خودداری از حضور در دفاتر رای گیری در دوران شیوع ویروس کرونا حکایت می‌کند.

جمهوری خواهان در ایالت‌هائی که تحت کنترل دارند با برگزاری حضوری رای گیری پیش رس در تلاش جبران عقب ماندگی خود هستند. دموکرات ها در میان اقلیت‌های قومی و مذهبی و خارجی تباران از آراء بیشتری برخوردارند و افراد وابسته به این گروه‌ها تا کنون کمتر در انتخابات حضوری شرکت کرده‌اند.

نتایج نظرسنجی روزانه دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

بر اساس نتایج نظرسنجی روزانۀ مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، جو بایدن، نامزد دموکرات روز چهارشنبه در گرایش‌های رای دهندگان ١١٫٤ درصد بر رقیب خود، دونالد ترامپ، پیشی داشته است.

این نظرسنجی هر روز در میان یک گروه نمونۀ متشکل از ۶٠٠٠ نفر رای دهنده‌ای صورت می‌گیرد که بگفتۀ خود حتماً در انتخابات شرکت خواهند کرد.

در همین حال، دو میانگین روزانۀ کلیۀ نظرسنجی‌های انجام گرفته از سوی دیگر موسسات نشان می‌دهد که جو بایدن روز چهارشنبه با ٧٫٨ تا ٩٫٢ درصد پیشی بر رقیب خویش، همچنان در صدر نظر رای دهندگان قرار داشته است.

اولویت بایدن در ١٠٠ روز نخست ریاست جمهوری: تصویب «قانون برابری» برای همجنس گرایان

جو بایدن، نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، روز چهارشنبه اعلام کرد که یکی از اولویت‌های قاطع صد روز نخست ریاست جمهوری او به تصویب رساندن قانون برابری مدنی برای همجنس گرایان است. او همچنین تعهد کرد که از گسترش برابری در این زمینه و تضمین برخورداری همجنس گرایان از حقوق برابر مدنی در جهان حمایت خواهد کرد. طرح قانونی برابری به ابتکار دموکرات‌ها در سال ٢٠١٩ در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، اما مجلس سنا که در کنترل جمهوری خواهان قرار دارد از تصویب آن خودداری کرد. ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ اعلام کرد که وی نخستین نامزد  جمهوری خواهان است که در سخنرانی پذیرش نامزدی رسمی در سال ٢٠١۶ از حقوق همجنس گرایان دفاع کرده و پس از پیروزی بسیاری از آنان را در مناصب گوناگون بکار گماشته است. 

نویسندۀ ناشناس مقالۀ ضد ترامپ هویت خود را فاش کرد

مایلز تیلور، رئیس دفتر پیشین وزیر امنیت داخلی آمریکا

مایلز تیلور، رئیس دفتر پیشین وزیر امنیت داخلی آمریکا، جان کِلی، روز چهارشنبه ٢٨ اکتبر فاش ساخت که نویسندۀ مطلب جنجال آفرین بر علیه ترامپ در روزنامۀ نیویورک تایمز در سال ٢٠١٨ وی بوده است. این مطلب که آن هنگام بدون نام و با تاکید بر اینکه نویسندۀ آن یک مقام دولتی است سر و صدای بسیاری در کشور برانگیخت. وی در آن مطلب به رفتار «سرگردان» ترامپ اشاره کرده و او را در ادارۀ امور کشور ناتوان خوانده بود. وی همچنین تاکید کرده بود که بسیاری از اعضای دولت با او در این زمینه هم رای هستند، اما از ترس انتقام جوئی، دم بر نمی‌آورند. مایلز تیلور در مطلب تازۀ خود که روز گذشته در تارنمای «مدیوم» زیر عنوان «چرا دیگر ناشناس نیستم» منتشر کرد، می‌نویسد «ما تعهدی به سکوت در برابر رئیس جمهوری نداریم. تعهد ما گفتن حقیقت به شهروندان است».

او در نوشتۀ دیروز خود تاکید می‌کند که همچنان «یک جمهوری خواه است» و در دورۀ کار خود در وزارت امنیت داخلی «خواستار موفقیت رئیس جمهوری بوده، اما در بیشتر موارد ترامپ را در برابر بحران‌ها ناتوان دیده و شاهد آن بوده که چگونه ضعف شخصی او شکست‌های بسیاری را به دنبال داشته است». اواز شهروندان آمریکائی می‌خواهد در انتخابات پیش رو به جو بایدن رای بدهند.

فاش ساختن هویت مایلز تیلور یکبار دیگر موجب حملۀ سخنگوی کاخ سفید به نیویورک تایمز شد و دونالد ترامپ نیز که در کارزار انتخاباتی در آریزونا بسر می‌برد، خواستار تعقیب قضائی مایلز تیلور شد. 

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s