شواهد سکوت مستکبرانه و مرگبار اشرف غنی و اجمل احمدی به ضرب الاجل ۲۶عقرب تا ۲۶قوس خانواده یما سیاووش شهید(۱۳)

ارمغان ملی: شماره ۲۶۱/ چهارشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۹/ ۱۶ دسمبر ۲۰۲۰

انتقادها از پنهان ماندن چگونگی انفجار بر موتر کارمندان بانک مرکزی

نویسنده: تمیم حمید،

۱۹ قوس ۱۳۹۹

در حدود یک ماه پیش موتر حامل کارمندان بانک مرکزی که در کابل آماج یک ماین قرار گرفت.

پنهان ماندن چگونگی انفجار بر موتر کارمندان بانک مرکزی، هم‌چنان با انتقادها روبه‌رو است.

از این میان، وزیر دولت در امور حقوق‌بشر و مسؤولان کمیتۀ مصونیت خبرنگاران بر همه‌گانی شدن هرچه زودتر اطلاعات دربارۀ این رویداد تأکید می‌ورزند.

سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین‌المللی گفت: «اول، دست‌رسی به اطلاعات حق مردم است. ثانیاً یک موضوعی ا‌ست که مردم باید بفهمند که علت آن انفجار یا ماین و هرچیزی که بوده، چه بوده و چرا این‌طور شده؟ در حالی که موتر مثلاً در بانک هم ایستاده بوده.»

صدیق‌ا لله توحیدی، مدیر برنامه‌های کمیتۀ مصونیت خبرنگاران نیز افزود: «توقع ما این بود که حکومت به سرعت وارد عمل شود؛ کسانی که دخیل در این ماجراستند، بازداشت شوند و حداقل افشا شود این توطئه از کجا آغاز شده و چگونه انجام یافته که متأسفانه ما موارد تازه‌یی را در اختیار نداریم.»

در حدود یک ماه پیش موتر حامل کارمندان بانک مرکزی که در کابل آماج یک ماین قرار گرفت. در این رویداد، یما سیاوش، مشاور رسانه‌یی بانک مرکزی، احمدا لله انس، معاون اجرایی آمریت دفتر این بانک و امین‌ا لله رضایی، رانندۀ موتر جان باختند.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که بانک مرکزی، هنوز هم با هیئت تعیین شدۀ مجلس برای بررسی این رویداد، همکاری لازم نکرده‌است.

اجمل احمدی که با مسؤولان بانک مرکزی، هم‌چنان دربارۀ این رویداد جزییاتی به رسانه‌ها نمی‌دهند، نامزد ریاست این بانک نیز بود؛ اما او هفته پیش از سوی مجلس نماینده‌گان رأی تأیید نگرفت و بربنیاد قانون تنظیم سرپرستی وزارت‌ها و ادارات دولتی، دیگر نمی‌تواند هم‌چون سرپرست بانک مرکزی کار کند.

زهره نوروزی، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «در بعضی از موارد واقعاً پرُسش‌برانگیز است و در بعضی از موارد آنان موضوعات اداری را یادآوری می‌کنند که گویا از موضوعات اداری این‌ها هماهنگ نشده یا مکتوب‌ها برای‌شان نرسیده. این موضوع (دلیل) نمی‌شود که آنان بخواهند همکار نشوند.»

روبینا جلالی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز افزود:«هیئتی که توظیف شده از طرف کمیسیون امنیت داخلی، ارگان‌های ذیربط همکاری کنند، مخصوصاً بانک همکاری کند که حداقل حقیقت روشن شود.»

انفجار بر موتر بانک مرکزی، از واکنش‌برانگیزترین رویدادهای ماه‌های اخیر در کشور بوده‌است.

به‌روز سه‌شنبه، دفتر معاونیت نخست ریاست جمهوری گفت که در اخیر همین هفته و پس از رسیدن اطلاعات از ریاست عمومی امنیت ملی، دربارۀ انفجار بر موتر بانک مرکزی، به‌ رسانه‌ها جزییات خواهد داد.

طلوع نیوز

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s