شواهد سکوت مستکبرانه و مرگبار اشرف غنی و اجمل احمدی به ضرب الاجل ۲۶عقرب تا ۲۶قوس خانواده یما سیاووش شهید(۳)

ارمغان ملی: شماره ۲۶۱/ چهارشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۹/ ۱۶ دسمبر ۲۰۲۰

شکایت‌نامۀ پدر یما سیاوش؛ ‹در دادگاۀ لاهه شکایت خواهم کرد›

نویسنده: تمیم حمید،

۲۸ عقرب ۱۳۹۹

در این شکایت‌نامه آمده‌است که اگر پرونده قتل يما سياوش به فراموشی سپرده شود، خانواده او در این زمینه به دادگاه جهانی لاهه رجوع خواهند کرد.

پدر یما سیاوش، گردانندۀ پیشین برنامه‌‎های طلوع نیوز، در شکایت‌نامه‌یی، خواستار بررسی‌های دقیق دربارۀ انفجاری شده‌است که پسرش در آن جان باخت.

محمد داوود سیاووش، برخورد حکومت به ویژه برخورد بانک مرکزی را با این رویداد، زیر پُرسش می‌برد و تأکید می‌ورزد که اگر به این قضیه رسیده‌گی نشود، خانوادۀ یما سیاوش این پرونده را برای بررسی به دادگاه جهانی لاهه خواهد فرستاد.

پدر یما سیاوش نگاشته‌است که نسخه‌هایی از این شکایت‌نامه را به نهادهایی چون ریاست‌جمهوری، بانک مرکزی، دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در کابل و دادگاه جهانی لاهه فرستاده‌است.

در این شکایت‌نامۀ هشت ‌صفحه‌یی محمد داوود سیاوش، پدر یما سیاووش، انفجاری را که به جان‌باختن پسرش انجامید مرموز خوانده‌است.

پدر یما می‌پرسد که چرا پسرش که همانند شهروندان عادی کشور زنده‌گی داشت، آماج چنین حمله‌یی قرار گرفت و چرا حکومت در برابر این فاجعه خونسرد است؟

اما، طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله می‌گوید که بررسی دربارۀ انفجاری که در آن یما سیاوش جان باخت ادامه دارد: «اخیراً دست به چند ترور زدند به‌شمول آقای داعی و یما سیاووش؛ این قضایا زیر بررسی بخش‌های کشفی – استخباراتی ما قرار دارد.»

شکایت‌نامۀ خانوادۀ یما سیاوش تنها یک‌روز پس از آن همه‌گانی می‌شود که هیئت گماشته‌شدۀ مجلس نماینده‌گان برای بررسی انفجار در موتر کارمندان بانک مرکزی، نیز مسؤولان بانک مرکزی را به همکاری نکردن در این قضیه متهم کرد.

گفته‌های یک عضو این هیئت نشان می‌دهند که پس از آن انفجار، حتا شماری از مسؤولان بانک مرکزی به دفتر‌های‌شان هم نیامده‌اند.

نظیفه ذکی، عضو هیئت مجلس نماینده‌گان برای بررسی انفجار در موتر بانک مرکزی بان داشت: «رییس نبود، معاونین نبود، صرف یک رییس دفتر سوق ادارۀ بانک در دستش بود، آنها هم گفتند ما رسمی مسؤولیت نداریم که استعلام‌های شما را پاسخ بدهیم. بالاخره سری زدیم به کسی که ناظر کُل است به نام طوطاخیل؛ باز جناب طوطاخیل هم گفتند که ما رسمی معرفی نیستیم، سرپرست هم نیستیم و جواب‌ده هم نیستیم.»   

جان‌باختن یما سیاوش، واکنش‌های زیادی را به‌دنبال داشته‌است و همه با شیوه‌های گونه‌گون، خواستار روشن‌شدن چگونه‌گی آماج قرار گرفتن او و همکارانش شده‌اند.

از این میان جهش صحرا سمیر که دانش‌آموختۀ ادبیات است و عکاسی نیز می‌کند، به‌روز سه‌شنبه بر پسر نوزادش، یما سیاوش نام گذاشت: «رساندن یک پیام خاص بود به کسانی که می‌خواستند صداهای هم‌چو سیاوش‌ها را خفه بکنند! من (خواستم) به آنان با این کارم نمایان بسازم که شما نمی‌توانید یماها و سیاوش‌هایی را که هستند، شما آنان را خفه بسازید.»

در انفجار در موتر کارمندان بانک مرکزی که شنبه گذشته در کابل رخ داد، همراه با یما سیاوش، دو کارمند دیگر بانک مرکزی نیز جان باختند.

به‌روز پنجشنبه همان هفته، در انفجار دیگری در شهر لشکرگاه هلمند، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، جانش را از دست داد.

مسؤولیت هردو رویداد را هیچ گروهی نپذیرفته است.

طلوع نیوز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s