شواهد سکوت مستکبرانه و مرگبار اشرف غنی و اجمل احمدی به ضرب الاجل ۲۶عقرب تا ۲۶قوس خانواده یما سیاووش شهید(۹)

ارمغان ملی: شماره ۲۶۱/ چهارشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۹/ ۱۶ دسمبر ۲۰۲۰

هیچ نهادی در بارۀ حمله بر موتر بانک مرکزی حاضر به پاسخگویی نیست

نویسنده: تمیم حمید،

۴ قوس ۱۳۹۹

همایون عزیزی، شاعر نابینایی که آموزگار مکتب نابینایان در کابل نیز است، از شب‌ها و روزهایی یاد می‌کند که با یما سپری کرده بود.

با گذشت هژده روز از انفجار در موتر بانک مرکزی، هیچ یک از نهادهای مسوول در این باره حاضر به پاسخگویی شفاف نیستند.

دیروز دفتر معاون نخست رییس‌جمهور گفت که در این باره، ریاست عمومی امنیت ملی، جزییاتی را با رسانه‌ها در میان خواهد گذاشت؛ اما تاکنون چنین کاری انجام نشده است.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نماینده گان و دوستان یما سیاووش، بر همه گانی شدن تصویرهای کمره های امنیتی بانک مرکزی و اطلاعات دستگاه ردیاب موتری تأکید دارند که در این انفجار آماج قرار گرفت.

همایون عزیزی، شاعر نابینایی که آموزگار مکتب نابینایان در کابل نیز است، از شب‌ها و روزهایی یاد می‌کند که با یما سپری کرده بود.

همایون عزیزی – دوست یما سیاووش گفت:«برای من بزرگ‌ترین نقطه قوت بود! به من نیرو می‌بخشید! همواره مرا تشویق می‌کرد، همواره مرا وامی‌داشت که تلاش بیشتر بکنم.»

پرسش‌ها در باره انفجار در موتر بانک مرکزی: 

۱- موتر بم‌گذاری شده، یک‌روز پیش و یا ساعاتی پیش از انفجار کجا بود و چگونه بم‌گذاری شد؟

۲- تصویرهای کمره‌های امنیتی ناظر بر توقف‌گاه موترهای بانک مرکزی کجاستند؟

۳- اطلاعات دستگاه ردیاب موتر چه را نشان می‌دهند؟

۴- چرا این اطلاعات در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌گیرند؟ مگر رسانه‌ها خواستار دست‌یابی به اطلاعات محرم بانک مرکزی شده‌اند؟!)

مخدوم ابدال‌ا لله محمدی – عضو مجلس نماینده‌گان در این باره گفت:«حکومت مطابق با تعهداتش باید به رسانه‌ها جواب‌گو باشد و برای‌شان اجازه بدهد که کمره‌ها چک شوند.»

در حالی که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی، تاکنون هم به تماس‌ها و پرسش‌های خبرنگاران در باره انفجار در موتر این بانک پاسخی نگفته است، در یک خبرنامه این بانک که ناوقت روز شنبه پخش شد، از سپرده شدن معلومات ردیابی موتر آماج‌قرارگرفته و تصویرهای کمره های امنیتی این بانک به نهادهای کشفی و امنیتی یاد شده است.

به‌روز دوشنبه، دفتر معاون نخست رییس‌جمهور گفت که در باره این اطلاعات و تصویرها، ریاست عمومی امنیت ملی، جزییاتی را با رسانه‌ها در میان خواهد گذاشت؛ اما هنوز چنین کاری انجام نشده است.

شهناز غوثی – مجلس نماینده‌گان: گفت«مردم باید در جریان موضوع قرار بگیرند و یافته‌های ابتدایی، مثل تصاویر کمره‌ها و معلومات ردیابی موتر یما سیاووش را به دست‌رس رسانه‌ها قرار بدهند.»

خوشک وطن‌دوست – مجلس نماینده‌گان گفت:«هر ارگانی که خلاف قانون عمل بکند، مطابق قانون می‌تواند به بخش‌های عدلی و قضایی معرفی بشود؛ چرا که خلاف قانون، فرق نمی‌کند هر ارگانی که باشی، باید جواب‌گو باشی!»

دادخواهی‌ها برای قربانیان انفجار در موتر بانک مرکزی، پس از آن آغاز شد که خانواده یما سیاووش، در شکایت نامه یی، خواستار بررسی‌های دقیق در باره این رویداد شدند.

با این‌حال، تاکنون هیچ نهادی در این باره حاضر به پاسخ‌گویی شفاف نشده است.

طلوع نیوز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s